REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mjanma: praca przymusowa, przemoc i tortury związkowców

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Mjanma: praca przymusowa, przemoc i tortury związkowców

REKLAMA

REKLAMA

Mjanma to państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej, graniczy z Chinami, Tajlandią, Indiami, Laosem oraz Bangladeszem. Według doniesień Międzynarodowej Organizacji Pracy dochodzi tam do nagminnego łamania praw człowieka, w tym prac pracowniczych. Mają miejsce: przemoc, praca przymusowa i tortury przedstawicieli związków zawodowych. Międzynarodowe Konwencje nie są przestrzegane a w państwie doszło do poważnego kryzysu.

Mjanma: praca przymusowa, przemoc i tortury związkowców

Według najnowszych doniesień z dnia 4 października 2023 r. komisja śledcza Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) ds. Mjanmy stwierdza daleko idące naruszenia konwencji dotyczących wolności zrzeszania się i pracy przymusowej. Komisja została ustanowiona przez Organ Zarządzający MOP  w marcu 2022 r., po przejęciu władzy przez władze wojskowe Mjanmy w lutym 2021 r. i stłumieniu przez wojsko prodemokratycznych protestów.

REKLAMA

Działania są podejmowane już od lutego 2021 r. Prawa człowieka, swobody obywatelskie, zbiorowe prawa pracownicze - w tym prawo do działania związków zawodowych, zrzeszania się i reprezentowania interesów pracowniczych są regularnie łamane.

Komisja śledcza MOP wzywa władze wojskowe Mjanmy/Birmy do natychmiastowego zaprzestania wszelkich form przemocy, tortur i innego nieludzkiego traktowania związkowców oraz do położenia kresu wszelkim formom pracy przymusowej lub obowiązkowej. 

Konwencja nr 1948 dotycząca wolności związkowej i ochrony praw związkowych

Przepisy międzynarodowego prawa pracy, w szczególności konwencji nr 1948 dotyczącej wolności związkowej i ochrony praw związkowych - gwarantują, że pracownicy i pracodawcy, bez jakiejkolwiek różnicy, mają prawo do zakładania organizacji. Tym samy możliwa jest realizacja zbiorowych praw i wolności pracowników oraz pracodawców.

Związki zawodowe pracowników i organizacje pracodawców mają zagwarantowane prawo do niezależnego, bezstronnego i samorządnego działania, gdyż w szczególności mają prawo do:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • uchwalania swoich konstytucji i regulaminów,
  • swobodnego wyboru swoich przedstawicieli,
  • organizowania administracji i działalności organów i przedstawicieli,
  • formułowania swoich programów,
  • tworzenia federacji i konfederacji oraz przystępowania do nich,
  • popierania i obrony interesów pracowników lub pracodawców,
  • występowania w imieniu i interesie pracowników lub pracodawców,
  • organizowania akcji protestacyjnych, m.in. strajków.
Ważne

Zgodnie z przepisami konwencji: władze publiczne powstrzymują się od wszelkich ingerencji, które mogłyby ograniczyć to prawo lub utrudnić zgodne z prawem korzystanie z niego. Prawo kraju nie może naruszać gwarancji przewidzianych w niniejszej konwencji ani nie może być stosowane w sposób naruszający gwarancje przewidziane w niniejszej konwencji.

Jak widać na przykładzie opisywanym przez MOP, obowiązek ten nie jest urzeczywistniany we wszystkich krajach.

Praca przymusowa a konflikty zbrojne

Komisja MOP stwierdziła, że Mjanma nie wywiązała się ze swoich zobowiązań dot. zakazu pracy przymusowej i wolności pracy. Zdaniem MOP: wojsko nadal stosuje różne rodzaje pracy przymusowej w kontekście konfliktów zbrojnych. Stwierdzono również, że brakuje odpowiedniego egzekwowania zakazu pracy przymusowej lub obowiązkowej.

Już od dawna obowiązuje Konwencja dotycząca pracy przymusowej lub obowiązkowej z 1930 r.

Konwencja wskazuje, że: termin "zmuszony" lub praca obowiązkowa oznacza wszelką pracę lub usługę która jest egzekwowana od każdej osoby pod groźbą jakiejkolwiek kary i której dana osoba nie wykonuje dobrowolnie.

Okazuje się, że w XXI w. wolność do pracy i od pracy nie są wszędzie uznawane, a co gorsza w wielu krajach, m.in. właśnie azjatyckich, zmusza się do pracy dzieci, młodzież, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i generalnie osoby znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej. W demokratycznym państwie takie praktyki są nie do pomyślenia, jednak handel ludźmi do pracy przymusowej "kwitnie". 

Ważne

Handel ludźmi generuje roczny dochód w wysokości 32 mld dolarów. Komisja Europejska przedstawiła strategię zwalczania handlu ludźmi, na lata 2021–2025, która skupia się na zapobieganiu przestępstwom, ściganiu ich sprawców oraz ochronie ofiar. W samej UE w latach 2017–2018 zarejestrowano ponad 14 tys. ofiar handlu ludźmi.

Czego nie obejmuje praca przymusowa lub obowiązkowa?

W rozumieniu niniejszej Konwencji określenie "praca przymusowa lub obowiązkowa" nie obejmuje takich zagadnień:

  • wszelkie prace lub usługi wymagane z tytułu obowiązkowego wojska; prawa służbowe do pracy o charakterze czysto wojskowym;
  • wszelkie prace lub usługi, które stanowią część normalnego obywatelstwa; obowiązki obywateli w pełni samorządnego kraj;
  • wszelkie prace lub usługi wymagane od jakiejkolwiek osoby w konsekwencji skazania przez sąd, pod warunkiem że wspomniana praca lub doręczenie odbywa się pod nadzorem i kontrolą organ publiczny oraz że wspomniana osoba nie jest zatrudniona do lub oddane do dyspozycji osób prywatnych, spółek lub Stowarzyszenia;
  • wszelkie prace lub usługi wymagane w nagłych przypadkach, to znaczy w przypadku wojny, klęski lub groźby klęski żywiołowe, takie jak pożar, powódź, głód, trzęsienie ziemi, gwałtowne choroby epidemiczne lub epizootyczne, inwazja zwierząt, owadów lub szkodniki roślinne i ogólnie wszelkie okoliczności, które mogłyby zagrażać istnieniu lub dobru całości lub części ludność;
  • drobne usługi komunalne, które są wykonywane przez członków Wspólnoty.

Zalecenia komisji MOP do Stałego Przedstawicielstwa Mjanmy 

REKLAMA

W zaleceniach MOP wzywa się władze wojskowe do natychmiastowego zaprzestania wszelkich form przemocy, tortur i innego nieludzkiego traktowania przywódców i członków związków zawodowych; uwolnienie i wycofanie wszystkich zarzutów karnych przeciwko związkowcom zatrzymanym w związku z korzystaniem przez nich ze swobód obywatelskich i legalną działalnością związkową; oraz do pełnego przywrócenia ochrony podstawowych swobód obywatelskich zawieszonych od czasu zamachu stanu. Zalecenia wzywają również władze wojskowe do zaprzestania wymuszania wszelkich form pracy przymusowej lub obowiązkowej przez armię i powiązane z nią siły, a także przymusowego poboru do armii.

Sprawozdanie komisji śledczej zostało przesłane do Stałego Przedstawicielstwa Mjanmy w Genewie. Mjanma ma trzy miesiące na ogłoszenie, czy akceptuje zalecenia; a jeśli nie, to czy zamierza skierować sprawę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA