Pomoc zawodowa i społeczna dla osób zagrożonych marginalizacją
REKLAMA
REKLAMA
- Ekonomia społeczna i solidarna
- 800 podmiotów ekonomii społecznej uzyskało status przedsiębiorstwa społecznego
- Czym jest Krajowy Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej?
- Czym jest ekonomia solidarna?
- Jakie są podmioty ekonomii społecznej?
Ekonomia społeczna i solidarna
Ekonomia społeczna i solidarna to sfera aktywności obywatelskiej, która poprzez działalność ekonomiczną i działalność pożytku publicznego służy:
REKLAMA
- integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych marginalizacją społeczną,
- tworzeniu miejsc pracy,
- świadczeniu usług społecznych użyteczności publicznej (na rzecz interesu ogólnego)
- rozwojowi lokalnemu.
Już ponad rok obowiązuje ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1287, 1429, dalej jako: ustawa).
Ustawa weszła w życie 30 października 2022 r. Po roku obowiązywania można stwierdzić, że regulacja była potrzebna i dzięki wielu programom finansowym widać poprawę w sytuacji życiowej (społecznej i zawodowej) osób wykluczonych społecznie.
Ustawa odpowiada za organizację i zasady działania przedsiębiorstwa społecznego; zasady uzyskiwania i utraty statusu przedsiębiorstwa społecznego oraz nadzór nad przedsiębiorstwem społecznym; instrumenty wsparcia przedsiębiorstwa społecznego; zasady i formy wspierania rozwoju ekonomii społecznej przez organy administracji publicznej.
Uszczegóławiając, zgodnie z ustawą, przez pojęcie ekonomii społecznej – należy rozumieć działalność podmiotów ekonomii społecznej na rzecz społeczności lokalnej w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej, tworzenia miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz świadczenia usług społecznych, realizowaną w formie działalności gospodarczej, działalności pożytku publicznego i innej działalności o charakterze odpłatnym.
Ekonomia społeczna i solidarna pozostaje na pograniczu sektora przedsiębiorczości oraz sektora organizacji pozarządowych niedziałających w celu maksymalizacji zysku.
800 podmiotów ekonomii społecznej uzyskało status przedsiębiorstwa społecznego
Minister Anita Czerwińska - Pełnomocnik rządu do spraw ekonomii społecznej i sekretarz stanu w MRiPS, wskazała, że 12 miesięcy obowiązywania ustawy to czas, w którym blisko 800 podmiotów ekonomii społecznej uzyskało status przedsiębiorstwa społecznego.
W tym okresie uruchomiono też programy resortowe tj.:
- program Odporność oraz rozwój ekonomii społecznej i przedsiębiorczości społecznej;
- program Przedsiębiorstwo Społeczne+, dzięki którym do sektora ekonomii społecznej trafi ponad 220 mln zł.
Czym jest Krajowy Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej?
Krajowy Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej jest organem opiniodawczo-doradczym Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, w którego skład wchodzą przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, partnerów społecznych, świata nauki, Banku Gospodarstwa Krajowego i przede wszystkim reprezentanci ekonomii społecznej.
Komitet wspiera Ministra w koordynowaniu polityki na rzecz rozwoju ekonomii społecznej w Polsce.
Jest to także ważne forum wymiany doświadczeń i przygotowywania rozwiązań, które pomagają w osiąganiu celów związanych z włączeniem społecznym, realizacją usług społecznych i rozwojem ekonomii społecznej.
Czym jest ekonomia solidarna?
Ekonomia solidarna, to część ekonomii społecznej, której podstawowym celem jest aktywizacja zawodowa i integracja społeczna, w tym reintegracja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz rehabilitacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością.
Jakie są podmioty ekonomii społecznej?
Podmiotami ekonomii społecznej są:
- przedsiębiorstwa społeczne – w tym spółdzielnie socjalne i inne podmioty, które zatrudniają co najmniej 50% osób z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym (w tym niepełnosprawnych, bezrobotnych) lub 30% osób o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. W przedsiębiorstwa społecznych zysk nie podlega podziałowi, lecz przeznaczany jest na wzmocnienie potencjału przedsiębiorstwa oraz na reintegrację zawodową i społeczną lub na działalność pożytku publicznego prowadzoną na rzecz społeczności lokalnej, w której działa przedsiębiorstwo;
- podmioty reintegracyjne czyli np. Zakłady Aktywności Zawodowej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Centra Integracji Społecznej, Kluby Integracji Społecznej tj. takie, których głównym działaniem jest reintegracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym;
- podmioty działające w sferze pożytku publicznego (np. stowarzyszenia, fundacje);
- podmioty sfery gospodarczej utworzone w związku z realizacją celu społecznego (spółki non-profit i spółdzielnie, których celem jest zatrudnienie tj. spółdzielnie pracy, inwalidów i niewidomych, działające w oparciu o Prawo spółdzielcze).
Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1287, 1429)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat