| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Wykorzystanie nowoczesnego intranetu w organizacji

Wykorzystanie nowoczesnego intranetu w organizacji

Portal intranetowy to podstawowe narzędzie pracy dla większości dużych firm i organizacji. Firmy wdrażające rozwiązania intranetowe wskazują, że właściwe wykorzystywanie intranetu generuje oszczędności rzędu nawet kilku tysięcy złotych rocznie na każdego pracownika oraz znacząco skraca czas poszukiwania informacji.

Miejsce na innowacje

W kontekście wykorzystania narzędzi social media najbardziej obiecującym kierunkiem jest wyszukiwanie i zarządzanie innowacjami. To jeden z głównych tematów tegorocznego raportu Nielsen Norman Group – Intranet Design Annual. Wśród wskazanych w nim najlepszych dziesięciu intranetów na świecie znalazł się InnovCenter portugalskiej firmy budowlanej Mota-Engil – intranet w całości podporządkowany poszukiwaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań. InnovCenter zachęca do zgłaszania innowacji, nadzoruje je i monitoruje, począwszy od ich najbardziej wczesnego stadium, po samą fazę wdrożenia w całej organizacji liczącej 20 tys. pracowników rozlokowanych w 17 krajach. Intranet Design Annual wskazuje InnovCenter jako ważne narzędzie inspirujące pracowników do działania, bogate źródło informacji dla osób biorących udział w poszczególnych projektach oraz narzędzie usprawniające proces podejmowania decyzji, co w rezultacie przyczynia się do skutecznego wdrażania efektywnych zmian w całej firmie. Portal korzysta z technologii social media, sięgając po takie narzędzia, jak strony wiki, bogate profile użytkowników, fora etc. – wszystko co sprzyja nawiązywaniu współpracy między różnymi działami, wydobywaniu i ocenianiu wiedzy pracowników, organizowaniu i jednoczeniu pracowników w działaniu.

Bazy wiedzy

Raport Nielsen Norman Group wskazuje również, że termin „zarządzanie wiedzą” przestał funkcjonować jako puste hasło, a przyczynił się do wdrażania ciekawych pomysłów i projektów za sprawą prostych, przez co częściej używanych, mechanizmów. Jest to widoczne również w Polsce. W ostatnich latach jedne z najczęściej wdrażanych w Polsce aplikacji to bazy wiedzy oraz aplikacje umożliwiające zarządzanie innowacjami.

Aby skutecznie zachęcić pracownika do dzielenia się wiedzą, trzeba zaoferować mu korzyść, która zrównoważy koszt, jakim jest dobrowolna rezygnacja ze statusu osoby o unikatowej wiedzy. Głównym atutem aplikacji wspomagających innowacyjność jest gwarancja, że nikt nie przywłaszczy sobie autorstwa proponowanych rozwiązań. Jednocześnie powinny one umożliwiać publiczną dyskusję nad proponowanymi rozwiązaniami, przy czym często stosowanym rozwiązaniem jest anonimowość pomysłu do czasu jego ostatecznego zaaprobowania. Dzięki temu – z jednej strony – unika się zazdrości współpracowników, a z drugiej – bezkrytycznego popierania pomysłów przełożonych. Bardzo motywująca jest sytuacja, w której pracownik autor pomysłu ma szansę na wejście do zespołu zajmującego się jego wdrożeniem, a nawet trwale awansuje. Wymaga to oczywiście sporej elastyczności od pracodawcy, przynosi jednak korzyści całej firmie.

Potrzeby informacyjne

W swobodnym przepływie informacji, jaki musi zapewnić intranet, sporym wyzwaniem jest również przekazywanie pracownikom informacji ważnych z punktu widzenia kadry zarządzającej, które są postrzegane przez pracowników jako niepraktyczne bądź niezwiązane z ich bieżącymi potrzebami. Wynika to ze zróżnicowanych potrzeb informacyjnych pracownika firmy oraz jej zarządu. Pracownik zazwyczaj oczekuje precyzyjnej i kompletnej informacji o wszystkim, co dotyczy jego stanowiska pracy: o zakresie obowiązków, o tym, w jaki sposób ma wykonywać poszczególne zadania, wreszcie o przewidzianej dla niego ścieżce zawodowego rozwoju. Cele zarządu to zazwyczaj: zwiększenie tempa i efektywności pracy, zorientowanie pracownika na cele firmy, utożsamienie się pracownika z organizacją, czy umiejętne zmotywowanie go.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK