| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Nabór kadry z Europy Wschodniej i Azji

Nabór kadry z Europy Wschodniej i Azji

Polscy pracodawcy coraz chętniej zatrudniają cudzoziemców. Jak wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w ubiegłym roku w urzędach pracy zarejestrowano 156 tysięcy oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom – obywatelom Ukrainy, Białorusi i Rosji. Odpowiadając na potrzeby rynkowe, polskie agencje pracy oferują usługę rekrutacji pracowników ze Wschodu.

Rekrutacja cudzoziemców powoduje obniżenie kosztów kadrowych nawet o 40 procent, co w dobie spowolnienia gospodarczego może decydować o dalszym przetrwaniu firmy na rynku.

Nieuzasadnione obawy

Od ostatecznego zatrudnienia obcokrajowca polskiego pracodawcę często odwodzi skomplikowana procedura formalnoprawna związana z rekrutacją oraz brak gwarancji, że pracownik rzeczywiście będzie posiadał odpowiednie kompetencje. Rozwiązaniem tych problemów jest korzystanie z usług profesjonalnej agencji pracy rekrutującej pracowników zza wschodniej granicy, która dopełni formalności związanych z wizami i pozwoleniami na pracę.

Liberalizacja prawa

Zauważając potencjał i odpowiadając na popyt na pracowników ze Wschodu, polski ustawodawca znacznie zliberalizował przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców z Ukrainy, Rosji i Białorusi w Polsce. Od 1 lutego 2008 roku mogą oni pracować w naszym kraju bez zezwolenia na pracę przez sześć miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy we wszystkich sektorach gospodarki. Wcześniej mogli być zatrudnieni w ten sposób tylko przez trzy miesiące. Ponadto uzyskanie pozwolenia na pracę również dla pracowników z Azji jest obecnie dużo mniej skomplikowane i tańsze. Polscy przedsiębiorcy, decydując się na rekrutację cudzoziemców, zatrudniają na początku niewielkie grupy. Szybko zauważają jednak ich potencjał, gdyż po okresie próbnym ponad 80 proc. z nich zwiększa liczbę zatrudnionych.*

Procedury formalnoprawne

W zależności od okresu, na jaki pracodawca zamierza zatrudnić pracownika ze Wschodu, musi zastosować jedną z dwóch obowiązujących procedur – uproszczoną lub standardową.

Do sześciu miesięcy

W przypadku zatrudnienia na czas maksymalnie sześciu miesięcy wystarczy zastosować się do uproszczonych zasad. Pracodawca wydaje oświadczenie o zamiarze zatrudnienia, w którym wpisuje nazwisko konkretnego pracownika ze Wschodu i składa je w powiatowym urzędzie pracy. Zatwierdzony przez Urząd wniosek przyszły pracownik dołącza do wniosku wizowego. Po otrzymaniu wizy osoba może już legalnie rozpocząć pracę w Polsce.

Powyżej sześciu miesięcy

W przypadku zatrudnienia pracownika na okres dłuższy niż sześć miesięcy procedura jest znacznie bardziej skomplikowana. Wydawanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca w Polsce przebiega dwuetapowo: w pierwszym etapie pracodawca otrzymuje przyrzeczenie zezwolenia, które stanowi dla cudzoziemca podstawę do ubiegania się o dokumenty legalizujące pobyt na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w związku z wykonywaniem pracy; w drugim etapie, następującym po uzyskaniu dokumentu legalizującego pobyt, wydawane jest cudzoziemcowi zezwolenie na wykonywanie pracy na terytorium Polski.

Warunkiem zatrudnienia cudzoziemca zza wschodniej granicy jest udowodnienie przez pracodawcę, że na dany wakat nie można znaleźć obywateli polskich lub obywateli z innych krajów Unii Europejskiej. W tym celu należy złożyć do urzędu pracy wniosek o „zgłoszenie wolnego miejsca zatrudnienia”, do którego należy dołączyć pismo zawierające prośbę o wydanie opinii w sprawie wniosku.

Na decyzję urzędu pracy potwierdzającą brak kandydatów na oferowane stanowisko czeka się do dwóch tygodni. Pracodawca rozważający zatrudnienie pracowników ze Wschodu powinien zatem jak najszybciej złożyć taki wniosek, tym bardziej że nie są z tym związane żadne opłaty. Po uzyskaniu opinii lub bezpośrednio po złożeniu wniosku przedsiębiorca powinien zgłosić się do dowolnej agencji pracy w celu omówienia wymagań dotyczących pracowników i warunków współpracy. Następnie agencja pracy rozpoczyna dobór i selekcje kandydatów, których pracodawca może, lecz nie musi, zaakceptować. Po uzgodnieniu listy osób, które zamierza zatrudnić, pracodawca składa do urzędu pracy pisemny wniosek o wydanie przyrzeczenia wydania zezwolenia na pracę dla cudzoziemców. Należy także przygotować dokumentację dla urzędu wojewódzkiego, który ostatecznie wydaje decyzję o przyzwoleniu na pracę dla konkretnego pracownika. Sytuacja staje się znacznie prostsza, jeżeli przyszły pracodawca współpracuje z agencją pracy – wówczas cały ciężar dopełniania procedur spoczywa właśnie na niej. Oprócz złożenia i pozyskania dokumentów w urzędzie pracy i urzędzie wojewódzkim, agencja pozyska także zezwolenia na pracę dla cudzoziemców. Rola pracodawcy zawęża się wyłącznie do dostarczenia agencji niezbędnych dokumentów.

Polecamy artykuły

Autor:

prezes i założyciel agencji pośrednictwa pracy EastWestLink

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Zarządzanie pracownikami, candidate i employee experience89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK