Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS - wniosek

REKLAMA
REKLAMA
- Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS - do czego służy?
- Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS - wniosek
- Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS online
- Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS – opłata
- Zaświadczenie o niezaleganiu z ZUS – czas oczekiwania
- Odbiór zaświadczenia o niezaleganiu z ZUS
- Ważność zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami
- Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS – podstawa prawna
Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS - do czego służy?
W jakim celu wydaje się zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS? Przedsiębiorcy będący płatnikami składek zwykle potrzebują tego zaświadczenia do kredytu. Banki wymagają poświadczenia niezalegania ze składkami, co potwierdza rzetelność firmy.
REKLAMA
Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS - wniosek
Wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS można złożyć w jednostce stacjonarnej ZUS lub online.

Wniosek RWN płatnika składek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek zus - druk
ZUS
Pobierz druk: Wniosek RWN płatnika składek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek
Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS online
Jak szybko uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS online? Wystarczy zalogować się na swoim profilu na PUE ZUS. Należy mieć również certyfikat kwalifikowany albo profil zaufany ePUAP.
Jak złożyć wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami? Będąc już na PUE ZUS, należy wejść w zakładkę „Płatnik”. Następnie wybrać usługę "Złożenie dokumentu ZUS-RWN". Wniosek RWN to „Wniosek płatnika składek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek”.
Kolejnym krokiem jest wypełnienie wniosku elektronicznego i złożenie dyspozycji sposobu odbioru dokumentu. Zaświadczenie można odebrać:
- w formie elektronicznej na PUE ZUS,
- w formie papierowej z odbiorem osobistym,
- w formie papierowej przez pełnomocnika w naszej placówce,
- w formie papierowej za pośrednictwem poczty tradycyjnej.
Na końcu podpisuje się wniosek za pomocą certyfikatu kwalifikowanego, profilu zaufanego lub podpisu osobistego (funkcja e-dowodu). Po złożeniu podpisu można wysłać wniosek.
Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS – opłata
Czy przewidziana jest opłata za wydanie przez ZUS zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS przez płatnika? Nie. ZUS wydaje zaświadczenia bezpłatnie.
Zaświadczenie o niezaleganiu z ZUS – czas oczekiwania
Jaki jest termin wydania zaświadczenia o niezaleganiu przez ZUS? Zwykle dokument wydawany jest bezzwłocznie, ale maksymalny czas oczekiwania wynosi 7 dni od daty wpływu wniosku. Jeśli ZUS nie ma żadnych wątpliwości, wydaje zaświadczenie od ręki.
ZUS może także wydać decyzję odmowną. Wówczas istnieje możliwość odwołania się do sądu. Jeżeli została wybrana forma odbioru osobistego i płatnik składek nie odbierze decyzji odmownej w ciągu 7 dni od złożenia wniosku, zostanie wysłana pocztą tradycyjną.
Odbiór zaświadczenia o niezaleganiu z ZUS
Jeśli dokument jest już gotowy do odbioru, ZUS powiadamia zainteresowaną osobę za pośrednictwem wiadomości e-mail, może także powiadomić jeszcze SMSem. Na PUE ZUS należy podpisać Urzędowe Poświadczenie Doręczenia (UPD).
Ważność zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami
Ile jest ważne zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek? Jest to miesiąc od dnia wydania decyzji ZUS.
Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS – podstawa prawna
Podstawę prawną wydania zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS stanowią przepisy art. 217-219 Kodeksu postępowania administracyjnego.
Zgodnie z art. 217 § 1 KPA organ administracji publicznej wydaje zaświadczenie na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie. Dokument ten wydaje się, jeżeli:
- urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa;
- osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.
Dalej ustawodawca określa termin wydania zaświadczenia. Jak już zostało wspomniane, powinno być ono wydane bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 7 dni.
W przypadkach z punktu 2 organ ma obowiązek wydać zaświadczenie w sprawach potwierdzenia faktów albo stanu prawnego, które wynikają z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów lub z innych danych posiadanych przez organ (art. 218 § 1 KPA).
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023, poz. 1230)
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023, poz. 775)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA