| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Wypadek pracownika podczas wyjazdu na studia

Wypadek pracownika podczas wyjazdu na studia

Rok temu zawarliśmy z pracownicą umowę o dofinansowanie przez zakład pracy dokształcania. Opłacamy jej częściowo studia oraz udzielamy urlopu szkoleniowego, jak również zwracamy koszty dojazdu (uczelnia jest w innej miejscowości). Pracownica jadąc na uczelnię miała wypadek. Czy wypadek ten powinien zostać uznany za wypadek przy pracy, skoro odbywa ona studia na podstawie umowy z zakładem pracy?

RADA
Jeżeli zawarli Państwo umowę odrębną od umowy o pracę, na podstawie której zobowiązali się Państwo do ułatwienia pracownicy podnoszenia kwalifikacji zawodowych, to wypadek ten nie będzie mógł zostać uznany za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy. Pracownica nie była w tym czasie w podróży służbowej.

UZASADNIENIE
Wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które spowodowało uraz lub śmierć pracownika. Cechę wypadku przy pracy nadaje temu zdarzeniu związek z pracą.

Musi ono bowiem nastąpić:
•  podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
•  podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy (nawet bez polecenia),
•  w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Jednak nie tylko zdarzenia, które nastąpiły w takich okolicznościach, zostaną uznane za wypadek mający charakter wypadku przy pracy.
Na równi z wypadkiem przy pracy traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:
•  w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż określone wyżej, chyba że wypadek został spowodowany postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań,
•  podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony,
•  przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.
Państwo zawarli dodatkową umowę dotyczącą ułatwienia dokształcania się pracownicy przez zapewnienie jej określonych świadczeń.

W takim przypadku wystawienie dokumentu polecenia wyjazdu służbowego stanowi jedynie realizację przyjętego przez pracodawcę w umowie zobowiązania do ponoszenia kosztów przejazdu na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju i służy udokumentowaniu naliczenia i wypłaty tego świadczenia.

Nie oznacza ono natomiast, że wyjazd pracownika na zajęcia szkolne stanowi podróż służbową, podczas której pracownik świadczy pracę lub wykonuje poza zakładem inne zadania wynikające z jego obowiązków pracowniczych. W konsekwencji wypadek, jakiemu uległa Państwa pracownica jadąc na studia, nie zostanie zrównany z wypadkiem przy pracy.

Inaczej byłoby, gdyby pracownica została zobowiązana do podnoszenia kwalifikacji na podstawie umowy o pracę, a nie odrębnej umowy. W takiej sytuacji mielibyśmy do czynienia z podróżą służbową i należałoby uznać, że wypadek, któremu uległa pracownica, jest wypadkiem zrównanym z wypadkiem przy pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »