| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Pięć podstawowych zasad bezpiecznej eksploatacji

Pięć podstawowych zasad bezpiecznej eksploatacji

W czasie targów SAWO 2010 ruszyła kampania dotycząca bezpieczeństwa eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków.

2. Praca w bezpiecznym środowisku

Opracowane na etapie planowania prace muszą zostać wdrożone. Niezbędne jest wykonanie wcześniej zaplanowanych czynności przygotowawczych i kontrola całego procesu.

WSKAZÓWKA!

W czasie konserwacji miejsca wykonywania pracy należy zabezpieczyć przed do- stępem osób niepowołanych.

Należy bezwzględnie przestrzegać opracowanych procedur, np. takich jak wyłączenie źródła zasilania używanego sprzętu i stosowanie określonego rodzaju blokad. Przy tego typu zabezpieczeniach należy stosować dodatkowo wywieszki z informacją ostrzegawczą, datą i godziną dokonania blokady oraz nazwiskiem osoby upoważnionej do jej zdjęcia (ewentualnie można podać nr kontaktowym do tej osoby). W przypadku np. utrudnionego kontaktu wzrokowego konieczne jest, aby swoje zabezpieczenia zakładała każda z osób pracujących przy maszynie.

PRZYKŁAD

Pracownik założył lockout w celu zabezpieczenia maszyny przed włączeniem. W tym czasie inny z pracowników, po sprawdzeniu, że zasilenie jest odłączone, wszedł do zabudowanej części maszyny. Pierwszy z pracowników po wykonaniu zadania zdjął zabezpieczenie i włączył maszynę, aby sprawdzić efekt pracy. Pracownik znajdujący się w środku doznał poważnych obrażeń w związku z uruchomieniem maszyny w trakcie pracy.

Maszyny podczas konserwacji zazwyczaj są pozbawione zabezpieczeń stosowanych w zwykłym trybie pracy. W związku z tym włączenie maszyny przed zakończeniem prac konserwacyjnych jest niebezpieczne dla osoby, która ją włączy. Dlatego tak ważne jest zabezpieczanie pracowników wykonujących prace przed nieumyślnym włączeniem maszyny.

Ważne jest także zapewnienie właściwego oświetlenia. Ze względu na prowadzone prace zwykłe oświetlenie może być niewystarczające lub z konieczności wyłączone. Prace mogą też być wykonywane w miejscach, gdzie nie ma oświetlenia, a dodatkowo proces pracy wymaga użycia źródła światła niepowodującego dodatkowego zagrożenia, np. malowanie specjalnymi farbami powierzchni w przestrzeniach zamkniętych. Pracownicy powinni być też chronieni przed niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, nadmiernym hałasem, drganiami mechanicznymi, promieniowaniem oraz szkodliwym i niebezpiecznym działaniem innych czynników, które mogą wystąpić w trakcie wykonywania prac.

Konieczne jest także utrzymywanie drożności ciągów komunikacyjnych i dróg ewakuacji, które zostały wyznaczone na etapie planowania.

Podczas wykonywania prac pracownicy służby bhp powinni kontrolować, czy są właściwie stosowane procedury, a jeśli dochodzi do zaniedbań czy zaniechania w tym zakresie, bezwzględnie informować o stwierdzonych uchybieniach osoby odpowiedzialne za nadzór nad wykonywaniem prac.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK