| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Jak urządzić i wyposażyć szatnię?

Jak urządzić i wyposażyć szatnię?

W zakładzie zajmującym się pakowaniem kawy i herbaty niedawno była przeprowadzona kontrola warunków higienicznosanitarnych. W trakcie kontroli inspektor stwierdził, że szatnie dla pracowników nie spełniają wymagań określonych w przepisach, a w szczególności zastrzeżenie inspektora budziło ich wyposażenie – zarzuty dotyczyły wolnego miejsca i liczby ławek. Jak powinny być urządzone i wyposażone szatnie?

W szatni trzeba zapewnić również miejsca do siedzenia dla co najmniej połowy zatrudnionych na najliczniejszej zmianie.

WAŻNE!

Urządzając szatnie, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, czy pracownicy korzystający z niej mają zapewnione bezpieczne przejścia. Szerokość przejść między dwoma rzędami szaf oraz głównymi przejściami komunikacyjnymi powinna być nie mniejsza niż 1,5 m, a szerokość przejść między rzędami szaf a ścianą powinna być nie mniejsza niż 1,1 m. Ważne jest, aby na każdego pracownika korzystającego z szatni przypadało 30 cm wolnej powierzchni podłogi.

Kolejną istotną sprawą jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza. W związku z tym, że w szatniach przechowywana jest odzież robocza, która może być mokra czy brudna, przyjmuje się, że w szatniach powinna być zapewniona przynajmniej czterokrotna wymiana powietrza na godzinę.

WSKAZÓWKA!

Jeżeli z szatni korzysta nie więcej niż 10 pracowników i są w niej okna, wymiana powietrza nie może być mniejsza niż dwukrotna na godzinę.

Gdy z szatni korzysta więcej niż 25 pracowników, szatnie powinny być wyposażone w wentylację mechaniczną (np. wyciągi, wydmuchy, nawiewy itp.).

Wyznaczając szatnie, należy pamiętać, że w skład zespołu szatni powinny wchodzić również umywalnie. Mają one być łatwo dostępne i zapewniać bezkolizyjny ruch pracowników, którzy już się umyli i przebrali we własną odzież.

W zależności od rodzaju prac, stopnia zabrudzenia odzieży i ciała pracownika, kontakt z substancjami szkodliwymi i trującymi, szatnie dzieli się na:

1) szatnie odzieży własnej pracowników – przeznaczone do przechowywania odzieży należącej do pracowników, jeżeli ze względów higienicznych odzież ta nie powinna się stykać z odzieżą roboczą i środkami ochrony indywidualnej.

W szatni przeznaczonej na własną odzież pracowników powinny znajdować się szafy przeznaczone do indywidualnego użytku każdego pracownika. W pomieszczeniu powinno przypadać co najmniej 30 cm wolnej powierzchni podłogi na każdego pracownika korzystającego z szatni. Powinny znaleźć się również miejsca do siedzenia. Liczba miejsc do siedzenia powinna wynosić co najmniej 30% liczby zatrudnionych na najliczniejszej zmianie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK