| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Czy w rekrutacji warto wykorzystać technologię wideokonferencji?

Czy w rekrutacji warto wykorzystać technologię wideokonferencji?

Chcemy dla naszej firmy pozyskać najlepiej wykwalifikowanych pracowników, jednak w mieście, w którym znajduje się nasza siedziba, nie znaleźliśmy osób spełniających wymagane kryteria. Zastanawiamy się nad wykorzystaniem wideokonferencji i jestem ciekawy, jak efektywnie i ekonomicznie poprowadzić proces rekrutacji, który przekracza granice miast czy województw, a nawet państwa. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, korzystając z wirtualnej rekrutacji?

Duże międzynarodowe firmy działające w wielu miejscach na świecie coraz częściej mają u siebie i na co dzień korzystają z urządzeń wideokonferencyjnych do wprowadzenia spotkań zarządu czy pracowników porozrzucanych w różnych lokalizacjach. Kolejnym krokiem będzie zastosowanie tego rozwiązania do rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami w kraju, jak również za granicą. Równocześnie coraz powszechniejsze staje się wynajmowanie sal konferencyjnych w centrach biznesu czy hotelach, które wyposażone już są w wysokiej klasy urządzenia wideokonferencyjne. Wystarczy zasiąść po dwóch stronach wideokonferencyjnego łącza i jesteśmy twarzą w twarz z naszym potencjalnym pracownikiem.

Korzyści dla firm z wdrożenia wirtualnego procesu rekrutacji są ogromne: skrócenie czasu poszukiwania kandydatów, szybkość dotarcia i przeprowadzenia rozmowy, ograniczenie kosztów podróży, lepsze wykorzystanie czasu pracy pracowników.

Nie ma wątpliwości, że systemy tele- i wideokonferencyjne lub nawet rozwiązania typu telepresence stanowią wielką wartość dodaną dla firm pragnących w ten sposób prowadzić rekrutację. Jednakże, jak wygląda to od strony kandydata? Co kandydaci powinni wiedzieć, gdy staną w obliczu niestandardowego procesu rekrutacji?

Savoir-vivre przed kamerą

Kandydaci często starają się pokazać swoje doświadczenie i obycie z nową technologią, a co za tym idzie, zbyt wielką uwagę poświęcają niepotrzebnym kwestiom. Zapominają, w jaki sposób ich postępowanie może mieć wpływ na jakość połączenia. Żadna, nawet najlepsza technologia nie może zrekompensować niewłaściwego zachowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

To kilka ważnych wskazówek związanych z etykietą konferencji telefonicznych, które mogą pomóc potencjalnym kandydatom pomyślnie przejść przez rozmowę kwalifikacyjną:

  • Czas – ważne jest, aby wszystkie osoby biorące udział w konferencji otrzymały informację o dokładnej godzinie konferencji, z uwzględnieniem możliwych różnic czasowych w poszczególnych krajach.
  • Zakłócenia – ważne jest posiadanie stabilnego i niezawodnego łącza. W przypadku telefonu komórkowego trzeba pamiętać o obszarach, gdzie istnieje niebezpieczeństwo utraty sygnału, ponieważ może to spowodować przerwanie połączenia. Jednakże utrata sygnału nie jest jedynym czynnikiem, który może przeszkodzić w połączeniu konferencyjnym. W trasie należy być świadomym zewnętrznych czynników, które mogą rozpraszać. Rozwiązaniem może być znalezienie spokojnego miejsca.
  • Etykieta – rozmowa kwalifikacyjna w postaci konferencji telefonicznej powinna odbywać się w taki sposób, aby dawała poczucie rozmowy twarzą w twarz. Z tego powodu należy przestrzegać wszelkich formalności dotyczących wyglądu osobistego, ubioru, mowy ciała i sposobu zachowania jak w przypadku rozmowy osobistej, wykazując się w ten sposób profesjonalizmem w trakcie całego połączenia.

Rozmowa kwalifikacyjna prowadzona podczas konferencji telefonicznej czy wideokonferencje to wyzwanie dla tradycyjnego procesu rekrutacji. Technologia ułatwia proces i sprawia, że ograniczenia związane z czasem i odległościami odeszły do przeszłości.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK