| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Pięć podstawowych zasad bezpiecznej eksploatacji

Pięć podstawowych zasad bezpiecznej eksploatacji

W czasie targów SAWO 2010 ruszyła kampania dotycząca bezpieczeństwa eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków.

3. Używanie odpowiedniego sprzętu

Pracownicy wykonujący prace konserwacyjne powinni być zaopatrzeni w odpowiednie narzędzia i sprzęt, które mogą różnić się od stosowanych na co dzień. Mogą wykonywać zadania w miejscach, które nie są zwykłymi miejscami pracy, np. dachy, kanały techniczne. W związku z tym mogą być narażeni na wiele zagrożeń, dlatego konieczne jest zaopatrzenie ich w odpowiednie środki ochrony. Na przykład pracownicy czyszczący lub wymieniający filtry w węzłach betoniarskich mogą być narażeni na znacznie większe zapylenie niż przy innych pracach konserwacyjnych. Należy też pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego sprzętu umożliwiającego poruszanie się np. na wysokości lub w zamkniętych przestrzeniach.

PRZYKŁAD

Operatora podestu ruchomego wykonującego prace w koszu śmiertelnie poraził prąd elektryczny, ponieważ nie zapewniono odpowiedniego podestu, przystosowanego do wykonywania prac pod napięciem elektrycznym.

Potrzebne do pracy narzędzia i środki ochrony indywidualnej, określone na etapie planowania i oceny ryzyka, muszą być wydane pracownikom, najlepiej łącznie z instrukcją użycia. Pracownicy muszą też być przeszkoleni do ich właściwego użycia, a ich używanie powinno być kontrolowane podczas wykonywania pracy.

WAŻNE!

Należy pamiętać, że maszyny, urządzenia techniczne, środki ochrony używane przez pracowników muszą spełniać wymagania dotyczące oceny zgodności.

Ważne jest nie tylko właściwe zaopatrzenie pracowników, ale także kontrola, czy pracownicy używają przydzielonego sprzętu w sposób zgodny z przepisami i instrukcjami producenta. Warto zwrócić uwagę na stan używanego sprzętu. Zniszczone lub uszkodzone narzędzia i urządzenia należy bezwzględnie wycofywać z użytkowania do czasu przywrócenia im odpowiedniego, bezpiecznego stanu. Niektóre narzędzia czy sprzęt mogą być używane sporadycznie, dlatego bardzo istotna jest ocena ich stanu przed rozpoczęciem prac.

4. Stosowanie bezpiecznych metod pracy ustalonych na etapie planowania

Przestrzeganie ustalonego planu pracy jest bardzo ważne nawet w przypadku pracy pod presją czasu. Na etapie planowania trzeba przewidzieć czas na wykonanie zadania.

WSKAZÓWKA!

Jeśli w czasie powadzenia prac wystąpiły nieoczekiwane zdarzenia, np. brak części, większy zakres naprawy, niezidentyfikowane wcześniej usterki, należy powiadomić kierownictwo i/lub w razie konieczności skontaktować się z innymi specjalistami.

Przekraczanie posiadanych kompetencji może skończyć się poważnym wypadkiem.

PRZYKŁAD

Nieprawidłowe rozstawienie podpór żurawia przez osobę nieuprawnioną spowodowało utratę stateczności żurawia, w wyniku czego obrażenia ciała odniosła osoba postronna.

Dlatego tak ważne jest bezwzględne przestrzeganie ustalonych procedur.

WAŻNE!

Prace konserwacyjne należy wykonywać planowo, bez improwizacji i pośpiechu.

Podczas kontroli służba bhp powinna zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie ustalonych na etapie planowania procedur, zwłaszcza sposobu wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych oraz tego, czy prace wymagające asekuracji rzeczywiście wykonywane są przez co najmniej dwie osoby, a także czy prace wymagające odpowiednich uprawnień i kwalifikacji wykonują osoby mające takie kompetencje.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK