REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy. Deficyty chętnych do pracy pojawią się w 29 zawodach. Takie są prognozy na 2024 r.

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
W 2024 r. powiększą się problemy z rekrutacją kandydatów do pracy w sferze budżetowej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Braki kadrowe w 2024 r. pojawią się w 29 zawodach, w których liczba ofert pracy będzie większa niż liczba kandydatów. Pracodawcy będą mieli problemy z rekrutacją w tych zawodach. Lista zawodów, w których pojawią się deficyty chętnych do pracy obejmuje m.in. nauczycieli, księgowych, lekarzy, pielęgniarki i położne, a także pracowników służb mundurowych. Najbardziej poszukiwani będą m.in. cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, kierowcy autobusów oraz spawacze. Takie prognozy zawiera raport prezentujący wyniki badania „Barometr zawodów 2024”.

„Barometr zawodów 2024” to raport podsumowujący badanie w Polsce opublikowany jak co roku przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Klasyfikuje on zawody na trzy grupy: zawody deficytowe, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy w najbliższym czasie; zawody zrównoważone, czyli takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia; zawody nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na nadmiar pracowników spełniających wymagania pracodawców.

REKLAMA

Autopromocja

Zawody deficytowe w 2024 r.

Według autorów prognozy na 2024 r. deficytowych będzie 29 zawodów, o dwa więcej niż rok wcześniej. Grupa zawodów deficytowych powiększy się o nauczycieli przedszkoli oraz pracowników (funkcjonariuszy) służb mundurowych – te zawody w poprzednich badaniach uznawano za zrównoważone.

Zawody deficytowe w 2024 r.

1. Cieśle i stolarze budowlani16. Nauczyciele przedszkoli
2. Dekarze i blacharze budowlani17. Nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych
3. Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy18. Operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych
4. Fizjoterapeuci i masażyści19. Operatorzy obrabiarek skrawających
5. Kierowcy autobusów20. Opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej
6. Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych21. Pielęgniarki i położne
7. Kucharze22. Pracownicy ds. rachunkowości i księgowości
8. Lekarze23. Pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie
9. Magazynierzy24. Pracownicy służb mundurowych
10. Mechanicy pojazdów samochodowych25. Psycholodzy i psychoterapeuci
11. Monterzy instalacji budowlanych26. Robotnicy budowlani
12. Murarze i tynkarze27. Samodzielni księgowi
13. Nauczyciele praktycznej nauki zawodu28. Spawacze
14. Nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących29. Ślusarze
15. Nauczyciele przedmiotów zawodowych 

Zdaniem ekspertów biorących udział w badaniu w 2024 r. powiększą się problemy z rekrutacją kandydatów do pracy w sferze budżetowej. To skutek uznania za deficytowe takich zawodów jak nauczyciele przedszkoli oraz pracownicy służb mundurowych. Eksperci nie przewidują większych zmian w pozostałych sektorach gospodarki. Poszukiwani będą nadal chętni do pracy w branżach: budowalnej, medyczno-opiekuńczej, edukacyjnej, produkcyjno-przetwórczej, czy TSL (transport-spedycja-logistyka). 

Zawody trwale deficytowe w 2024 r.

Spośród 29 zawodów deficytowych w ośmiu niedobór pracowników występuje nieprzerwanie od 2016 r., kiedy to rozpoczęto prowadzenie badania w całej Polsce. Zawody trwale deficytowe to: 

  • cieśle i stolarze budowlani,
  • dekarze i blacharze budowlani,
  • kierowcy autobusów,
  • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
  • operatorzy obrabiarek skrawających,
  • pielęgniarki i położne,
  • samodzielni księgowi,
  • spawacze.

Jak zauważają autorzy raportu, z perspektywy pracodawców utrzymujące się na przestrzeni lat braki kadrowe stanowią duży problem. Stały niedobór kandydatów powoduje, że nie można zapełnić wolnych miejsc pracy. Skutkiem tego jest ograniczenie rozwoju przedsiębiorstw, czasem nawet – konieczność zawężenia ich działalności. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Deficyty na rynku pracy pogłębiają się

W niektórych zawodach deficyty chętnych do pracy nie tylko się utrzymują w kolejnych latach, ale wręcz pogłębiają się. Przykładem jest sytuacja pielęgniarek i położnych. W 2016 r. deficyty w tych zawodach występowały w 233 powiatach w Polsce, z czego w 28 były to duże deficyty. Zarazem nadwyżki osób chętnych do pracy występowały w 21 powiatach. Według prognozy na 2024 r. liczba powiatów, gdzie wystąpi deficyt osiągnie 336, a w 58 z nich deficyt będzie duży. Jednocześnie prognozuje się, że nadwyżka nie wystąpi w ani jednym powiecie.

Mapa 1. Zapotrzebowanie na pracowników w zawodzie pielęgniarki i położne

 

Źródło: barometrzawodow.pl 

Źródło zewnętrzne

Co powoduje deficyty na rynku pracy

Główną przyczyną deficytów w poszczególnych zawodach – jak wskazują autorzy „Barometru zawodów 2024” – jest wciąż brak wystarczającej liczby kandydatów do pracy. Jest on skutkiem rozwoju branży, zmian demograficznych czy braku kształcenia w zawodzie – ze względu na brak oferty w szkołach lub brak chętnych do nauki. 

Brak wystarczającej liczby kandydatów do pracy stanowi główny powód deficytu w zawodach: lekarze, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, fizjoterapeuci i masażyści, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, nauczyciele przedszkoli, pracownicy służb mundurowych.

Według wyników Barometru kolejną przyczyną deficytów są nieodpowiednie kwalifikacje kandydatów, które uniemożliwiają podjęcie pracy w zawodzie. Powoduje ona deficyty w takich zawodach jak: ślusarze, spawacze, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, samodzielni księgowi, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, mechanicy pojazdów samochodowych.

Najrzadziej występującą – według ekspertów biorących udział w badaniu – przyczyną luk kadrowych jest niechęć kandydatów do podejmowania zatrudnienia ze względu na niskie wynagrodzenia czy trudne warunki pracy. Przyczyna ta odrywa dominującą rolę w przypadku operatorów obrabiarek skrawających, robotników budowlany, opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej oraz  kucharzy.

Główne powody deficytu w 2023 i 2024 

Wykres 3. Główne powody deficytu w prognozie na 2023 i 2024 rok

 

Źródło: barometrzawodow.pl

Źródło zewnętrzne

Eksperci zaangażowani w badanie wskazują, że w porównaniu do 2023 r., deficyty w mniejszym stopniu będą skutkiem braku wystarczającej liczby kandydatów (w 2023 – 50% wskazań, w 2024 – 45%). Większą rolę odegra niespełnianie wymagań przez kandydatów (w 2023 – 28% wskazań, w 2024 – 29%), a także to, że kandydatom nie odpowiadają warunki pracy (w 2023 roku 20% wskazań, w 2024 – 25%). 

Barometr zawodów to jednoroczna prognoza zapotrzebowania na pracowników w wybranych zawodach w skali całego kraju. Badanie to przeprowadza Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na zlecenie ministerstwa właściwego ds. pracy (obecnie: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej). Jest to badanie jakościowe, realizowanym raz w roku. Powstaje w trakcie paneli eksperckich, które odbywają się w poszczególnych powiatach. Uczestnicy wspólnie analizują jak będzie wyglądała sytuacja w każdym zawodzie. W trakcie dyskusji grupowej wykorzystują posiadaną wiedzę i doświadczenie, posiłkują się także statystykami (m.in. liczbą zarejestrowanych bezrobotnych, liczbą ofert pracy zgłoszonych do Centralnej Bazy Ofert Pracy, liczbą absolwentów szkolnictwa branżowego, czy liczbą dokumentów legalizujących pracę cudzoziemców).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA