| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Programy równowagi między pracą a życiem rodzinnym w polskich organizacjach

Programy równowagi między pracą a życiem rodzinnym w polskich organizacjach

Ciągły deficyt specjalistów i wojna o talenty zmuszają pracodawców do wprowadzania różnorodnych działań mających na celu pozyskanie i zatrzymanie dobrych pracowników w firmie. Jednym z takich działań w firmie są programy równowagi praca-rodzina (work-family balance).

Rodzina na pikniku

Korzystanie z form wspierających równowagę między życiem zawodowym a osobistym nie jest jeszcze powszechne, chociaż wagę tego zjawiska dla funkcjonowania firmy i jej efektywności dostrzega wielu pracodawców.

Popularną formą świadczącą o docenianiu współistnienia sfery osobistej i zawodowej i jej wpływu na zaangażowanie pracownika w procesy pracy są organizowane przez firmy imprezy, w których uczestniczą rodziny pracowników. Spotkania weekendowe na wspólnej zabawie rodziców i dzieci, imprezy mikołajkowe, karnawałowe integrują pracowników z firmą bez stawiania ich przed wyborem, czy spędzić wolny czas z rodziną czy wziąć udział w kolejnym integrującym zjeździe kolegów z zespołu pracowniczego.

Zrównoważony pracownik i pracodawca

Firmy inwestujące w równowagę praca-rodzina uzyskują znaczne korzyści. Przede wszystkim inwestycje takie mają ścisły związek z wyższymi wskaźnikami zatrzymywania pracowników w firmie. Sondaże i studia przypadków wskazują na pozytywny związek pomiędzy równowagą tych dwóch sfer aktywności a zaangażowaniem pracowników.

Poza tym firmom, które realizują program równowagi, łatwiej uzyskać status chętnie wybieranego pracodawcy, ponieważ coraz częściej kandydaci do pracy jako kryterium wyboru miejsca pracy przyjmują możliwość pozazawodowego realizowania się.

Przeważającą część firm, które w Polsce wdrożyły już programy równowaga praca-rodzina, stanowią organizacje zagraniczne posiadające spółkę-matkę w krajach wysoko rozwiniętych. Programy takie są często przekopiowywane od organizacji matki, co często skutkuje niedopasowaniem ich do potrzeb pracujących w Polsce ludzi. Wdrażając program równowaga praca-rodzina, warto poprzedzić swoje działania wnikliwą analizą potrzeb swoich pracowników. Programy równowaga praca-rodzina nie są standardowe i wymagają indywidualnego/firmowego podejścia.

Lista składników wchodzących w taki program nie jest zamknięta i często znane i sprawdzone rozwiązania są w dalszym ciągu rozwijane i dopasowywane do potrzeb konkretnego zakładu.

Na rynku istnieją firmy, które specjalizują się w tworzeniu i wdrażaniu programów praca-rodzina i często warto rozważyć skorzystanie z ich doświadczeń, aby sprawniej i szybciej uzyskać efekty. Na wdrożenie programów równowaga praca-rodzina można starać się o dofinansowanie z unijnych funduszy - warto przyjrzeć się pierwszemu priorytetowi z programu operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Informacje na ten temat dostępne są na stronach internetowych instytucji wdrażającej, czyli w tym przypadku Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Autorka jest socjoterapeutą, partnerem w firmie Femmeritum; zajmuje się programami równowagi między pracą zawodową a rodziną.

Źródło:

INFOR
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK