| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Każdy pracownik jest ważny

Każdy pracownik jest ważny

Co kryje się pod stwierdzeniem „pracownik o niskich kwalifikacjach”? Czy chodzi tu o deficyt wykształcenia zawodowego, czy niezbędnych kompetencji? Nie rozstrzygnęły tego dylematu ani prezentacja badań Pentor Research International i Ecorys, ani dyskusja podczas konferencji zorganizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości 8 marca w Warszawie. Niewątpliwie jednak uczestnicy debaty – haerowcy, szkoleniowcy, trenerzy – uzyskali ciekawe sugestie co do kierunków skutecznego wsparcia pracowników, których kwalifikacje należy podnosić w interesie ich samych i firmy.

Wnioski z badania pod nazwą „Każdy pracownik jest ważny. Jak skutecznie wspierać rozwój zawodowy pracowników o niskich kwalifikacjach” zaprezentowali jego współtwórcy: Jacek Szut z agencji badawczej Pentor Research International i Iwona Kania z firmy konsultingowej Ecorys. Omówili oni jedynie najważniejsze wątki z przebogatego materiału, uzyskanego z ankiet 1290 przebadanych pracowników i równolegle prowadzonych wywiadów z ich pracodawcami, a także z reprezentantami instytucji rynku pracy, firm szkoleniowych, ekspertów.

Status niewykwalifikowanych

Pierwszym skojarzeniem z hasłem „pracownik o niskich kwalifikacjach” bywa często postać niewykwalifikowanego robotnika z łopatą w ręku – obraz tyle krzywdzący, co nieprawdziwy. Badania Pentora i Ecorys pokazały, że rzeczywistość jest o wiele bardziej skomplikowana. W zależności od branży, firmy czy konkretnego przedsięwzięcia biznesowego rola takiego pracownika będzie inaczej definiowana, chociaż będą tu cechy wspólne, np. kryteria stanowiskowe, takie jak: proste lub powtarzalne obowiązki, praca pod nadzorem, limitowana odpowiedzialność itp. Z deklaracji pracodawców wynika, że to duża grupa „aktorów” rynku pracy – w Polsce aż 49 proc. ogółu zatrudnionych – a zapotrzebowanie na obsadzenie tego typu stanowisk rośnie. Pytanie o ich status i wspieranie rozwoju nabiera więc szczególnego znaczenia.

Pracodawcy, pytani o cechy wyróżniające pracownika o niskich kwalifikacjach, wymieniali przede wszystkim: niskie wykształcenie lub jego całkowity brak (48 proc. wskazań), brak doświadczenia zawodowego lub jego niski poziom (16 proc.), niewielkie lub żadne umiejętności (12 proc.) i brak wyuczonego zawodu (10 proc.). Ale – co godne uwagi – tylko 7 proc. pracodawców zaznaczyło odpowiedź „pracownik wykonujący proste prace”, a 3 proc. – „pracownik fizyczny”. Tymczasem kryterium niskiego wykształcenia okazało się najbardziej mylące. Z ankiet badanych pracowników wynika bowiem, że tylko 4 proc. osób z tej grupy miało rzeczywiście wykształcenie gimnazjalne lub niższe, ale 24 proc. legitymowało się wykształceniem zasadniczym zawodowym i aż 21 proc. średnim ogólnokształcącym. Badanie pokazuje, że określenie „niskie kwalifikacje” należałoby raczej zastąpić sformułowaniami „kwalifikacje niższe” albo „nieodpowiednie”, „źle ukierunkowane” itp. Taki kierunek wyznaczają zarówno wnioski z badań, jak i doświadczenia praktyczne, których kilka zostało zaprezentowanych na konferencji.

Specyficzne kompetencje

Ciekawe doświadczenia z tego obszaru zarządzania personelem zaprezentowała Ewa Górska, dyrektor personalna RWE Polska. Pani dyrektor pokazała, że w spółce RWE Stoen Operator w Warszawie za osoby o niskich kwalifikacjach uważani są... wszyscy pracownicy bez wykształcenia wyższego (!). Co więcej, wypełniają oni większość odpowiedzialnych funkcji, kluczowych dla działania firmy – od monterów do dyspozytorów sieci. Kompetencje wymagane na poszczególnych stanowiskach w firmie będącej operatorem sieci energetycznej są na tyle specyficzne, że nie można ich zdobyć nigdzie na zewnątrz. Dlatego każdy, kto przychodzi do pracy w energetyce, jest traktowany jako osoba bez niezbędnych kompetencji i musi przejść schodkową strukturę, szkoląc się ustawicznie na każdym kolejnym stanowisku. Temu podporządkowany jest cały system szkoleń wewnętrznych w RWE. Pracownikom zapewnia to możliwość rozwoju i realizowania się w pracy, a firmie przynosi wymierne efekty ekonomiczne.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »