REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mjanma: praca przymusowa, przemoc i tortury związkowców

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Mjanma: praca przymusowa, przemoc i tortury związkowców

REKLAMA

REKLAMA

Mjanma to państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej, graniczy z Chinami, Tajlandią, Indiami, Laosem oraz Bangladeszem. Według doniesień Międzynarodowej Organizacji Pracy dochodzi tam do nagminnego łamania praw człowieka, w tym prac pracowniczych. Mają miejsce: przemoc, praca przymusowa i tortury przedstawicieli związków zawodowych. Międzynarodowe Konwencje nie są przestrzegane a w państwie doszło do poważnego kryzysu.

Mjanma: praca przymusowa, przemoc i tortury związkowców

Według najnowszych doniesień z dnia 4 października 2023 r. komisja śledcza Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) ds. Mjanmy stwierdza daleko idące naruszenia konwencji dotyczących wolności zrzeszania się i pracy przymusowej. Komisja została ustanowiona przez Organ Zarządzający MOP  w marcu 2022 r., po przejęciu władzy przez władze wojskowe Mjanmy w lutym 2021 r. i stłumieniu przez wojsko prodemokratycznych protestów.

REKLAMA

Autopromocja

Działania są podejmowane już od lutego 2021 r. Prawa człowieka, swobody obywatelskie, zbiorowe prawa pracownicze - w tym prawo do działania związków zawodowych, zrzeszania się i reprezentowania interesów pracowniczych są regularnie łamane.

Komisja śledcza MOP wzywa władze wojskowe Mjanmy/Birmy do natychmiastowego zaprzestania wszelkich form przemocy, tortur i innego nieludzkiego traktowania związkowców oraz do położenia kresu wszelkim formom pracy przymusowej lub obowiązkowej. 

Konwencja nr 1948 dotycząca wolności związkowej i ochrony praw związkowych

Przepisy międzynarodowego prawa pracy, w szczególności konwencji nr 1948 dotyczącej wolności związkowej i ochrony praw związkowych - gwarantują, że pracownicy i pracodawcy, bez jakiejkolwiek różnicy, mają prawo do zakładania organizacji. Tym samy możliwa jest realizacja zbiorowych praw i wolności pracowników oraz pracodawców.

Związki zawodowe pracowników i organizacje pracodawców mają zagwarantowane prawo do niezależnego, bezstronnego i samorządnego działania, gdyż w szczególności mają prawo do:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • uchwalania swoich konstytucji i regulaminów,
 • swobodnego wyboru swoich przedstawicieli,
 • organizowania administracji i działalności organów i przedstawicieli,
 • formułowania swoich programów,
 • tworzenia federacji i konfederacji oraz przystępowania do nich,
 • popierania i obrony interesów pracowników lub pracodawców,
 • występowania w imieniu i interesie pracowników lub pracodawców,
 • organizowania akcji protestacyjnych, m.in. strajków.
Ważne

Zgodnie z przepisami konwencji: władze publiczne powstrzymują się od wszelkich ingerencji, które mogłyby ograniczyć to prawo lub utrudnić zgodne z prawem korzystanie z niego. Prawo kraju nie może naruszać gwarancji przewidzianych w niniejszej konwencji ani nie może być stosowane w sposób naruszający gwarancje przewidziane w niniejszej konwencji.

Jak widać na przykładzie opisywanym przez MOP, obowiązek ten nie jest urzeczywistniany we wszystkich krajach.

Praca przymusowa a konflikty zbrojne

Komisja MOP stwierdziła, że Mjanma nie wywiązała się ze swoich zobowiązań dot. zakazu pracy przymusowej i wolności pracy. Zdaniem MOP: wojsko nadal stosuje różne rodzaje pracy przymusowej w kontekście konfliktów zbrojnych. Stwierdzono również, że brakuje odpowiedniego egzekwowania zakazu pracy przymusowej lub obowiązkowej.

Już od dawna obowiązuje Konwencja dotycząca pracy przymusowej lub obowiązkowej z 1930 r.

Konwencja wskazuje, że: termin "zmuszony" lub praca obowiązkowa oznacza wszelką pracę lub usługę która jest egzekwowana od każdej osoby pod groźbą jakiejkolwiek kary i której dana osoba nie wykonuje dobrowolnie.

Okazuje się, że w XXI w. wolność do pracy i od pracy nie są wszędzie uznawane, a co gorsza w wielu krajach, m.in. właśnie azjatyckich, zmusza się do pracy dzieci, młodzież, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i generalnie osoby znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej. W demokratycznym państwie takie praktyki są nie do pomyślenia, jednak handel ludźmi do pracy przymusowej "kwitnie". 

Ważne

Handel ludźmi generuje roczny dochód w wysokości 32 mld dolarów. Komisja Europejska przedstawiła strategię zwalczania handlu ludźmi, na lata 2021–2025, która skupia się na zapobieganiu przestępstwom, ściganiu ich sprawców oraz ochronie ofiar. W samej UE w latach 2017–2018 zarejestrowano ponad 14 tys. ofiar handlu ludźmi.

Czego nie obejmuje praca przymusowa lub obowiązkowa?

W rozumieniu niniejszej Konwencji określenie "praca przymusowa lub obowiązkowa" nie obejmuje takich zagadnień:

 • wszelkie prace lub usługi wymagane z tytułu obowiązkowego wojska; prawa służbowe do pracy o charakterze czysto wojskowym;
 • wszelkie prace lub usługi, które stanowią część normalnego obywatelstwa; obowiązki obywateli w pełni samorządnego kraj;
 • wszelkie prace lub usługi wymagane od jakiejkolwiek osoby w konsekwencji skazania przez sąd, pod warunkiem że wspomniana praca lub doręczenie odbywa się pod nadzorem i kontrolą organ publiczny oraz że wspomniana osoba nie jest zatrudniona do lub oddane do dyspozycji osób prywatnych, spółek lub Stowarzyszenia;
 • wszelkie prace lub usługi wymagane w nagłych przypadkach, to znaczy w przypadku wojny, klęski lub groźby klęski żywiołowe, takie jak pożar, powódź, głód, trzęsienie ziemi, gwałtowne choroby epidemiczne lub epizootyczne, inwazja zwierząt, owadów lub szkodniki roślinne i ogólnie wszelkie okoliczności, które mogłyby zagrażać istnieniu lub dobru całości lub części ludność;
 • drobne usługi komunalne, które są wykonywane przez członków Wspólnoty.

Zalecenia komisji MOP do Stałego Przedstawicielstwa Mjanmy 

REKLAMA

W zaleceniach MOP wzywa się władze wojskowe do natychmiastowego zaprzestania wszelkich form przemocy, tortur i innego nieludzkiego traktowania przywódców i członków związków zawodowych; uwolnienie i wycofanie wszystkich zarzutów karnych przeciwko związkowcom zatrzymanym w związku z korzystaniem przez nich ze swobód obywatelskich i legalną działalnością związkową; oraz do pełnego przywrócenia ochrony podstawowych swobód obywatelskich zawieszonych od czasu zamachu stanu. Zalecenia wzywają również władze wojskowe do zaprzestania wymuszania wszelkich form pracy przymusowej lub obowiązkowej przez armię i powiązane z nią siły, a także przymusowego poboru do armii.

Sprawozdanie komisji śledczej zostało przesłane do Stałego Przedstawicielstwa Mjanmy w Genewie. Mjanma ma trzy miesiące na ogłoszenie, czy akceptuje zalecenia; a jeśli nie, to czy zamierza skierować sprawę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA