REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zaświadczenie o niezaleganiu z opłacaniem składek zus
wniosek RWN druk
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zaświadczenie o niezaleganiu z opłacaniem składek ZUS - do czego służy? Jak płatnik składek może złożyć wniosek RWN o zaświadczenie? Czy wymagana jest opłata za dokument? Jaki jest czas oczekiwania na zaświadczenie i jak długo jest ważne?
rozwiń >

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS - do czego służy?

W jakim celu wydaje się zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS? Przedsiębiorcy będący płatnikami składek zwykle potrzebują tego zaświadczenia do kredytu. Banki wymagają poświadczenia niezalegania ze składkami, co potwierdza rzetelność firmy.

Autopromocja

Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS - wniosek

Wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS można złożyć w jednostce stacjonarnej ZUS lub online. 

Wniosek RWN płatnika składek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek zus druk

 

Wniosek RWN płatnika składek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek zus - druk

ZUS

Pobierz druk: Wniosek RWN płatnika składek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek

Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS online

Jak szybko uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS online? Wystarczy zalogować się na swoim profilu na PUE ZUS. Należy mieć również certyfikat kwalifikowany albo profil zaufany ePUAP.

Jak złożyć wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami? Będąc już na PUE ZUS, należy wejść w zakładkę „Płatnik”. Następnie wybrać usługę "Złożenie dokumentu ZUS-RWN". Wniosek RWN to „Wniosek płatnika składek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym krokiem jest wypełnienie wniosku elektronicznego i złożenie dyspozycji sposobu odbioru dokumentu. Zaświadczenie można odebrać:

  • w formie elektronicznej na PUE ZUS, 
  • w formie papierowej z odbiorem osobistym, 
  • w formie papierowej przez pełnomocnika w naszej placówce, 
  • w formie papierowej za pośrednictwem poczty tradycyjnej.

Na końcu podpisuje się wniosek za pomocą certyfikatu kwalifikowanego, profilu zaufanego lub podpisu osobistego (funkcja e-dowodu). Po złożeniu podpisu można wysłać wniosek.

Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS – opłata

Czy przewidziana jest opłata za wydanie przez ZUS zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS przez płatnika? Nie. ZUS wydaje zaświadczenia bezpłatnie.

Zaświadczenie o niezaleganiu z ZUS – czas oczekiwania

Jaki jest termin wydania zaświadczenia o niezaleganiu przez ZUS? Zwykle dokument wydawany jest bezzwłocznie, ale maksymalny czas oczekiwania wynosi 7 dni od daty wpływu wniosku. Jeśli ZUS nie ma żadnych wątpliwości, wydaje zaświadczenie od ręki.

ZUS może także wydać decyzję odmowną. Wówczas istnieje możliwość odwołania się do sądu. Jeżeli została wybrana forma odbioru osobistego i płatnik składek nie odbierze decyzji odmownej w ciągu 7 dni od złożenia wniosku, zostanie wysłana pocztą tradycyjną.

Odbiór zaświadczenia o niezaleganiu z ZUS

Jeśli dokument jest już gotowy do odbioru, ZUS powiadamia zainteresowaną osobę za pośrednictwem wiadomości e-mail, może także powiadomić jeszcze SMSem. Na PUE ZUS należy podpisać Urzędowe Poświadczenie Doręczenia (UPD). 

Ważność zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami

Ile jest ważne zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek? Jest to miesiąc od dnia wydania decyzji ZUS.

Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS – podstawa prawna

Podstawę prawną wydania zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS stanowią przepisy art. 217-219 Kodeksu postępowania administracyjnego.
Zgodnie z art. 217 § 1 KPA organ administracji publicznej wydaje zaświadczenie na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie. Dokument ten wydaje się, jeżeli:

  1. urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa;
  2. osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.

Dalej ustawodawca określa termin wydania zaświadczenia. Jak już zostało wspomniane, powinno być ono wydane bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 7 dni.

W przypadkach z punktu 2 organ ma obowiązek wydać zaświadczenie w sprawach potwierdzenia faktów albo stanu prawnego, które wynikają z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów lub z innych danych posiadanych przez organ (art. 218 § 1 KPA).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

REKLAMA

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

REKLAMA

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA