Wynagrodzenie za pracę w nocy
REKLAMA
REKLAMA
Kto jest pracownikiem nocnym?
Praca w nocy obejmuje 8 godzin między 21.00 - 7.00. Kodeks pracy dokładnie określa kto jest pracownikiem nocnym. Według artykułu 151 jest nim osoba, której rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego minimum 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.
REKLAMA
Kodeks przewiduje specjalną osób wykonujących prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym. Ich czas nocnej pracy nie może przekroczyć 8 godzin na dobę.
Dodatek za pracę w porze nocnej 2015 r.
Stawka za pracę w nocy
Każdej osobie pracującej w nocy przysługuje specjalny dodatek do pensji. Ustawodawca dokładnie określił jego wysokość. Za każdą godzinę pracy w nocy pracownikowi przysługuje 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Płaca minimalna to ustawowa ustalana przez rząd kwota, jednolita dla całego kraju. Osoba zatrudniona w pełnym wymiarze godzin nie może zarabiać poniżej niej. W 2015 r. będzie ona wynosiła 1750 zł .
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
Wzór na obliczenie dodatku
Aby obliczyć wynagrodzenie za pracę w nocy należy wykonać następujące równanie:
Wysokość minimalnego wynagrodzenia / wymiar czasu pracy w danym miesiącu x 20%
Dla przykładu w styczniu 2015 r. będzie ono wynosiło 2,19 zł.
Ryczałt
Pracownicy, którzy stale wykonują pracę w porze nocnej poza zakładem pracy dodatek do pensji może być zastąpiony ryczałtem. Jego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.
Wykonywanie pracy w porze nocnej
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat