REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W ciągu 10 lat liczba pracujących wzrosła o ponad 2 mln

pracownicy
pracownicy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W 2021 r., liczba pracujących 17,130 mln - była znacząco większa w porównaniu z wynikami spisu z 2011 r. (ponad 15 mln).
rozwiń >

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań

GUS opublikował w poniedziałek wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, przeprowadzonego od 1 kwietnia do 30 września 2021 r.

Autopromocja

Wzrost liczby pracowników

Z raportu wynika, że według stanu z 31 marca 2021 r. populacja pracujących liczyła ponad 17,130 mln. W 2011 r. liczba ta wynosiła ponad 15 mln.

GUS podaje, że na zmianę wielkości tej populacji w ciągu dekady miały wpływ m.in. korzystna koniunktura gospodarcza (odbicie po światowym kryzysie ekonomicznym z roku 2008, wyhamowane w roku 2020 w wyniku pandemii COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2) i związany z tym wzrost liczby podmiotów gospodarki narodowej prowadzących działalność gospodarczą, rozwój nowych form zatrudnienia, otwarcie kolejnych zagranicznych rynków pracy dla Polaków, a także zmiany w przepisach prawnych dotyczących m.in. umów zawieranych na czas określony, przechodzenia na emeryturę, w tym możliwości łączenia pracy z pobieraniem świadczeń emerytalnych.

"Z punktu widzenia analizy aktywności ekonomicznej ludności ważne jest też przypomnienie, że spis w 2021 r. został zrealizowany w czasie trwającej drugi rok pandemii COVID-19, co dotyczy też okresu referencyjnego, dla którego zbierano informacje od obywateli (ostatni tydzień marca)" - zaznaczono w raporcie.

Sytuacja w czasie pandemii 

W czasie pandemii na sytuację na rynku pracy oddziaływały m.in. pakiety ustaw tworzących tzw. Tarcze Antykryzysowe, które miały wpływ na utrzymanie miejsc pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadal więcej mężczyzn

W 2021 r. na ogólną populację pracujących składało się 53,1 proc. mężczyzn i 46,9 proc. kobiet. Dla porównania w 2011 roku liczby te wynosiły odpowiednio 54,9 proc. i 45,1 proc.

Wieś czy miasto?

W 2021 r. populacja pracujących mieszkańców miast wynosiła 59,9 proc., a pracujących mieszkańców wsi – 40,1 proc. (w 2011 r.: 60,4 proc. i 39,6 proc.). Udział mężczyzn wśród pracujących był większy na terenach wiejskich, niż w miastach (na wsi 55,4 proc. mężczyzn i 44,6 proc. kobiet, w miastach 51,5 proc. mężczyzn i 48,5 proc. kobiet).

W województwie mazowieckim, odnotowującym największą liczbę ludności, w 2021 r. liczba pracujących wyniosła 15,8 proc. ogólnej liczby pracujących w kraju. Z kolei w województwie opolskim, najmniejszym pod względem liczby ludności, populacja pracujących liczyła 2,4 proc. wszystkich pracujących.

Z raportu wynika, że wśród pracujących we wszystkich województwach przeważają liczebnie mężczyźni, ich udział jest od ok. 3 do 9 p. proc. większy, niż pracujących kobiet. Najbardziej pod tym względem zróżnicowane są województwa: opolskie, podkarpackie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

W ciągu 10 lat od poprzedniego spisu powszechnego liczba pracujących uległa zwiększeniu w każdym z województw.

Różnice pomiędzy 2011 a 2021 r.

W raporcie zwrócono uwagę na znaczące różnice pomiędzy 2011 a 2021 r. w kwestii stanu i struktury ludności według wieku. Zanotowano różnice świadczące o starzeniu się zasobów pracy.

Według wstępnych wyników spisu z 2021 r. populacja pracujących w wieku produkcyjnym liczyła 92,8 proc. wszystkich osób pracujących. Na tę zbiorowość składało się 61,6 proc. osób w wieku mobilnym (18–44 lata) i 38,4 proc. w wieku niemobilnym (45–59/64 lata).

Populacja pracujących osób w przedziale wiekowym 15–17 nie stanowiła znaczącego odsetka w ogólnej liczbie pracujących (0,1 proc.). W przypadku osób w wieku poprodukcyjnym w 2021 r. populacja pracujących stanowiła dość dużą zbiorowość (7,1 proc. ogółu pracujących).

Wśród pracujących mężczyzn osoby w wieku produkcyjnym stanowiły 94,9 proc.. W przypadku kobiet odsetek ten był niższy i wyniósł 90,4 proc.. W raporcie wskazano, że ma to związek z odmienną dla mężczyzn i kobiet granicą pomiędzy wiekiem produkcyjnym a poprodukcyjnym, wynikającą z granicy wieku związanego z możliwością przejścia na emeryturę.

Wśród pracujących mieszkańców wsi osoby w wieku produkcyjnym stanowiły 95,1 proc., a udział pracujących w wieku poprodukcyjnym był mniejszy niż w miastach i wynosił 4,8 proc.

W porównaniu z wynikami spisu z 2011 r. w 2021 r. można zauważyć zmniejszenie odsetka pracujących w wieku mobilnym i jednocześnie zwiększenie odsetka osób w wieku poprodukcyjnym. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ mir/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  REKLAMA

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  REKLAMA