Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W ciągu 10 lat liczba pracujących wzrosła o ponad 2 mln

pracownicy
pracownicy
ShutterStock
W 2021 r., liczba pracujących 17,130 mln - była znacząco większa w porównaniu z wynikami spisu z 2011 r. (ponad 15 mln).
rozwiń >

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań

GUS opublikował w poniedziałek wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, przeprowadzonego od 1 kwietnia do 30 września 2021 r.

Wzrost liczby pracowników

Z raportu wynika, że według stanu z 31 marca 2021 r. populacja pracujących liczyła ponad 17,130 mln. W 2011 r. liczba ta wynosiła ponad 15 mln.

GUS podaje, że na zmianę wielkości tej populacji w ciągu dekady miały wpływ m.in. korzystna koniunktura gospodarcza (odbicie po światowym kryzysie ekonomicznym z roku 2008, wyhamowane w roku 2020 w wyniku pandemii COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2) i związany z tym wzrost liczby podmiotów gospodarki narodowej prowadzących działalność gospodarczą, rozwój nowych form zatrudnienia, otwarcie kolejnych zagranicznych rynków pracy dla Polaków, a także zmiany w przepisach prawnych dotyczących m.in. umów zawieranych na czas określony, przechodzenia na emeryturę, w tym możliwości łączenia pracy z pobieraniem świadczeń emerytalnych.

"Z punktu widzenia analizy aktywności ekonomicznej ludności ważne jest też przypomnienie, że spis w 2021 r. został zrealizowany w czasie trwającej drugi rok pandemii COVID-19, co dotyczy też okresu referencyjnego, dla którego zbierano informacje od obywateli (ostatni tydzień marca)" - zaznaczono w raporcie.

Sytuacja w czasie pandemii 

W czasie pandemii na sytuację na rynku pracy oddziaływały m.in. pakiety ustaw tworzących tzw. Tarcze Antykryzysowe, które miały wpływ na utrzymanie miejsc pracy.

Nadal więcej mężczyzn

W 2021 r. na ogólną populację pracujących składało się 53,1 proc. mężczyzn i 46,9 proc. kobiet. Dla porównania w 2011 roku liczby te wynosiły odpowiednio 54,9 proc. i 45,1 proc.

Wieś czy miasto?

W 2021 r. populacja pracujących mieszkańców miast wynosiła 59,9 proc., a pracujących mieszkańców wsi – 40,1 proc. (w 2011 r.: 60,4 proc. i 39,6 proc.). Udział mężczyzn wśród pracujących był większy na terenach wiejskich, niż w miastach (na wsi 55,4 proc. mężczyzn i 44,6 proc. kobiet, w miastach 51,5 proc. mężczyzn i 48,5 proc. kobiet).

W województwie mazowieckim, odnotowującym największą liczbę ludności, w 2021 r. liczba pracujących wyniosła 15,8 proc. ogólnej liczby pracujących w kraju. Z kolei w województwie opolskim, najmniejszym pod względem liczby ludności, populacja pracujących liczyła 2,4 proc. wszystkich pracujących.

Z raportu wynika, że wśród pracujących we wszystkich województwach przeważają liczebnie mężczyźni, ich udział jest od ok. 3 do 9 p. proc. większy, niż pracujących kobiet. Najbardziej pod tym względem zróżnicowane są województwa: opolskie, podkarpackie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

W ciągu 10 lat od poprzedniego spisu powszechnego liczba pracujących uległa zwiększeniu w każdym z województw.

Różnice pomiędzy 2011 a 2021 r.

W raporcie zwrócono uwagę na znaczące różnice pomiędzy 2011 a 2021 r. w kwestii stanu i struktury ludności według wieku. Zanotowano różnice świadczące o starzeniu się zasobów pracy.

Według wstępnych wyników spisu z 2021 r. populacja pracujących w wieku produkcyjnym liczyła 92,8 proc. wszystkich osób pracujących. Na tę zbiorowość składało się 61,6 proc. osób w wieku mobilnym (18–44 lata) i 38,4 proc. w wieku niemobilnym (45–59/64 lata).

Populacja pracujących osób w przedziale wiekowym 15–17 nie stanowiła znaczącego odsetka w ogólnej liczbie pracujących (0,1 proc.). W przypadku osób w wieku poprodukcyjnym w 2021 r. populacja pracujących stanowiła dość dużą zbiorowość (7,1 proc. ogółu pracujących).

Wśród pracujących mężczyzn osoby w wieku produkcyjnym stanowiły 94,9 proc.. W przypadku kobiet odsetek ten był niższy i wyniósł 90,4 proc.. W raporcie wskazano, że ma to związek z odmienną dla mężczyzn i kobiet granicą pomiędzy wiekiem produkcyjnym a poprodukcyjnym, wynikającą z granicy wieku związanego z możliwością przejścia na emeryturę.

Wśród pracujących mieszkańców wsi osoby w wieku produkcyjnym stanowiły 95,1 proc., a udział pracujących w wieku poprodukcyjnym był mniejszy niż w miastach i wynosił 4,8 proc.

W porównaniu z wynikami spisu z 2011 r. w 2021 r. można zauważyć zmniejszenie odsetka pracujących w wieku mobilnym i jednocześnie zwiększenie odsetka osób w wieku poprodukcyjnym. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ mir/

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Nowe zasady tworzenia i funkcjonowania kas zapomogowo-pożyczkowych w zakładach pracy (PDF)
Nowe zasady tworzenia i funkcjonowania kas zapomogowo-pożyczkowych w zakładach pracy (PDF)
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczeństwo osobiste pracowników socjalnych
  Pracownicy socjalni podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych nierzadko narażeni są na niebezpieczeństwo. Mają więc prawo do szkoleń podnoszących poziom bezpieczeństwa osobistego, które omówimy w niniejszym artykule. Odpowiemy także na pytanie, czy pracownik socjalny może korzystać z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
  Czy pracownik może wykorzystać czas wolny za nadgodziny w następnym okresie rozliczeniowym
  Pracownik złożył wniosek o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny. Chce jednak wykorzystać czas wolny w przyszłym okresie rozliczeniowym. Czy pracodawca może udzielić wolne za nadgodziny w innym okresie rozliczeniowym?
  Czy przy zmianie wymiaru urlopu wypoczynkowego należy też zmienić informację o warunkach zatrudnienia
  Pracownikowi zmienił się wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji należy zaktualizować wręczoną mu przy zatrudnieniu informację o warunkach zatrudnienia? Jeśli tak, to w jakim terminie należy to zrobić?
  Samopoczucie pracowników a reorganizacja pracy
  Ostatnia ewolucja modelu pracy wywołała znaczną rewolucję w jej organizacji. Jesteśmy w centrum nieplanowanej i nieoczekiwanej transformacji, która nie tylko zmienia podejście do niej, ale wprowadza też nowy model współpracy.
  Służba wojskowa sposobem na unikanie zwolnień z pracy
  Część zatrudnionych wykorzystuje nowe przepisy o służbie wojskowej, by zyskać ochronę przed rozwiązaniem umowy o pracę. Ułatwiają to nieprecyzyjne regulacje.
  Pracownicy skarżą się na upały
  Mnożą się skargi na pracę w upale. Niektórzy piszą, że pracują w „nagrzanych, blaszanych puszkach”
  Polacy popierają strajkujące grupy zawodowe. Aż 61% wierzy w skuteczność protestu. Wyniki badania
  Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 78% Polaków popiera strajki jako formę protestu w pracy. Jednocześnie 61% badanych wierzy w to, że strajki mogą być skuteczne.
  Obowiązki pracodawców w czasie upałów
  Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach - to niektóre z działań, jakie powinien podjąć pracodawca w celu poprawienia warunków pracy w czasie upałów.
  Minister Maląg o kontroli trzeźwości pracowników
  Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała: W Kodeksie pracy wprowadzamy rozwiązanie, które umożliwi pracodawcy zbadanie, czy pracownik jest trzeźwy, czy po spożyciu alkoholu lub innych środków.
  10 kroków do sukcesu w procesie rekrutacyjnym
  Czy wiesz, że proces rekrutacji zaczyna się na długo przed bezpośrednimi spotkaniami z kandydatami? Zanim do nich dojdzie menedżer podejmuje szereg działań we współpracy z rekruterem, których celem jest osiągnięcie pożądanego efektu: zatrudnienie osoby, która najlepiej odnajdzie się w zespole i poradzi sobie z zadaniami. Czy są wśród nich tak zwane „must have”? Odpowiedź jest prosta: oczywiście!
  Czy pracownikowi odchodzącemu na emeryturę przysługuje dofinansowanie do wypoczynku, tzw. wczasów pod gruszą
  Nasz pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym do 23 maja 2022 r. Następnie od 24 maja do 31 maja 2022 r. będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Jego umowa o pracę zostanie rozwiązana z 31 maja 2022 r. w związku z przejściem pracownika na emeryturę. Za niewykorzystany urlop firma wypłaci pracownikowi ekwiwalent. W firmie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego wypłacane są tzw. wczasy pod gruszą. Czy pracownik nie otrzyma tego świadczenia z uwagi na niewykorzystanie urlopu w wymiarze 14 kolejnych dni? - pyta Czytelnik z Radomia.
  Czy można powierzyć obowiązki nieobecnego pracownika osobie zatrudnionej na innym stanowisku
  Jesteśmy małą firmą zatrudniającą osoby na pojedynczych stanowiskach (jedna księgowa, jedna kadrowa, jeden magazynier itp.). Czy w przypadku urlopu magazyniera jego obowiązki można powierzyć osobie zatrudnionej na stanowisku kadrowej? Osoba ta kilka lat temu prowadziła magazyn w ramach dodatkowych obowiązków, za które otrzymywała dodatek specjalny. W tej chwili w jej zakresie obowiązków nie ma informacji o prowadzeniu magazynu.
  Najważniejsi są właściwi ludzie. Podejście systemowe w doborze kluczowych pracowników
  Dobór personelu to jeden z kluczowych procesów nie tylko w obszarze HR, ale przede wszystkim w budowaniu efektywności organizacji. Nie jest bowiem prawdą, że ludzie są najważniejsi w organizacji, prawdą jest, że najważniejsi są właściwi ludzie. W procesie rekrutacji zwraca się szczególną uwagę na kompetencje kandydatów, zakładając, że wysokie kompetencje oznaczają wysoką energię działania, a co za tym idzie – wysoką efektywność i skuteczność zawodową. Doświadczenia ostatnich lat funkcjonowania w środowiskach VUCA i BANI pokazują, że proces doboru oparty na kompetencjach staje się niewystarczający i często mało skuteczny w odnajdowaniu właściwych osób pasujących do roli w organizacji i kultury organizacyjnej.
  KRUS: 40. Międzynarodowe Kolokwium Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie
  Przewodnicząca Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie zaprasza do udziału w Kolokwium Sekcji w dniach 22-23 września 2022 r. w Rzymie.
  Praca zdalna – przepisy i technologia
  Jeszcze w te wakacje mogą wejść w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej, na które pracodawcy czekają od początku pandemii. Jakie najważniejsze kwestie zostaną uregulowane i czy w dużym stopniu wpłyną na dotychczasowe zasady pracy zdalnej – opowiada Maciej Kabaciński, Szef Pionu HR firmy Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.
  Migracja danych kadrowo-płacowych ze starego systemu do nowego
  Wraz z rozwojem firmy może pojawić się potrzeba przeniesienie się z dotychczas używanego oprogramowania kadrowo-płacowego na system bardziej zaawansowany i dający więcej możliwości automatyzacji procesów w obszarze kadr i płac. Co w takim przypadku z bazą pracowników i pozostałymi danymi zgromadzonymi w systemie często na przestrzeni wielu lat? Czy przeniesienie danych ze starego systemu do nowego jest możliwe?
  90 mln zł od ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy
  Trwa nabór wniosków w konkursie ZUS dla firm na dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Budżet konkursu wynosi 90 mln zł. Wnioski o dofinansowania można składać do 8 lipca – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
  Zmiany w Kodeksie pracy: kontrola trzeźwości pracownika
  Jedną z planowanych zmian w Kodeksie pracy jest umożliwienie pracodawcom prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników. Jakie rozwiązania zaproponował Rząd w projekcie ustawy?
  Osadzeni pracują
  "Prawie każdy osadzony, który może wykonywać pracę, na którego nie są nałożone kary i obostrzenia, pracuje" - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Poziom zatrudnienia osadzonych osiągnął w ubiegłym tygodniu rekordowy poziom 88 proc.
  Dekada z PUE
  Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE) to pierwszy w Polsce e-urząd. Umożliwia dostęp online do wielu usług ZUS, jest źródłem informacji i daje możliwość samodzielnego tworzenia dokumentów.
  Analiza potrzeb pracowników jako baza pod wdrożenie nowego modelu pracy w firmie
  Komentarz Doroty Osieckiej, Partner w Colliers i Dyrektor platformy Colliers Define.
  Plan urlopów - czy gwarantuje dotrzymanie terminu?
  Czy zatwierdzony przez pracodawcę plan urlopów jest dla pracownika gwarancją jego otrzymania? Co z przesunięciem terminu urlopu?
  Webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian”
  Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 4 lipca 2022 roku. Polecamy!
  Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury
  Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudniono w ramach uproszczonej procedury. Usprawniło to proces zatrudniania.
  Zasady pracy zdalnej - Sejm nad nimi debatuje
  Sejm debatuje nad zasadami pracy zdalnej. Co nowego w Kodeksie pracy?