| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Bilans Kapitału Ludzkiego

Bilans Kapitału Ludzkiego

Rozmowa z Bożeną Lubińską-Kasprzak, prezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

● Realizują Państwo jeden z największych, nie tylko w Polsce, lecz także w Europie projektów badawczych dotyczący rynku pracy. Skąd pomysł na ten projekt?

Projekty zawsze rodzą się z określonej potrzeby. Bilans Kapitału Ludzkiego jest projektem, którego idea narodziła się w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości jako reakcja na deficyt informacji odczuwany w toku prac nad planowaniem wsparcia sektora przedsiębiorstw w obszarze związanym z rozwojem zasobów ludzkich, z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Chcąc więc zapewnić jak największą trafność realizowanych projektów, wybrać te, których rynek najbardziej potrzebuje, niezbędne są aktualne wyniki badań szeroko wchodzących w tematykę rynku pracy, szkoleń, edukacji, sytuacji bezrobotnych itp. Celem projektu BKL było więc od samego początku zapewnienie rzetelnej informacji, która stanowić będzie podstawę do projektowania działań instytucji wspierających rozwój rynku pracy w Polsce. Wypracowanie rozwiązań umożliwiających prowadzenie cyklicznych badań jakości kapitału ludzkiego w Polsce oraz luk kompetencyjnych występujących na rynku pracy, a także wynikających z nich potrzeb szkoleniowych przedsiębiorstw, pracowników i bezrobotnych, było celem, który przyświecał realizacji projektu Bilans Kapitału Ludzkiego.

Przygotowanie projektu badań poprzedziła diagnoza potrzeb informacyjnych kluczowych odbiorców projektu, do których należą instytucje publiczne, organizacje pracodawców, instytucje otoczenia biznesu, przedsiębiorcy czy instytucje szkoleniowe.

● W czym tkwi niepowtarzalność projektu i kto jest w niego zaangażowany?

Bilans Kapitału Ludzkiego jest pierwszym projektem partnerskim realizowanym we współpracy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z Uniwersytetem Jagiellońskim. Partnerska współpraca pozwala połączyć najlepsze praktyki i doświadczenia PARP i UJ. Obie instytucje współuczestniczyły w kształtowaniu założeń strategicznych badań, opracowaniu metodologii, narzędzi i raportów, a także sprawują merytoryczną kontrolę nad całym przedsięwzięciem.

Drugim ważnym elementem projektu składającym się na jego niepowtarzalność jest stworzenie Rady Programowej. Zaproszenie do niej przyjęli eksperci rynku pracy, przedstawiciele administracji i naukowcy. Jednym z celów Rady, obok strategicznego wsparcia projektu, będzie wskazywanie potrzeb informacyjnych instytucji, które reprezentują. Dzięki temu wyniki analiz będą brane pod uwagę podczas podejmowania decyzji dotyczących rozwoju kapitału ludzkiego w Polsce.

Trzecim elementem, który składa się na niepowtarzalność projektu BKL, jest jego rozległość. W ramach wszystkich modułów badawczych przebadanych zostanie 350 tys. osób. Szerokie spektrum wypowiedzi powoduje, że przedsięwzięcie jest czymś więcej niż tylko badaniem – może być punktem wyjścia do debaty publicznej na najważniejsze, z punktu widzenia przyszłości Polaków, tematy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK