| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Wszystko się zmienia

Wszystko się zmienia

Rozmowa z Henryką Bochniarz, prezydentem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, o roli szkoleń w procesie adaptacji przedsiębiorstw

  • Co zatem zyskują pracodawcy, wysyłając pracowników na szkolenia?

Warto obalić mit o wysokich kosztach, związanych z inwestowaniem w podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników. Dostępne są przecież szkolenia dofinansowywane z UE, które znacznie redukują barierę finansową. W efekcie, przy relatywnie niskich nakładach, pracodawcy zyskują dobrze wykształcony, zmotywowany, a przez to efektywniejszy zespół. Potwierdzają to zresztą badania. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeprowadziła badania na grupie osób i firm uczestniczących

w szkoleniach dofinansowanych ze środków unijnych w latach 2004–2006. Aż 91 proc. ankietowanych przedsiębiorców stwierdziło, że korzyści związane z udziałem pracowników w różnych formach kształcenia przewyższyły poniesione koszty. 78 proc. badanych firm zauważyło wzrost efektywności pracowników, a 63 proc. wzrost ich zaangażowania.

  • Z podanych liczb wynika, że faktycznie szkolenia przynoszą wymierne korzyści dla firm. Jak zatem zmotywować pracodawców do podnoszenia kompetencji pracowników?

O tym, co można zyskać, wysyłając pracowników na szkolenia, wiedzą ci, którzy już ten krok zrobili. Tak jak wcześniej zaznaczyłam, polscy przedsiębiorcy, szczególnie z sektora MŚP, nie inwestują w kadry, gdyż nie mają wystarczającej świadomości znaczenia tej kwestii dla rozwoju firm. Menedżerowie koncentrują się na decyzjach, które doprowadzą do wygenerowania oszczędności, szczególnie w momencie osłabienia tempa wzrostu gospodarczego. Liczba bieżących problemów, z jakimi na co dzień zmaga się przeciętny polski przedsiębiorca, jest przytłaczająca. Nie powinno być to jednak usprawiedliwieniem dla niepodejmowania decyzji strategicznych, np. o kierunku rozwoju swoich kadr. Tym bardziej że brak działań też jest swego rodzaju decyzją, z której wynikają konsekwencje, groźne dla przyszłości firmy. Nie inwestując w kadry, oddają walkowerem miejsce tym, którzy chcą powalczyć o trwałą pozycję na rynku.

  • Pani opinia nie jest zbyt optymistyczna...

Ja nie chcę po prostu utrwalać słowami wyimaginowanego obrazu polskiej przedsiębiorczości. To fakt, dokonaliśmy historycznego przełomu i za to należą się słowa uznania wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Świat jednak pędzi do przodu i nie można spocząć na laurach. Tempo zmian jest oszałamiające i żeby za nim nadążyć, potrzebne są konkretne umiejętności. Dlatego przecież rozmawiamy o inwestowaniu w kadry. Rozwiązania, które kiedyś sprawdzały się, dziś się dezaktualizują. My, przedsiębiorcy, mamy jeszcze mnóstwo do zrobienia. Podstawową odpowiedzialnością jest zapewnienie stabilnych pozycji naszych firm na konkurencyjnym rynku. Nie osiągnie się tego bez strategicznego planowania rozwoju kompetencji pracowników.

  • Jak połączyć strategiczne myślenie z codziennymi problemami?

Najprostszym rozwiązaniem jest oddelegowanie przez szefów doraźnych obowiązków innym. Zyskają wtedy przestrzeń do strategicznego zarządzania przedsiębiorstwem, w tym najważniejszym kapitałem ludzkim. Przypuszczalnie będzie to oznaczać, że najpierw na szkolenia powinni udać się menedżerowie, by kształcić umiejętność funkcjonowania w zmianie, ustalania priorytetów i wreszcie oddelegowywania zadań. Zresztą w firmach najtrwalsze zmiany to te, które są wprowadzane od góry. Kiedy kultura samokształcenia zostaje zaszczepiona na poziomie kadry menedżerskiej, łatwiej jest zmotywować pracowników do podnoszenia swoich kwalifikacji.

  • Czyli cała odpowiedzialność za wdrażanie idei ustawicznego kształcenia spoczywa na pracodawcach?

Dobry przykład zdecydowanie powinien iść z góry. Odpowiedzialność za wdrażanie idei ustawicznego kształcenia nie może jednak spoczywać tylko na pracodawcach. Jest to postawa, która powinna być kształtowana na każdym etapie naszego życia – od najmłodszych lat przedszkolnych po okres późnej starości. W konsekwencji odpowiadają za to rodzice, nauczyciele, administracja, pracodawcy i wreszcie sami pracownicy. Prawda jest, niestety, taka, że stosunkowo rzadko zdarzają się perełki, które są świadome swoich mocnych i słabszych stron oraz mają wysoką motywację do samorozwoju. Rzeczywistość pokazuje, że perspektywę patrzenia pracowników wyznacza lista codziennych obowiązków. Ja tego nie oceniam. Tak po prostu jest. Do takiego stylu pracy jesteśmy przyzwyczajeni, w takich kulturach organizacyjnych się wychowujemy. Dziś zadanie polega na tym, by wykształcić, zarówno wśród menedżerów, jak i pracowników, nowy nawyk – ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sikorska-Kowal

Starszy Specjalista ds. projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK