| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Jak urządzić i wyposażyć szatnię?

Jak urządzić i wyposażyć szatnię?

W zakładzie zajmującym się pakowaniem kawy i herbaty niedawno była przeprowadzona kontrola warunków higienicznosanitarnych. W trakcie kontroli inspektor stwierdził, że szatnie dla pracowników nie spełniają wymagań określonych w przepisach, a w szczególności zastrzeżenie inspektora budziło ich wyposażenie – zarzuty dotyczyły wolnego miejsca i liczby ławek. Jak powinny być urządzone i wyposażone szatnie?

W szatni trzeba zapewnić również miejsca do siedzenia dla co najmniej połowy zatrudnionych na najliczniejszej zmianie.

WAŻNE!

Urządzając szatnie, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, czy pracownicy korzystający z niej mają zapewnione bezpieczne przejścia. Szerokość przejść między dwoma rzędami szaf oraz głównymi przejściami komunikacyjnymi powinna być nie mniejsza niż 1,5 m, a szerokość przejść między rzędami szaf a ścianą powinna być nie mniejsza niż 1,1 m. Ważne jest, aby na każdego pracownika korzystającego z szatni przypadało 30 cm wolnej powierzchni podłogi.

Kolejną istotną sprawą jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza. W związku z tym, że w szatniach przechowywana jest odzież robocza, która może być mokra czy brudna, przyjmuje się, że w szatniach powinna być zapewniona przynajmniej czterokrotna wymiana powietrza na godzinę.

WSKAZÓWKA!

Jeżeli z szatni korzysta nie więcej niż 10 pracowników i są w niej okna, wymiana powietrza nie może być mniejsza niż dwukrotna na godzinę.

Gdy z szatni korzysta więcej niż 25 pracowników, szatnie powinny być wyposażone w wentylację mechaniczną (np. wyciągi, wydmuchy, nawiewy itp.).

Wyznaczając szatnie, należy pamiętać, że w skład zespołu szatni powinny wchodzić również umywalnie. Mają one być łatwo dostępne i zapewniać bezkolizyjny ruch pracowników, którzy już się umyli i przebrali we własną odzież.

W zależności od rodzaju prac, stopnia zabrudzenia odzieży i ciała pracownika, kontakt z substancjami szkodliwymi i trującymi, szatnie dzieli się na:

1) szatnie odzieży własnej pracowników – przeznaczone do przechowywania odzieży należącej do pracowników, jeżeli ze względów higienicznych odzież ta nie powinna się stykać z odzieżą roboczą i środkami ochrony indywidualnej.

W szatni przeznaczonej na własną odzież pracowników powinny znajdować się szafy przeznaczone do indywidualnego użytku każdego pracownika. W pomieszczeniu powinno przypadać co najmniej 30 cm wolnej powierzchni podłogi na każdego pracownika korzystającego z szatni. Powinny znaleźć się również miejsca do siedzenia. Liczba miejsc do siedzenia powinna wynosić co najmniej 30% liczby zatrudnionych na najliczniejszej zmianie.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK