| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Czym charakteryzuje się praca head huntera?

Czym charakteryzuje się praca head huntera?

Kariera head huntera nie jest drogą usłaną różami, jednak zrekrutowany pracownik i zadowolenie pracodawcy rekompensuje cały poniesiony trud i jest największą motywacją do dalszego działania. Każdy head hunter ma własne metody i techniki poszukiwania odpowiednich kandydatów. Aby zrozumieć, jak pracuje, najpierw należy dowiedzieć się, kto kryje się za tym stanowiskiem.

2. Bądź dociekliwy

Tylko zdeterminowani łowcy głów osiągają sukcesy. Jeśli wszystkie kanały rekrutacji zawiodły, należy usiąść i zastanowić się, co dalej. Przede wszystkim każdy head hunter wie, że nie ma pozycji nie do obsadzenia, dużo zależy od inwencji i kreatywności rekrutującego, a także właściwego poznania oczekiwań klienta. Poza tym, dzwoniąc do firmy, w której mamy zamiar łowić kandydatów, nie należy bać się zadawania dodatkowych pytań. Jeżeli osoba w recepcji nie umie nam pomóc, dociekliwy head hunter potrafi poprosić o przełączenie do innej osoby albo zadzwoni później – istnieje bowiem szansa, że odbierze ktoś inny, kto nieświadomie udzieli poszukiwanej informacji.

3. Bądź kreatywny

Efektem pracy head huntera jest dotarcie do odpowiednich kandydatów, natomiast sposób, w jaki to zrobi, zależy tylko i wyłącznie od jego pomysłowości. Im większą liczbę szarych komórek zaangażuje do pracy, tym lepszy uzyska efekt. Często pracownicy pierwszego kontaktu w firmie, czyli recepcjoniści, sekretariat lub asystenci, są szkoleni, żeby udzielać jak najmniej informacji, proszą o kontakt e-mailowy zamiast łączyć z odpowiednimi osobami lub też zasłaniają się polityką poufności danych osobowych. Napotykając taki mur, head hunter powinien być na tyle wygimnastykowany, aby bez większych problemów przeskoczyć taką przeszkodę i nie nabić sobie guza. Im większą inwencją wykaże się podczas rozmowy, tym szybciej i skuteczniej dotrze do właściwej osoby.

4. Komunikuj

5. Komunikuj

6. Komunikuj

Head hunter jest ogniwem łączącym pracodawcę z kandydatem, choć czasem lepiej pasowałoby stwierdzenie, że znajduje się między młotem a kowadłem. Niemniej jednak to on jest odpowiedzialny za prawidłowy obieg informacji między aplikującym a klientem, dlatego utrzymanie odpowiedniego przepływu informacji jest kluczowe dla sukcesu rekrutacji. Nawet jeśli pracodawca nie wymaga regularnego kontaktu i daje head hunterowi wolną rękę, warto regularnie informować go o przebiegu poszukiwań. Podobnie rzecz ma się z kandydatem – jeśli udziela się mu na bieżąco rzetelnych informacji, będzie tym bardziej zmotywowany i świadomy przebiegu selekcji. Nikt przecież nie lubi oczekiwania i niepewności. Ponadto regularne rozmowy z kandydatami pokazują, że szanujemy ich czas i są dla nas bardzo ważni. Wielu aplikujących bierze udział w kilku rekrutacjach jednocześnie, dlatego też stały kontakt pozwoli łowcy szybko wychwycić alarmujące sygnały ze strony kandydata i często zapobiec jego rezygnacji.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK