Wymiar czasu pracy
REKLAMA
REKLAMA
Ustawodawca nie wskazał, kiedy ma przypadać dzień wolny w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Zatem może to być dowolnie wybrany dzień tygodnia od poniedziałku do soboty. Nie może być to jedynie niedziela. Najczęściej przyjmuje się, że tym dniem jest sobota, ale nie dla wszystkich tak jest. Wybranie innego dnia wolnego nie zmienia sposobu obliczania wymiaru czasu pracy.
REKLAMA
Obliczanie wymiaru czasu pracy
Zasadę obliczania wymiaru czasu pracy określa art. 130 k.p. W ten sposób uzyskujemy liczbę dni i godzin przypadających do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym.
Wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, w myśl art. 130 k.p., oblicza się:
• mnożąc 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym,
• dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (tzw. dni wystających),
• obniżając wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.
Podstawę tego obliczenia stanowi przeciętna tygodniowa norma czasu pracy, czyli 40 godzin. Mnoży się ją przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym. Przykładowo, jeżeli rozpatrujemy trzymiesięczny okres rozliczeniowy między kwietniem a czerwcem 2013 roku, to iloczyn przeciętnej normy tygodniowej czasu pracy, tj. 40 godzin, pomnożony przez liczbę tygodni okresu rozliczeniowego, tj. 13, wyniesie 13×40, czyli 520.
Następnie do tak otrzymanego wyniku należy dodać iloczyn wynikający z pomnożenia 8 godzin przez liczbę dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
W przytoczonym okresie takich dni nie ma. Rozpatrujemy pełne 13 tygodni. Następnie obniżamy wymiar o 8 godzin za każde święto. W podanym przedziale czasowym przypada 4 dni świąteczne. A więc z rachunku iloczynu ilości dni wolnych przez u 8h otrzymujemy 32h, które należy odjąć od 520h. Tym samym otrzymujemy wynik 488.
Taką liczbę godzin pracownik obowiązany będzie przepracować w przyjętym okresie rozliczeniowym, zakładając tydzień pracy od poniedziałku do piątku.
Taki stan rzeczy powrócił po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ( sygn. akt K 27/11), w którym orzeczono iż niekonstytucyjny jest art. 130 § 2[1] k.p. Trybunał Konstytucyjny podkreślił iż przepis ten naruszył konstytucyjną zasadę równości, bezpodstawnie różnicując liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom, w oparciu o nieznajdujące racjonalnego uzasadnienia kryterium zróżnicowania.
Oszczędzanie na mieszkanie bez "podatku Belki"?
Czy trzeba wymieniać kasy fiskalne od 1 października 2013 r. ?
Co wpływa dodatkowo na wymiar czasu pracy?
Zatem jeżeli święto przypadnie na dzień wolny w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to wpłynie ono na obniżenie wymiaru czasu pracy. Z pewnością w niektórych miesiącach powodować to będzie konieczność wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego w celu zachowania zasady pięciodniowego tygodnia pracy.
Dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę - reaktywacja
REKLAMA
Na wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym wpływa również czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy (art. 130 § 3 K.p.). Liczba godzin obejmujących np. czas absencji z powodu choroby obniża wymiar czasu.
Wymiar czasu pracy w 2013 r. jest jednakowy dla pracowników zatrudnionych w tym samym wymiarze etatu, bez względu na to, czy dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy przypadnie w sobotę, czy w poniedziałek. Wyznaczenie takiego dnia może mieć jednak wpływ na harmonogram czasu pracy pracowników. Mimo to liczba dni i godzin do przepracowania pozostanie taka sama.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat