| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym pracownika?

Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym pracownika?

„On się chyba wypalił” wypowiedziane przez jednego pracownika o drugim zabrzmiało jak wyrok. Jestem menedżerem, zarządzam kilkunastoosobowym zespołem. Chciałbym wiedzieć, jak rozpoznać wypalenie zawodowe pracownika i co robić, jeśli faktycznie ma miejsce.

Przykłady konkretnych działań, które pomogą pracownikowi uporać się z wypaleniem

1. Redukcja ilości obowiązków, szczególnie, jeśli jest ich nadmiar.

2. Zastąpienie zadań szczególnie stresujących daną osobę innymi obowiązkami.

3. Dopasowanie obowiązków adekwatnie do możliwości i kompetencji danej osoby.

4. Rozwijanie umiejętności rozbijania celów na mniejsze, bardziej szczegółowe i cieszenia się drobnymi sukcesami; szczególnie ważne przy presji osiągania wciąż lepszych wyników.

5. Doskonalenie umiejętności zarządzania czasem i ustalania priorytetów, czy delegowania zadań.

6. Poszukiwanie różnych form relaksu, budowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym.

7. Pomoc w odpoczynku. Niekontaktowanie się po godzinach pracy czy w dni wolne. Zapewnienie dłuższego urlopu, dbanie o przerwy podczas dnia pracy. Zachęcanie, aby pracownik uczył się odpoczywać w odpowiedni dla siebie sposób.

8. Wspieranie pracownika w doskonaleniu umiejętności pozwalających zniwelować objawy wypalenia. Udzielanie konstruktywnych informacji zwrotnych, dostrzeganie i chwalenie postępów, zapewnienie odpowiednich szkoleń.

9. Spotkanie z profesjonalnym coachem lub fachowa pomoc psychologiczna.

10. Przekwalifikowanie pracownika, jeśli zdecyduje, że nie chce czy nie może robić tego, co robił dotychczas.

Jeśli proces wypalenia jest zaawansowany, może się zdarzyć, że pracownik i pracodawca dojdą do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem jest zmiana pracy.

UWAGA

Pamiętajmy, że obniżona motywacja do pracy nie zawsze jest wypaleniem zawodowym. Pracownik może być na przykład znużony rutynowymi obowiązkami. Wówczas zmiana zadań podziała odświeżająco. W przypadku wypalenia takie rozwiązanie nie wystarczy.


Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK