REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

18 grudnia to Międzynarodowy Dzień Migrantów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
18 grudnia to Międzynarodowy Dzień Migrantów
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

18 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Migrantów, w tym roku przypada 24 rocznica, ponieważ został ustanowiony w 2000 r. Prawa człowieka, poszanowanie godności i inne podstawowe wolności to najważniejsze co mogło przydarzyć się ludzkości. Właśnie Międzynarodowym Dniem Migrantów Organizacja Narodów Zjednoczonych chce wyartykułować jak ważne są prawa i wolności każdego z nas, szczególnie żyjących poza krajem swojego pochodzenia. Aktualnie Świat zmaga się ogromnym problemem nielegalnych migracji. 
rozwiń >

Definicja "migranta" według Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) 

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) wskazuje, że termin migrant, to termin ogólny, niezdefiniowany w prawie międzynarodowym. To osoba, która wyprowadza się ze swojego miejsca zwykłego pobytu, czy to w obrębie kraju, czy przez granicę międzynarodową, tymczasowo lub na stałe, z różnych powodów. Zatem to wszystkie przypadki dobrowolnego podejmowania decyzji o migracji, bez wpływu zewnętrznego czynnika przymusu (np. wojna, prześladowanie, klęska żywiołowa). Tym samym rozróżnia się termin "migranta" od "uchodźcy". 

REKLAMA

Autopromocja

Termin ten obejmuje szereg dobrze zdefiniowanych kategorii prawnych osób, takich jak pracownicy migrujący; osoby, których szczególne rodzaje przemieszczania się są prawnie określone, takie jak przemycani migranci; a także osoby, których status lub środki przemieszczania się nie są szczegółowo określone w prawie międzynarodowym, takie jak studenci zagraniczni.

Ważne
MIGRANT
  • Definicja "migranta" według Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ): Według ONZ migranci to osoby, które mieszkają za granicą dłużej niż rok, niezależnie od powodu pobytu.

  • Definicja "migranta" według Urzędu Statystycznego ONZ: Urząd Statystyczny ONZ traktuje migrację międzynarodową jako przemieszczanie się ludności cywilnej z jednego kraju do drugiego ze zmianą miejsca zamieszkania. 

Konstytucja Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji

Dnia 19 października 1953 r. w Genewie została przyjęta Konstytucja Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji. Preambuła tego akty wymienia najważniejsza prawa i obowiązku związane z procesem migracji. Wytycza pewne wskazówki interpretacyjne i podkreśla jak ważną role pełni migracja w życiu społeczno-gospodarczym całego Świata.

Ważne

Szacuje się, że w 2020 r. łączna liczba 281 mln osób mieszkających w kraju innym niż kraj urodzenia była o 128 mln większa niż w 1990 r. i ponad trzykrotnie wyższa niż szacowana w 1970 r. We wrześniu 2023 r. Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). poinformował, że liczba uchodźców na świecie wyniosła we wrześniu 114 milionów, około 40% migrantów na świecie to dzieci.

Różne postaci migracji

Występują różne rodzaje migracji. Mówi się o migracji tymczasowej, migracji powrotnej, wewnątrz-regionalnej, migracji związane z pracą, międzynarodowej czy nielegalnej. Migracja międzynarodowa obejmuje również migrację uchodźców, wysiedleńców oraz innych osób zmuszonych do porzucenia swoich ojczyzn, które potrzebują międzynarodowej obsługi migracyjnej.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) 

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM)  jest organizacją międzyrządową, agendą ONZ ds. migracji. IOM powstało w 1951 r. W skład Organizacji wchodzą 173 kraje członkowskie, w tym od 1992 roku Polska.  Misją IOM jest promowanie uporządkowanej migracji z poszanowaniem praw człowieka, dla dobra wszystkich. IOM wspiera kraje w sprostaniu wyzwaniom operacyjnym i społeczno-gospodarczym związanym z migracjami, pomaga migrantom, chroni ich prawa. IOM promuje współpracę międzynarodową w zakresie migracji, pomaga w budowaniu kompetencji w zarządzaniu migracjami i znalezieniu rozwiązań dla wyzwań migracyjnych oraz udziela bezpośredniej pomocy migrantom i migrantkom. Propaguje  i wspiera rozwój społeczny i gospodarczy poprzez migracje, dba o poszanowanie praw i potrzeb migrantów i migrantek . IOM prowadzi działania mające na celu upowszechnianie prawa międzynarodowego w zakresie migracji i poszanowania praw człowieka wobec migrantów i migrantek , prowadzenie dialogu międzynarodowego i debaty politycznej, kreowanie polityki migracyjnej oraz działania dotyczące równości płci, migracji i zdrowia. IOM działa w Polsce od 2002 roku na mocy porozumienia z rządem polskim i prowadzi różnego rodzaju programy migracyjne, w tym między innymi działania wspierające integrację migrantów i migrantek ze społeczeństwem polskim.

Migracja będzie postępowała z roku na rok

Zdaniem Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji proces migracji ludności na świecie będzie nadal postępował, a liczba osób mieszkająca poza granicami ojczystego kraju będzie wzrastać również ze względu na coraz dotkliwsze zmiany klimatyczne i procesy demograficzne (wyludniania się jednych obszarów, wzrostu liczby ludności w innych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 uznano, że migracja jest potężną siłą napędową zrównoważonego rozwoju dla migrantów i ich społeczności. Przynosi znaczne korzyści w postaci umiejętności, wzmocnienia siły roboczej, inwestycji i różnorodności kulturowej oraz przyczynia się do poprawy życia społeczności w ich krajach pochodzenia poprzez transfer umiejętności i zasobów finansowych.

Pozytywny wpływ migracji dla gospodarek

REKLAMA

Oczywiście migracja może pobudzać tworzenie nowych możliwości gospodarczych w krajach przyjmujących. Istnieje relacja pomiędzy migracją a gospodarczymi, społecznymi i kulturowymi uwarunkowaniami w krajach rozwijających się. Niemniej jednak, istnieje potrzeba wspierania współpracy Państw i organizacji międzynarodowych, rządowych i pozarządowych, w zakresie badań i konsultacji w kwestiach migracji, nie tylko w odniesieniu do procesu migracji, ale również konkretnej sytuacji i potrzeb migranta jako jednostki. Niezależnie od tego czy migrantów przyjmują ubogie czy też bogate kraje, zachodzi potrzeba międzynarodowego finansowania czynności związanych z migracją międzynarodową.

Korzyści płynące z migracji nie powinny być postrzegane tylko przez pryzmat tego, co migranci mogą wnieść na dane terytorium. Związek między migracją a rozwojem jest o wiele bardziej złożony: procesy polityczne, społeczne i gospodarcze w potencjalnych krajach docelowych również decydują o tym, jak, gdzie i kiedy migracja ma miejsce. Jeśli migracja jest źle zarządzana, może również negatywnie wpłynąć na rozwój. Migranci mogą być narażeni na niebezpieczeństwo, a społeczności mogą być narażone na obciążenie.

Jak wskazano w globalnym pakcie na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji, "migracja jest wielowymiarową rzeczywistością, której nie może rozwiązać tylko jeden sektor polityki rządowej". W związku z tym Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) stosuje podejście obejmujące całą administrację rządową i całe społeczeństwo do zarządzania migracją, dążąc do zapewnienia, aby migracja i potrzeby migrantów były uwzględniane we wszystkich obszarach polityki, przepisach ustawowych i wykonawczych, od zdrowia po edukację i od polityki fiskalnej po handel.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

Tylko 169 zł. Tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r., ale nie dla wszystkich

Tylko 169 zł. Tak, tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ubezpieczonych. Niby stawka jest niska, ale z drugiej strony w przyszłości emerytura czy renta też będzie niska. Czy warto?

Nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026

Od 1 kwietnia 2025 r. odszkodowania z ZUS są wyższe. Ile ZUS wypłaci za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu? Oto nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026.

REKLAMA

Aktywnie w żłobku. Maksymalny koszt pobytu dziecka w żłobku wynosi 2200 zł

2200 zł - tyle wynosi wysokość kosztu pobytu dziecka w żłobku w okresie od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. Jest to maksymalna stawka uprawniająca rodziców do skorzystania ze świadczenia „aktywnie w żłobku”.

Bez refundacji dla cukrzyków, a koszt leczenia to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mamy odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia

Zgodnie z Konstytucją RP każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Jak się jednak okazuje to zdrowie jest chronione w różnym stopniu w stosunku do różnych osób. Niestety sytuacja niektórych osób cierpiących na cukrzycę nie poprawi się w najbliższym czasie. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że nie planuje poszerzenia populacji uprawnionej do korzyści i dofinansowań związanych z cukrzycą.

Kiedy 36 dni urlopu dla pracownika?

Standardem jest, że pracownicy mają 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Niektórzy pracownicy są uprawnieni do nawet 36 dni urlopu. Kto i kiedy może liczyć na tak długi urlop?

Utrata przez uczestnika PPK statusu osoby zatrudnionej to nie koniec oszczędzania w PPK [Przykłady]

Zmiana przez uczestnika PPK tytułu do ubezpieczeń społecznych nie zwalnia podmiotu zatrudniającego z obowiązku dokonywania wpłat do PPK za tę osobę. Oznacza to, że utrata statusu osoby zatrudnionej nie wpływa na status uczestnika PPK. Nadal należy odprowadzać wpłaty do PPK.

REKLAMA

Ważny wyrok dla osób z niepełnosprawnościami. Spory w MOPS trwają bo nie uzasadnia swoich decyzji

Wiele osób z niepełnosprawnościami nie jest świadomych co do tego, że często organ postępuje wadliwie w ich sprawie. Organ zamiast wydać decyzję administracyjną o prawie lub braku prawa do świadczenia, wydaje informację o sposobie rozpatrzenia wniosku bez uzasadnienia. To nie jest to samo co decyzja administracyjna, która zawiera ściśle określone elementy. Jednostka powinna mieć gwarancję rozpoznania jej wniosku w formie decyzji, wydawanej w odpowiedniej procedurze, która następnie podlega kontroli. Odnosi się to zwłaszcza do rozstrzygnięć opartych na uznaniu, czy na ocenie nieostrych przesłanek - w stosunku do osób z niepełnosprawnościami.

ZUS wypłaci wyższe odszkodowanie. Już obowiązują nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy

Od 1 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1636 zł.

REKLAMA