REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego mentoring jest dobry dla organizacji?

Wioletta Małota
Konsultant Międzykulturowy i HR, Executive Mentor &Coach
Dlaczego mentoring jest dobry dla organizacji? /Fot. Fotolia
Dlaczego mentoring jest dobry dla organizacji? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mentoring jest wszechstronnym narzędziem HR, przynoszącym korzyści dla Organizacji go stosujących, osób mentorowanych jak i samych mentorów. W pierwszej części artykułu, zatytułowanej „Mentoring dobry na wszystko”, przedstawione zostały korzyści jakie osiąga osoba mentorowana i mentee z relacji mentoringowej. W tej części przedstawiona zostanie idea, koncepcja oraz rodzaje mentoringu realizowanego w organizacji.

Zobacz koniecznie: Mentoring dobry na wszystko

Autopromocja

Czym jest mentoring organizacyjny

W ujęciu organizacyjnym, mentoring definiowany jest jako narzędzie rozwojowe stosowane w wielu obszarach. David Clutterbuck – guru z zakresu mentoringu, brytyjski teoretyk i praktyk w tej dziedzinie, uważa iż mentoring wspiera rozwój organizacji poprzez inspirowanie ludzi w organizacji do uczenia się, dzielenia doświadczeniem i wiedzą. Według niego mentoring stanowi narzędzie wspierające rozwiązywanie problemów, zwiększania efektywności organizacyjnej oraz rozwoju współpracy międzykulturowej w globalnym świecie.

Definicja mentoringu organizacyjnego

Globalna amerykańska organizacja Triple Creek, systemowo stosującą mentoring, opisuje go jako: „Strategię osobistego doskonalenia, w której jedna osoba wspiera i ułatwia rozwój drugiej poprzez dzielenie się zasobami wiedzy, wartościami, umiejętnościami, perspektywami, podejściem i swoją doskonałością. Mentoring wspiera uczącego się w rozwoju jego kompetencji i osiągnięciu celów związanych z karierą zawodową jednocześnie stwarzając sposobność dla mentora dalszego rozwoju kompetencji i oceny swoich umiejętności”.

Rola mentoringu w organizacji

Według Petera Druckera, eksperta z zakresu zarządzania, jedyne „zasoby” zdolne do powiększania się to zasoby ludzkie. Ze wszystkich pozostających do dyspozycji organizacji zasobów, jedynie człowiek może sam przez się rosnąć i rozwijać się.

Mentoring może stanowić jedną z form wspierania w uczeniu się oraz rozwoju i w kontekście organizacyjnym. Mentoring może być stosowany w organizacji systemowo, wówczas stanowi strategię zarządzania wiedzą i rozwojem kompetencji organizacji, bądź narzędziowo, jako metoda wspierania rozwoju kompetencji poszczególnych pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

                                     

Rodzaje mentoring organizacyjnego

Ze względu na sposób zorganizowania oraz przebieg relacji mentoringowej, wyróżnia się dwa rodzaje mentoringu w organizacji - nieformalny i formalny.

                                                    

Mentoring nieformalny stanowi relację ustanowioną spontanicznie, pomiędzy dwoma osobami bez udziału i wsparcia organizacji. Cele oraz sposób realizacji relacji jest ustalany przez obie strony; organizacja nie monitoruje przebiegu mentoringu.

Polecamy serwis: Ocena pracy

Monitoring formalny jest realizowany w ramach programów inicjowanych i oferowanych przez organizację, które określają również zasady doboru jak i narzędzia wspierające wzajemne dopasowanie mentora i mentee. Cele programu mentoringowego są jawne. Cele indywidualne są powiązane z celami organizacyjnymi. Organizacja wspiera realizację programów mentoringowych poprzez ustanowienie procesów i procedur, monitoruje i ewaluuje programy mentoringowe oraz dba o to, aby osoby pełniące rolę mentora posiadały wiedzę i umiejętności z zakresu kompetencji mentora.

Czy warto inwestować w formalne programy mentoringowe w organizacji?

Do coraz szerszego zakresu stosowania mentoringu formalnego w organizacjach, przyczyniły się badania mentoringu nieformalnego, wskazujące na płynące z niego korzyści oraz chęć ich wykorzystania w zakresie organizacji.

Amerykańskie badaczki mentoringu organizacyjnego, Ragins i Scandura, uzasadniają prowadzenie mentoringu w organizacjach, możliwością osiągania maksymalnych korzyści, przy kontroli kosztów jego prowadzenia. Badania w organizacjach stosujących mentoring systemowo wykazały, iż korzyści ze stosowania mentoringu formalnego przewyższają koszty jego prowadzenia.

Korzystanie ROI z programów mentoringowych przekłada się na konkretne korzyści osiągane przez organizację. Korzyści te przedstawione są w poniższej tabeli.

Korzyści ze stosowania mentoringu z perspektywy organizacji

Narodowe Biuro Zarządzania Ludźmi (States Office Of Personnel Management, Best Practices: Mentoring, 2008) jako korzyści osiągane przez organizację wymienia:

  • szybszą adaptację pracowników w nowym miejscu pracy,
  • przyrost kompetencji organizacji jako rezultat dzielenia się wiedzą i umiejętnościami, szybsze uzyskanie tożsamości zawodowej młodych pracowników,
  • świadomy rozwój kariery poprzez odkrycie swoich talentów w procesie mentoringu oraz zaplanowanie ich rozwoju,
  • samoistny rozwój postaw przywódczych osób pełniących funkcje mentora aby sprostać roli modela roli.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Systemowe korzyści jakie dostarczają programy mentoringowe to kształtowanie kultury organizacyjnej poprzez omawianie wizji, misji oraz wartości organizacyjnych w procesie mentoringu, zatrzymanie wiedzy w organizacji oraz rozwój kapitału intelektualnego.

Mam nadzieję, że przytoczone korzyści z prowadzenia mentoringu w organizacji spowodowały odsunięcie na drugi plan pytania “Czy stosować mentoring?”, zaś na prowadzenie wysunęły pytanie o sposób efektywnego prowadzenia programu mentoringowego. Ten temat będzie omówiony w następnym artykule.

Wioletta Małota - ekspert w zakresie mentoringu w Polsce. Pionier w zakresie propagowania kultury mentoringowej w organizacjach. Doradca w zakresie wprowadzania i realizacji programów mentoringowych w organizacjach.
Mentor najwyższej kadry menedżerskiej. Przygotowuje menedzerów do pełnienia roli mentora w organizacji. Jej programy w tym zakresie uzyskały akredytację Association for Coaching w Wielkiej Brytanii.
Zapraszany wykładowca na konferencje międzynarodowe dotyczące coachingu i mentoringu.
Jej praca doktorancka dotyczy kultury mentoringu w organizacjach w Polsce.


Kontakt: avanti@avanti-szkolenia.pl
www.avanti-szkolenia.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA