REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki w handlu 2022 - Lidl, Biedronka, Kaufland

Podwyżki w Lidlu, Biedronce i Kauflandzie w 2022 roku.
Podwyżki w Lidlu, Biedronce i Kauflandzie w 2022 roku.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżki w handlu - ile kasjerom w 2022 roku daje Lidl, Biedronka i Kaufland? Na co skarżą się pracownicy handlu?

Podwyżki dla pracowników handlu 2022

Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom od ponad 5 lat działa na rzecz pracowników w całej Polsce. Każdego dnia odnotowujemy od kilku do nawet kilkudziesięciu wiadomości w rozmaitych tematach – od spraw opóźnień w wynagrodzeniach przez problematykę szczepień po skargi na sytuację pracowników handlu. To właśnie handel stał się w ostatnich miesiącach najbardziej „gorącym” sektorem gospodarki. Pracownicy narzekają na brak ludzi do pracy, konieczność pracy w niedzielę, awantury z klientami, którzy nie chcą nosić maseczek, na masowe kwarantanny współpracowników. Nie narzekają jednak na… pieniądze. – Ostatnie tygodnie to prawdziwa gorączka złota w sektorze handlu. Nie ma w tym nic dziwnego. Powstaje sklep za sklepem, rąk do pracy nie przybywa, a to jedna z najtrudniejszych pod kątem budowania relacji branż. Właściciele wielkich sieci zdają sobie sprawę, że bez pieniędzy nie ma szans na dobrą rekrutacje – mówi Małgorzata Marczulewska, Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

REKLAMA

Autopromocja

Podwyżki - Lidl, Biedronka i Kaufland

  • Kaufland ogłosił podwyżki dla kasjerów. Ci z największym stażem zarobią ok. 4500 złotych brutto
  • Lidl od marca 2022 r. dołoży pracownikom do wypłaty po 250 złotych brutto
  • Biedronka podniosła pensje pracownikom sklepów, ale i centrów logistycznych. Znów mowa o kwocie ok. 200 złotych brutto
  • Wszystkie sieci planują wzrost zatrudnienia. Lidl chce zatrudnić nawet 1,5 tysiąca osób
  • Wszystkie sieci rozwijają pakiety benefitów: prywatna opieka medyczna, karty sportowe czy bonusy frekwencyjne i premie świąteczne

Jak mówi Małgorzata Marczulewska wysokie wynagrodzenia w marketach i dyskontach oraz regularna waloryzacja wynagrodzeń ma konkretny cel – zatrzymanie pracowników i zmniejszenie ich rotacji. W Polsce działa kilka tysięcy dyskontów. Ilość osób zainteresowanych pracą w takich miejscach spada. Tylko dobre wynagrodzenie, nowoczesny leadership i jasna ścieżka rozwoju jest w stanie zatrzymać rotacje w tym sektorze gospodarki.

- Tegoroczne podwyżki to oczywiście dobra wiadomość. Sieci dyskontowe bardzo dynamicznie reagują na sytuację na rynku pracy. Jest inflacja? Podnosimy pensje. Jest rotacja pracowników? Szykujemy programy lojalnościowe, nagrody dla lojalnych pracowników i ogólnie system, który będzie sprzyjać osobom, które pracują dłużej. Dzisiaj w marketach zarabia się więcej niż w niektórych urzędach czy np. na stanowisku nauczyciela czy pracownika socjalnego. Oczywiście to zupełnie inna praca, ale udało się odczarować wizerunek człowieka, który „siedzi na kasie” i jest to dowód na jego porażkę życiową. Dzisiaj do sklepów trafiają młodzi ludzie, którzy wiedzą, że można tam po prostu przyzwoicie zarabiać – mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

- Podwyżki są efektem naprawdę ciężkiej pracy w sklepach. Jest to dynamicznie rozwijający się sektor gospodarki, który wymaga od pracowników wiedzy, kompetencji, ale i umiejętności miękkich. Coraz wyższe wynagrodzenie nie jest zaskoczeniem – dodaje.

Problemy pracowników handlu

O jakich umiejętnościach mowa? Praca w sklepach wymaga coraz więcej cierpliwości na linii pracownik-klient. Problemów zgłaszanych stowarzyszeniu STOP Nieuczciwym Pracodawcom jest bardzo dużo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Skargi dotyczą w dużej mierze bardzo trudnej sytuacji związanej z pandemią. Pracownicy handlu muszą upominać klientów, by trzymali dystans i nosili maseczki, a to wiąże się z awanturami, a często nawet rękoczynami czy interwencjami policji. Do tego pracownicy handlu są kontrolowani pod kątem noszenia maseczek. Otrzymywaliśmy skargi, że niezakryty nos to czasem kara w wysokości stu złotych – mówi Małgorzata Marczulewska. – Bardzo wiele skarg dotyczyło ( i nadal dotyczy) handlu w niedzielę. Inna sprawa to zbyt mała liczba pracowników w konkretnym sklepie. To był wielki problem latem i w grudniu. Obecnie handel jest dziesiątkowany przez kwarantanny – dodaje Prezes Marczulewska.

Nie odnotowaliśmy od ponad roku żadnej skargi na zbyt małe wynagrodzenia lub nieuczciwe rozliczanie wynagrodzeń. To bardzo pozytywna tendencja.

Źródło: Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA