| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Rozegrana nauka

Rozegrana nauka

Symulator Global Management Challenge w ciągu ostatnich 30 lat zgromadził 400 tys. entuzjastów zarządzania w wirtualnej rzeczywistości z ponad 30 państw. Obecnie to największe w Polsce przedsięwzięcie oparte na zaawansowanej symulacji komputerowej, z którego zalet edukacyjnych mogą korzystać firmy dbające o rozwój swoich kadr.

Zwany wirtualnym treningiem zarządzania GMC rozwija się w Polsce od 2000 roku, ma formę ogólnokrajowych konkursów on-line. Symulacja gromadzi rocznie ponad 2 tys. uczestników, wśród nich znaleźli się pracownicy m.in. takich firm jak: Deloitte, Bank Zachodni WBK, BP Polska, Bakoma, Cemex, MARS, British American Tobacco, Philip Morris i dziesiątki innych. W Polsce z zalet symulacji skorzystało już ponad 15 tys. osób, a wśród nich menedżerowie, specjaliści, osoby ze stanowisk kierowniczych, tzw. young potentials, słuchacze MBA, absolwenci, jak również wybitni studenci uczelni wyższych. Osoby uczestniczące w wirtualnych rozgrywkach GMC do samej gry strategicznej podchodzą entuzjastycznie, a jej osadzenie w realiach biznesowych sprawia, że projekt ma zastosowanie jako efektywne szkolenie z zarządzania przedsiębiorstwem i podejmowania decyzji w wielu firmach.

Zasady gry

Projekt wykorzystuje zaawansowany program komputerowy, w którym uczestnicy przejmują role zarządów wirtualnych spółek. Kierując przedsiębiorstwem przez kolejne etapy, gracze podejmują złożone decyzje operacyjne, m.in. z obszaru zarządzania personelem, produkcji, marketingu, sprzedaży, dystrybucji, finansowania działalności, podejmowanych inwestycji. Procesy, które w rzeczywistości zajmują całe lata, w grze zachodzą w ciągu zaledwie kilku dni lub nawet godzin. Dzięki temu uczestnicy gromadzą wiedzę i nowe doświadczenia z zakresu zarządzania firmą, poznają wpływ poszczególnych decyzji na wyniki organizacji, co z kolei zwiększa ich świadomość biznesową.

W GMC uczestniczą kilkuosobowe zespoły, a zatem dla osiągnięcia dobrych wyników bardzo ważne jest współdziałanie oraz grupowe podejmowanie decyzji. Dzięki zastosowanej symulacji szkoleni menedżerowie mogą zetknąć się z realistycznymi sytuacjami i uczyć się odpowiednio na nie reagować. Nawet doświadczeni przedstawiciele kierownictwa wysokiego szczebla mogą nauczyć się radzić sobie ze stresem towarzyszącym podejmowaniu trudnych decyzji w sytuacjach złożonych, pod presją nieubłaganych terminów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »