| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Zmiany na rynku pracy tymczasowej

Zmiany na rynku pracy tymczasowej

Poprawa koniunktury na rynku pracy tymczasowej w pierwszym kwartale 2010 roku wskazuje, że agencje zaczynają odrabiać zeszłoroczne straty. W najbliższych miesiącach będziemy obserwować ponowny wzrost zainteresowania pracą tymczasową nie tylko w produkcji czy logistyce, ale także w sektorze usług.

Ubiegły rok był dla większości agencji czasem wielkiej próby. Wyniki badań zaprezentowane pod koniec marca przez Związek Agencji Pracy Tymczasowej wskazują, że miniony rok zamknięto z 13-proc. spadkiem obrotów ze sprzedaży pracy tymczasowej (przy jednoczesnym 2-proc. spadku całkowitych obrotów agencyjnych). Szacuje się, że wartość całego rynku zmalała więc do około 2,2 mld zł. W konsekwencji o około 26 proc. zmniejszyła się liczba pracowników tymczasowych. Jak wynika z raportów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w roku 2008 agencje pracy tymczasowej skierowały do pracy 478 tys., a w 2009 r. już tylko 351 tys. osób. Silna konkurencja na rynku sprawiła, że trudno było przyciągnąć klienta jakością usług – na pierwszy plan zdecydowanie wysunęły się ceny usług.

Optymistyczne plany pracodawców

Warto jednak zauważyć, że jeszcze w ostatnim kwartale 2009 roku branża zaczęła odczuwać wyraźne symptomy poprawy, co skutkowało nowymi zamówieniami na pracowników tymczasowych. Dziś obserwujemy silny rozwój tego trendu. Ostatnie badania nastrojów wśród pracodawców pokazują, że aż 25 proc. firm planuje w najbliższym czasie zwiększyć zatrudnienie – również o personel tymczasowy. Te deklaracje znalazły potwierdzenie w najnowszych danych o stopie bezrobocia w Polsce. W kwietniu 2010 r. wyniosła ona 12,3 proc., a tym samym zmniejszyła się o 0,6 proc. Do tych wyników częściowo przyczyniła się styczniowa nowelizacja ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych oraz ułatwienia prawne, jakie wraz z nią się pojawiły.

Nowe oblicze pracy tymczasowej

Większe znaczenie z pewnością ma tu jednak realna poprawa w sektorze produkcyjnym, który podlega największym wahaniom liczby zamówień na dodatkowy personel. Wzrost produkcji przełożył się naturalnie na zwiększenie zainteresowania pracownikami tymczasowymi – w czasie kryzysu firmy doceniły elastyczność oraz bezpieczeństwo, jakie zapewnia im korzystanie z usług agencji. Tę postawę obserwujemy dziś przede wszystkim w branży motoryzacyjnej i logistyce, które poszukują rąk do pracy. Obok nich pracownikami tymczasowymi zainteresowane są także przedsiębiorstwa z sektora FMCG, a także budownictwa, które złapało drugi oddech. Analiza ogłoszeń publikowanych w głównych serwisach rekrutacyjnych pokazuje, że dominują oferty dla pracowników produkcyjnych, magazynierów, operatorów wózków widłowych, kasjerów i obsługi hipermarketów, a także wykwalifikowanych budowlańców. Co ciekawe, zaczynają się także pojawiać oferty z sektora usługowego – m.in. dla pracowników obsługi klienta, call-center, księgowych, ale także dla doradców ubezpieczeniowych, handlowców, a nawet informatyków. Wiąże się to z rodzącą się w Polsce nową kulturą pracy tymczasowej, kształtowaną przez czasowe zarządzanie projektami. Z pewnością ogólny trend wzrostowy dodatkowo umocni zbliżający się okres letni, który tradycyjnie wiąże się ze wzrostem zatrudnienia w gastronomii, sprzedaży czy rolnictwie.

Obok ożywienia w obszarze standardowej pracy tymczasowej, obserwujemy też wzrost zainteresowania usługami testowymi typu try & hire. Wiele firm, które wcześniej zatrudniały stały personel, dziś zamawia pracowników tymczasowych. Jeśli sprawdzą się oni w okresie tymczasowym, otrzymują oferty stałego zatrudnienia.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

dyrektor zarządzający w Job Impulse Polska

Źródło:

INFOR
JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK