| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak współpracować z „gwiazdą”?

Jak współpracować z „gwiazdą”?

Błyskotliwy, posiada szczególne uzdolnienia, których jest świadomy. Ambitny, pewny siebie, zaangażowany w swoją pracę, lubiący być w centrum uwagi, a na dodatek – przekonany, że jest najważniejszy. Przyciąga do siebie ludzi, ale chce nimi bezwzględnie rządzić. Jest niezbędnym elementem każdej firmy, a jednocześnie trudno z nim wytrzymać. Współpraca z osobowością „gwiazdy” nie musi kończyć się rozbiciem zespołu, choć – jak mówi stara prawda – „upadek gwiazdy boli najbardziej tych, którzy wybrali ją sobie na drogowskaz”.

Odpowiedzialne zadanie dla „gwiazdy” poza pracą zespołu

Jeśli coaching nie zdaje egzaminu, dobrym posunięciem jest powierzenie temu pracownikowi – poza pracą zespołu – indywidualnego odpowiedzialnego zadania, w którym będzie się realizować. To spowoduje, że nasza utalentowana osobowość, zdolna i mająca wiele pomysłów, pozostanie w firmie. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy ta osoba poza przedsiębiorstwem posiada szerokie kontakty, przynoszące korzyści firmie. W ten sposób możemy również przyspieszyć prace zespołu, dla którego ten pracownik był kulą u nogi.

Eliminacja „gwiazdy” z zespołu ma też swoje mankamenty: przede wszystkim wraz z nią pozbywamy się jej pomysłów, co może spowodować, że zespół nie wypracuje tak dobrych rezultatów, jak się spodziewamy. Jeśli nie mamy możliwości zdecydować się na ten krok, możemy podjąć inne działania.

Zobacz serwis: HRM

Pozwólmy „gwieździe” być „gwiazdą”

Możemy również zaakceptować destrukcyjne działania „gwiazdy” i pozwolić jej pozostać sobą. Zaakceptowanie takiego stanu rzeczy może się wydawać słabym rozwiązaniem, ale niekoniecznie w sytuacji, gdy ten pracownik ma naprawdę dobre pomysły, bez których zespół nie osiągnie żadnych efektów. Ma to oczywiście minusy: pomniejsza morale zespołu, który zaczyna uczestniczyć w spektaklu jednego aktora. „Gwiazda” staje się dominatorem. Wówczas na pewno musimy liczyć się ze spadkiem aktywności innych członków oraz osłabieniem pozycji szefa zespołu. Atmosfera takich spotkań również nie będzie należała do najlepszych, przede wszystkim przez brak wzajemnego respektowania swoich praw. „Gwiazda” ma swoich popleczników, ale i wrogów. Jeżeli nie możemy zgodzić się na takie rozstrzygnięcie, są inne wyjścia.

Rywalizacja

To rozwiązanie wymaga umiejętności manipulowania ludźmi. Polega na wydobyciu z zespołu nowego autorytetu i wywołaniu konfliktu z poprzednim dominatorem. To rozwiązanie może przynieść wiele korzyści, między innymi przyspieszyć i posunąć do przodu pracę zespołu. Nie będziemy uzależnieni od humoru jednej osoby i jej pomysłów. Zdrowa rywalizacja wpłynie pozytywnie na efekty pracy zespołu, jeśli nasza nowa osobowość nie odbiega zbytnio pomysłowością od dotychczasowej „gwiazdy”. Takie rozstrzygnięcie sprawy na pewno jednak nie poprawi nastroju w zespole. Musimy się liczyć z tym, że na spotkaniach będzie dochodzić do utarczek słownych, może dojść do podziału zespołu, po czym – jeśli emocje wezmą górę – nawet do jego rozpadu. Jeżeli ta koncepcja nie znajduje uznania, rozważmy inne możliwości.

Polecamy artykuły

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Współpraca z "gwiazdą". /Fot. Fotolia
Współpraca z "gwiazdą". /Fot. Fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK