| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Czy w rekrutacji warto wykorzystać technologię wideokonferencji?

Czy w rekrutacji warto wykorzystać technologię wideokonferencji?

Chcemy dla naszej firmy pozyskać najlepiej wykwalifikowanych pracowników, jednak w mieście, w którym znajduje się nasza siedziba, nie znaleźliśmy osób spełniających wymagane kryteria. Zastanawiamy się nad wykorzystaniem wideokonferencji i jestem ciekawy, jak efektywnie i ekonomicznie poprowadzić proces rekrutacji, który przekracza granice miast czy województw, a nawet państwa. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, korzystając z wirtualnej rekrutacji?

Duże międzynarodowe firmy działające w wielu miejscach na świecie coraz częściej mają u siebie i na co dzień korzystają z urządzeń wideokonferencyjnych do wprowadzenia spotkań zarządu czy pracowników porozrzucanych w różnych lokalizacjach. Kolejnym krokiem będzie zastosowanie tego rozwiązania do rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami w kraju, jak również za granicą. Równocześnie coraz powszechniejsze staje się wynajmowanie sal konferencyjnych w centrach biznesu czy hotelach, które wyposażone już są w wysokiej klasy urządzenia wideokonferencyjne. Wystarczy zasiąść po dwóch stronach wideokonferencyjnego łącza i jesteśmy twarzą w twarz z naszym potencjalnym pracownikiem.

Korzyści dla firm z wdrożenia wirtualnego procesu rekrutacji są ogromne: skrócenie czasu poszukiwania kandydatów, szybkość dotarcia i przeprowadzenia rozmowy, ograniczenie kosztów podróży, lepsze wykorzystanie czasu pracy pracowników.

Nie ma wątpliwości, że systemy tele- i wideokonferencyjne lub nawet rozwiązania typu telepresence stanowią wielką wartość dodaną dla firm pragnących w ten sposób prowadzić rekrutację. Jednakże, jak wygląda to od strony kandydata? Co kandydaci powinni wiedzieć, gdy staną w obliczu niestandardowego procesu rekrutacji?

Savoir-vivre przed kamerą

Kandydaci często starają się pokazać swoje doświadczenie i obycie z nową technologią, a co za tym idzie, zbyt wielką uwagę poświęcają niepotrzebnym kwestiom. Zapominają, w jaki sposób ich postępowanie może mieć wpływ na jakość połączenia. Żadna, nawet najlepsza technologia nie może zrekompensować niewłaściwego zachowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

To kilka ważnych wskazówek związanych z etykietą konferencji telefonicznych, które mogą pomóc potencjalnym kandydatom pomyślnie przejść przez rozmowę kwalifikacyjną:

  • Czas – ważne jest, aby wszystkie osoby biorące udział w konferencji otrzymały informację o dokładnej godzinie konferencji, z uwzględnieniem możliwych różnic czasowych w poszczególnych krajach.
  • Zakłócenia – ważne jest posiadanie stabilnego i niezawodnego łącza. W przypadku telefonu komórkowego trzeba pamiętać o obszarach, gdzie istnieje niebezpieczeństwo utraty sygnału, ponieważ może to spowodować przerwanie połączenia. Jednakże utrata sygnału nie jest jedynym czynnikiem, który może przeszkodzić w połączeniu konferencyjnym. W trasie należy być świadomym zewnętrznych czynników, które mogą rozpraszać. Rozwiązaniem może być znalezienie spokojnego miejsca.
  • Etykieta – rozmowa kwalifikacyjna w postaci konferencji telefonicznej powinna odbywać się w taki sposób, aby dawała poczucie rozmowy twarzą w twarz. Z tego powodu należy przestrzegać wszelkich formalności dotyczących wyglądu osobistego, ubioru, mowy ciała i sposobu zachowania jak w przypadku rozmowy osobistej, wykazując się w ten sposób profesjonalizmem w trakcie całego połączenia.

Rozmowa kwalifikacyjna prowadzona podczas konferencji telefonicznej czy wideokonferencje to wyzwanie dla tradycyjnego procesu rekrutacji. Technologia ułatwia proces i sprawia, że ograniczenia związane z czasem i odległościami odeszły do przeszłości.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK