Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca i świadczenia rodzinne dla uchodźców - będą nowe przepisy

Paulina Nowosielska
Paulina Nowosielska
Patrycja Otto
Patrycja Otto
Uchodźcy - praca i świadczenia rodzinne w Polsce na nowych, uproszczonych zasadach, trwają prace nad nowymi przepisami
Uchodźcy - praca i świadczenia rodzinne w Polsce na nowych, uproszczonych zasadach, trwają prace nad nowymi przepisami
Shutterstock
Praca i świadczenia rodzinne dla uchodźców będą przyznawane jak dla Polaków. Trwają prace nad nowymi przepisami. Proponuje się specjalny, czasowy program obejmujący migrantów wojennych z Ukrainy.

Praca dla uchodźców - będą nowe przepisy

Wkrótce legalny pobyt Ukraińców w naszym kraju będzie oznaczał nieograniczony dostęp do rynku zatrudnienia. Przedsiębiorcy apelują, by zmiany wprowadzić jak najszybciej.

Przygotowujemy zmiany przepisów, które pozwolą na długofalowe wsparcie obywateli Ukrainy – poinformowała Marlena Maląg, szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, na wtorkowej konferencji zorganizowanej wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W tej sprawie odbyło się wczoraj również spotkanie z przedsiębiorcami skupionymi w Radzie Dialogu Społecznego.

Zatrudnienie uchodźców i świadczenia rodzinne w Polsce

Obywatele Ukrainy mający pieczątkę pozwalającą legalnie przebywać na terenie Rzeczypospolitej, będą zatem mieli też otwarty dostęp do rynku pracy. Pracodawca będzie jedynie zobowiązany do powiadomienia właściwego urzędu pracy o ich zatrudnieniu. Mają też zyskać dostęp do świadczeń rodzinnych – 500 plus czy do rodzinnego kapitału opiekuńczego, które otrzymają na podstawie kart stałego pobytu.

Obecnie, by zatrudnić legalnie obywatela Ukrainy, trzeba uzyskać dla niego jeden z dokumentów:

 • oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy (z powiatowego urzędu pracy w terminie siedmiu dni na okres do 24 miesięcy) lub
 • zezwolenie na pracę (w urzędzie wojewódzkim w terminie ok. 30 dni na okres do trzech lat).

Oferty pracy dla obywateli Ukrainy

Resort pracy zachęca, by przedsiębiorcy zgłaszali swoje oferty zatrudnienia w najbliższym powiatowym urzędzie pracy z zaznaczeniem, że to oferta dla obywateli Ukrainy. PUP może też pomóc w przetłumaczeniu jej na język ukraiński.

Specustawa w sprawie zatrudniania Ukraińców

Swietłana Walczak, ekspert ds. polityki migracyjnej Federacji Przedsiębiorców Polskich, zastrzega, że procedury nie mogą być takie jak przed wojną. – Jesteśmy po telekonferencji z minister Maląg, gdzie zostało zapowiedziane wejście w życie specustawy. Będzie obejmowała uproszczenie procedur zatrudnienia przez pracodawców obywateli Ukrainy oraz zminimalizowanie dokumentacji na zasadzie wyłącznie notyfikacji zatrudnienia cudzoziemca w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia przez niego pracy.

Ukraińcy bez dokumentów

Ale propozycji na stole jest więcej. Joanna Torbé, ekspertka BCC ds. prawa pracy, opisuje, że i ta organizacja wysyła do resortów rodziny, spraw wewnętrznych oraz finansów swoje. – Są poparte rozmowami w gronie naszych przedsiębiorców – podkreśla. Opisuje, że jeśli osoba z Ukrainy ma uregulowany w Polsce pobyt, dysponuje dokumentami, jak paszport biometryczny, droga do jej zatrudnienia nie jest skomplikowana. Problem pojawia się, gdy tych dokumentów brak. Cudzoziemiec może złożyć na granicy wniosek o ochronę międzynarodową. Na jego rozpatrzenie Urząd ds. Cudzoziemców ma jednak sześć miesięcy. A można się spodziewać, że liczba takich wniosków wzrośnie, co będzie miało wpływ na czas ich rozpatrywania. Ale dopiero z takim wnioskiem można występować o oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy. – Dlatego nasz postulat sprowadza się do tego, by osoby z Ukrainy mogły podejmować pracę już z chwilą złożenia wniosku – mówi Joanna Torbefé.

Agencje, które pośredniczą w zatrudnianiu cudzoziemców przez firmy w Polsce, również mówią o ułatwieniach legalizacji popytu lub pracy, w tym o wydłużeniu legalizacji pobytu osób wjeżdżających w ramach trybu nadzwyczajnego, czyli bez paszportu, na mocy decyzji komendanta placówki granicznej. Teraz jest na to 15 dni. – Chodzi też o uregulowanie sytuacji osób, głównie małych dzieci, które przekroczyły granicę jedynie z aktem urodzenia. W obecnej sytuacji trudno będzie dostać dla nich nawet tymczasowy paszport. Dlatego ważne, żeby taki akt urodzenia był wystarczającym dokumentem do legalizacji pobytu, np. uznawany jako załącznik do wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy – mówi Agnieszka Zielińska, dyrektor Polskiego Forum HR.

Możliwość szybkiego podjęcia pracy

Poza tym obecnie system elektroniczny rejestracji oświadczeń zezwala na wskazanie dnia rozpoczęcia pracy najwcześniej siedem dni od złożenia (tyle ma urząd na rejestrację). – Usunięcie tej blokady powinno nastąpić jak najszybciej, tak by można było wnioskować o rozpoczęcie pracy jak najszybciej. Szczególnie że jesteśmy gotowi przyjąć pracowników z dnia na dzień – tłumaczy Anna Jaworska, właścicielka osiedlowego sklepu spożywczego w Warszawie. Agnieszka Zielińska przyznaje, że dziś co prawda urzędnicy reagują na prośby i rejestrują oświadczenia w trybie pilnym. Jednak przez tę blokadę mają też dodatkową pracę, bo muszą ręcznie taki wniosek edytować.

Rozliczenie PIT z numerem PESEL - przesunięcie o kolejny rok

Poza tym pracodawcy apelują też do resortu finansów o przesunięciu o kolejny rok obowiązku rozliczenia PIT z numerem PESEL. – Wielu pracodawców nie zatrudnia z tego powodu cudzoziemców. Nie wszyscy bowiem ciągle legitymują się numerem PESEL, a takich osób będzie jeszcze więcej – mówi nam właściciel firmy remontowo-budowlanej z Warszawy.

Pracodawcy i agencje zatrudnienia zgodnie też mówią, iż potrzebne jest też wsparcie samorządów w koordynacji działań dotyczących rejestracji osób poszukujących pracy pośród uchodźców, migrantów czy rejestracji pracodawców gotowych zatrudnić obywateli Ukrainy.

Czasowa ochrona cudzoziemców

Z kolei Naczelna Rada Adwokacka proponuje skorzystać z rozwiązań z Ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Jej art. 107 i art. 106 mówią o możliwości udzielenia ochrony czasowej, przez okres wskazany każdorazowo w tej decyzji, a także o możliwości wydania rozporządzenia o czasowej ochronie cudzoziemców, którzy opuścili swój kraj pochodzenia z powodu obcej inwazji i wojny. Jak słyszymy, osoby objęte tą formą ochrony mogłyby podjąć pracę lub wykonywać działalność gospodarczą.

Czasowy program dla Ukraińców

Przede wszystkim musimy wprowadzić specjalne programy dla osób przekraczających Polską granicę w wyniku działań wojennych. Publiczne służby zatrudnienia powinny mieć możliwość korzystania z instrumentów umożliwiających przygotowanie tych osób do wejścia na polski rynek pracy, choćby oferując podstawowe kursy języka polskiego czy pośrednictwo pracy. W stosunku do migrantów wojennych nie można stosować tych samych reguł czy wymagań co wobec migrantów zarobkowych. Czy samo przekroczenie granicy w związku z wojną nie powinno uprawniać czasowo, ale od razu do świadczenia legalnej pracy? – pyta Monika Fedorczuk, p.o. dyrektora Urzędy Pracy m.st. Warszawy, ekspert rynku pracy. – Konieczne jest utworzenie czasowego programu, który będzie ułatwiał osobom wyjeżdzającym z obszarów objętych działaniami wojennymi podjęcie choćby czasowej pracy, tak aby stworzyć choćby namiastkę normalności i – co ważne – zapewnić sobie i rodzinie podstawowe środki do życia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Zatrudnianie cudzoziemców. po zmianach od 29 stycznia 2022 r.
Zatrudnianie cudzoziemców. po zmianach od 29 stycznia 2022 r.
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • żebrak polak
  2022-03-04 21:03:32
  a ile beda otrzymywać socjalu ??????
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • taperecorder
  2022-03-05 14:21:29
  Jakby polski plebs chciał podwyżkę to zostanie zastąpiony ukraińskm plebsem
  0
 • Polak
  2022-03-06 15:59:33
  cewle warszafskie
  0
 • iloona
  2022-03-03 09:36:05
  Świetnie, że cały nasz naród się zmobilizował :) A za tym idą też firmy! Słyszałam, że uchodzcy mogą uzyskać w ERGO Hestii ubezpieczenie OC za darmo na miesiąc. Super nam idzie pomaganie:)
  8
QR Code
Świadczenia emerytalno-rentowe
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
1 stycznia
1 marca
1 czerwca
1 września
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spory zbiorowe pracy – trwają prace nad nowelizacją ustawy
Spory zbiorowe pracy są przedmiotem opracowywania nowych regulacji przez MRiPS. Dotyczą m.in. określenia czasu trwania sporu zbiorowego, wprowadzenie tzw. mediacji prewencyjnej oraz obowiązek zawiązania koalicji związków w trwającym sporze - takie m.in. rozwiązania zakłada projekt ustawy o sporach zbiorowych pracy przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Nowy Polski Ład dla pracowników - jak zmienią się wynagrodzenia
Nowy Polski Ład dla pracowników. 1 lipca 2022 r. weszła w życie ustawa Polski Ład 2.0, czyli Niskie Podatki. Jedną z najważniejszych wprowadzonych przez ten program zmian jest to, że część podatników zapłaci wyższe zaliczki na podatek dochodowy – a co za tym idzie, będzie otrzymywać niższe wynagrodzenie na rękę. Dowiedz się, co dokładnie oznacza Nowy Polski Ład dla pracownika na umowie o pracę oraz zleceniobiorcy.
Badanie stanu trzeźwości w pracy - co się zmieni?
Badanie stanu trzeźwości w pracy przez pracodawcę jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Nie może on natomiast przeprowadzić kontroli samodzielnie. Jednak ma to ulec zmianie, bowiem trwają prace nad nowymi regulacjami prawnymi. Jak ma wyglądać kontrola trzeźwości pracowników?
Płaca minimalna w UE - od kiedy?
Minimalne wynagrodzenia w UE coraz bliżej. Komisja Europejska przyjęła porozumienie osiągnięte przez Parlament Europejski i państwa członkowskie UE w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE.
Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?
Sezon urlopowy można uznać za otwarty. Warto więc przypomnieć jakie są zasady wymiaru i udzielania urlopu wypoczynkowego.
Przejście pracownika na emeryturę a należne świadczenia
Czy przejście pracownika na emeryturę uprawnia go do wypłaty należnych świadczeń? Jakich świadczeń może dochodzić pracownik po przejściu na emeryturę?
Wysokość składek ZUS po zmianie formy opodatkowania za rok 2022
Polski Ład po zmianach od 1 lipca stwarza podatnikom, którzy rozliczają się liniowo lub ryczałtem, możliwość zmiany formy opodatkowania za rok 2022. Jakie składki ZUS będą płacili jeśli zdecydują się na taki krok?
Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego - jak obliczyć
Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Za czas tej nieobecności przysługuje mu wynagrodzenie, jakie otrzymywałby, gdyby w tym czasie normalnie pracował. W przypadku stałej pensji obliczenie jest proste. Problem pojawia się, gdy pracownik otrzymuje zmienne składniki wynagrodzenia. Zasady ustalania wynagrodzenia urlopowego określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej: rozporządzenie urlopowe). Jak ustalić podstawę wymiaru i obliczyć wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego?
Bezpieczeństwo osobiste pracowników socjalnych
Pracownicy socjalni podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych nierzadko narażeni są na niebezpieczeństwo. Mają więc prawo do szkoleń podnoszących poziom bezpieczeństwa osobistego, które omówimy w niniejszym artykule. Odpowiemy także na pytanie, czy pracownik socjalny może korzystać z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
Czy pracownik może wykorzystać czas wolny za nadgodziny w następnym okresie rozliczeniowym
Pracownik złożył wniosek o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny. Chce jednak wykorzystać czas wolny w przyszłym okresie rozliczeniowym. Czy pracodawca może udzielić wolne za nadgodziny w innym okresie rozliczeniowym?
Czy przy zmianie wymiaru urlopu wypoczynkowego należy też zmienić informację o warunkach zatrudnienia
Pracownikowi zmienił się wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji należy zaktualizować wręczoną mu przy zatrudnieniu informację o warunkach zatrudnienia? Jeśli tak, to w jakim terminie należy to zrobić?
Samopoczucie pracowników a reorganizacja pracy
Ostatnia ewolucja modelu pracy wywołała znaczną rewolucję w jej organizacji. Jesteśmy w centrum nieplanowanej i nieoczekiwanej transformacji, która nie tylko zmienia podejście do niej, ale wprowadza też nowy model współpracy.
Służba wojskowa sposobem na unikanie zwolnień z pracy
Część zatrudnionych wykorzystuje nowe przepisy o służbie wojskowej, by zyskać ochronę przed rozwiązaniem umowy o pracę. Ułatwiają to nieprecyzyjne regulacje.
Pracownicy skarżą się na upały
Mnożą się skargi na pracę w upale. Niektórzy piszą, że pracują w „nagrzanych, blaszanych puszkach”
Polacy popierają strajkujące grupy zawodowe. Aż 61% wierzy w skuteczność protestu. Wyniki badania
Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 78% Polaków popiera strajki jako formę protestu w pracy. Jednocześnie 61% badanych wierzy w to, że strajki mogą być skuteczne.
Obowiązki pracodawców w czasie upałów
Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach - to niektóre z działań, jakie powinien podjąć pracodawca w celu poprawienia warunków pracy w czasie upałów.
Minister Maląg o kontroli trzeźwości pracowników
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała: W Kodeksie pracy wprowadzamy rozwiązanie, które umożliwi pracodawcy zbadanie, czy pracownik jest trzeźwy, czy po spożyciu alkoholu lub innych środków.
10 kroków do sukcesu w procesie rekrutacyjnym
Czy wiesz, że proces rekrutacji zaczyna się na długo przed bezpośrednimi spotkaniami z kandydatami? Zanim do nich dojdzie menedżer podejmuje szereg działań we współpracy z rekruterem, których celem jest osiągnięcie pożądanego efektu: zatrudnienie osoby, która najlepiej odnajdzie się w zespole i poradzi sobie z zadaniami. Czy są wśród nich tak zwane „must have”? Odpowiedź jest prosta: oczywiście!
Czy pracownikowi odchodzącemu na emeryturę przysługuje dofinansowanie do wypoczynku, tzw. wczasów pod gruszą
Nasz pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym do 23 maja 2022 r. Następnie od 24 maja do 31 maja 2022 r. będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Jego umowa o pracę zostanie rozwiązana z 31 maja 2022 r. w związku z przejściem pracownika na emeryturę. Za niewykorzystany urlop firma wypłaci pracownikowi ekwiwalent. W firmie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego wypłacane są tzw. wczasy pod gruszą. Czy pracownik nie otrzyma tego świadczenia z uwagi na niewykorzystanie urlopu w wymiarze 14 kolejnych dni? - pyta Czytelnik z Radomia.
Czy można powierzyć obowiązki nieobecnego pracownika osobie zatrudnionej na innym stanowisku
Jesteśmy małą firmą zatrudniającą osoby na pojedynczych stanowiskach (jedna księgowa, jedna kadrowa, jeden magazynier itp.). Czy w przypadku urlopu magazyniera jego obowiązki można powierzyć osobie zatrudnionej na stanowisku kadrowej? Osoba ta kilka lat temu prowadziła magazyn w ramach dodatkowych obowiązków, za które otrzymywała dodatek specjalny. W tej chwili w jej zakresie obowiązków nie ma informacji o prowadzeniu magazynu.
Najważniejsi są właściwi ludzie. Podejście systemowe w doborze kluczowych pracowników
Dobór personelu to jeden z kluczowych procesów nie tylko w obszarze HR, ale przede wszystkim w budowaniu efektywności organizacji. Nie jest bowiem prawdą, że ludzie są najważniejsi w organizacji, prawdą jest, że najważniejsi są właściwi ludzie. W procesie rekrutacji zwraca się szczególną uwagę na kompetencje kandydatów, zakładając, że wysokie kompetencje oznaczają wysoką energię działania, a co za tym idzie – wysoką efektywność i skuteczność zawodową. Doświadczenia ostatnich lat funkcjonowania w środowiskach VUCA i BANI pokazują, że proces doboru oparty na kompetencjach staje się niewystarczający i często mało skuteczny w odnajdowaniu właściwych osób pasujących do roli w organizacji i kultury organizacyjnej.
KRUS: 40. Międzynarodowe Kolokwium Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie
Przewodnicząca Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie zaprasza do udziału w Kolokwium Sekcji w dniach 22-23 września 2022 r. w Rzymie.
Praca zdalna – przepisy i technologia
Jeszcze w te wakacje mogą wejść w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej, na które pracodawcy czekają od początku pandemii. Jakie najważniejsze kwestie zostaną uregulowane i czy w dużym stopniu wpłyną na dotychczasowe zasady pracy zdalnej – opowiada Maciej Kabaciński, Szef Pionu HR firmy Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.
Migracja danych kadrowo-płacowych ze starego systemu do nowego
Wraz z rozwojem firmy może pojawić się potrzeba przeniesienie się z dotychczas używanego oprogramowania kadrowo-płacowego na system bardziej zaawansowany i dający więcej możliwości automatyzacji procesów w obszarze kadr i płac. Co w takim przypadku z bazą pracowników i pozostałymi danymi zgromadzonymi w systemie często na przestrzeni wielu lat? Czy przeniesienie danych ze starego systemu do nowego jest możliwe?
90 mln zł od ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy
Trwa nabór wniosków w konkursie ZUS dla firm na dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Budżet konkursu wynosi 90 mln zł. Wnioski o dofinansowania można składać do 8 lipca – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.