REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W ciągu 10 lat liczba pracujących wzrosła o ponad 2 mln

pracownicy
pracownicy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W 2021 r., liczba pracujących 17,130 mln - była znacząco większa w porównaniu z wynikami spisu z 2011 r. (ponad 15 mln).
rozwiń >

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań

GUS opublikował w poniedziałek wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, przeprowadzonego od 1 kwietnia do 30 września 2021 r.

REKLAMA

Autopromocja

Wzrost liczby pracowników

Z raportu wynika, że według stanu z 31 marca 2021 r. populacja pracujących liczyła ponad 17,130 mln. W 2011 r. liczba ta wynosiła ponad 15 mln.

GUS podaje, że na zmianę wielkości tej populacji w ciągu dekady miały wpływ m.in. korzystna koniunktura gospodarcza (odbicie po światowym kryzysie ekonomicznym z roku 2008, wyhamowane w roku 2020 w wyniku pandemii COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2) i związany z tym wzrost liczby podmiotów gospodarki narodowej prowadzących działalność gospodarczą, rozwój nowych form zatrudnienia, otwarcie kolejnych zagranicznych rynków pracy dla Polaków, a także zmiany w przepisach prawnych dotyczących m.in. umów zawieranych na czas określony, przechodzenia na emeryturę, w tym możliwości łączenia pracy z pobieraniem świadczeń emerytalnych.

"Z punktu widzenia analizy aktywności ekonomicznej ludności ważne jest też przypomnienie, że spis w 2021 r. został zrealizowany w czasie trwającej drugi rok pandemii COVID-19, co dotyczy też okresu referencyjnego, dla którego zbierano informacje od obywateli (ostatni tydzień marca)" - zaznaczono w raporcie.

Sytuacja w czasie pandemii 

W czasie pandemii na sytuację na rynku pracy oddziaływały m.in. pakiety ustaw tworzących tzw. Tarcze Antykryzysowe, które miały wpływ na utrzymanie miejsc pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadal więcej mężczyzn

W 2021 r. na ogólną populację pracujących składało się 53,1 proc. mężczyzn i 46,9 proc. kobiet. Dla porównania w 2011 roku liczby te wynosiły odpowiednio 54,9 proc. i 45,1 proc.

Wieś czy miasto?

W 2021 r. populacja pracujących mieszkańców miast wynosiła 59,9 proc., a pracujących mieszkańców wsi – 40,1 proc. (w 2011 r.: 60,4 proc. i 39,6 proc.). Udział mężczyzn wśród pracujących był większy na terenach wiejskich, niż w miastach (na wsi 55,4 proc. mężczyzn i 44,6 proc. kobiet, w miastach 51,5 proc. mężczyzn i 48,5 proc. kobiet).

REKLAMA

W województwie mazowieckim, odnotowującym największą liczbę ludności, w 2021 r. liczba pracujących wyniosła 15,8 proc. ogólnej liczby pracujących w kraju. Z kolei w województwie opolskim, najmniejszym pod względem liczby ludności, populacja pracujących liczyła 2,4 proc. wszystkich pracujących.

Z raportu wynika, że wśród pracujących we wszystkich województwach przeważają liczebnie mężczyźni, ich udział jest od ok. 3 do 9 p. proc. większy, niż pracujących kobiet. Najbardziej pod tym względem zróżnicowane są województwa: opolskie, podkarpackie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

W ciągu 10 lat od poprzedniego spisu powszechnego liczba pracujących uległa zwiększeniu w każdym z województw.

Różnice pomiędzy 2011 a 2021 r.

W raporcie zwrócono uwagę na znaczące różnice pomiędzy 2011 a 2021 r. w kwestii stanu i struktury ludności według wieku. Zanotowano różnice świadczące o starzeniu się zasobów pracy.

Według wstępnych wyników spisu z 2021 r. populacja pracujących w wieku produkcyjnym liczyła 92,8 proc. wszystkich osób pracujących. Na tę zbiorowość składało się 61,6 proc. osób w wieku mobilnym (18–44 lata) i 38,4 proc. w wieku niemobilnym (45–59/64 lata).

Populacja pracujących osób w przedziale wiekowym 15–17 nie stanowiła znaczącego odsetka w ogólnej liczbie pracujących (0,1 proc.). W przypadku osób w wieku poprodukcyjnym w 2021 r. populacja pracujących stanowiła dość dużą zbiorowość (7,1 proc. ogółu pracujących).

Wśród pracujących mężczyzn osoby w wieku produkcyjnym stanowiły 94,9 proc.. W przypadku kobiet odsetek ten był niższy i wyniósł 90,4 proc.. W raporcie wskazano, że ma to związek z odmienną dla mężczyzn i kobiet granicą pomiędzy wiekiem produkcyjnym a poprodukcyjnym, wynikającą z granicy wieku związanego z możliwością przejścia na emeryturę.

Wśród pracujących mieszkańców wsi osoby w wieku produkcyjnym stanowiły 95,1 proc., a udział pracujących w wieku poprodukcyjnym był mniejszy niż w miastach i wynosił 4,8 proc.

W porównaniu z wynikami spisu z 2011 r. w 2021 r. można zauważyć zmniejszenie odsetka pracujących w wieku mobilnym i jednocześnie zwiększenie odsetka osób w wieku poprodukcyjnym. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ mir/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA