REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki wynagrodzeń w Policji - dodatek kontrterrorystyczny

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Podwyżki wynagrodzeń w Policji - dodatek kontrterrorystyczny
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dla kogo podwyżki w Policji od kwietnia 2023 r.? Czym jest dodatek kontrterrorystyczny? W jakiej wysokości dodatek kontrterrorystyczny? Co się zmienia i czy dla każdego?

Nowe przepisy - podwyżka wynagrodzeń w Policji od kwietnia 2023 r.

Od 7 kwietnia 2023 r. obowiązują podwyżki wynagrodzeń w Policji, bo obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego z dnia 4 kwietnia 2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 653, dalej: rozporządzenie).

REKLAMA

Autopromocja

Kogo dotyczą podwyżki w policji?

Zmiana nastąpiła w § 15a ust. 2 i 3 w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1236, ze zm.).

Kwietniowe podwyżki w Policji nie dotyczą niestety wszystkich policjantów. Jedynie tych policjantów, którzy pełnią służbę na stanowisku etatowym w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA” lub w samodzielnym pododdziale kontrterrorystycznym Policji. Dotychczas już tym policjantom przysługiwał dodatek kontrterrorystyczny w wysokości 500 złotych.

Zmiany w dodatku kontrterrorystycznym - ile, jaka podwyżka? 

Zmiana polega na tym, że  policjantowi:

 • pełniącemu służbę na stanowisku etatowym w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA”;
 • uczestniczącemu bezpośrednio w działaniach kontrterrorystycznych
 • lub wspierających działania jednostek organizacyjnych Policji w warunkach szczególnego zagrożenia
 • lub wymagających użycia specjalistycznych sił i środków oraz specjalistycznej taktyki działania

dodatek kontrterrorystyczny, który był dotychczas w wysokości 500 zł podwyższa się do kwoty nie niższej niż 2000 złotych i nie wyższej niż 2500 złotych. Podwyżka w stosunku do tych policjantów jest więc obowiązkowa, użyto bowiem w rozporządzeniu słowo: "podwyższa się".

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Niemniej jednak, policjantowi:
 • pełniącemu służbę na stanowisku etatowym w samodzielnym pododdziale kontrterrorystycznym Policji;
 • uczestniczącemu bezpośrednio w działaniach kontrterrorystycznych
 • lub wspierających działania jednostek organizacyjnych Policji w warunkach szczególnego zagrożenia
 • lub wymagających użycia specjalistycznych sił i środków oraz specjalistycznej taktyki działania

dodatek kontrterrorystyczny który był dotychczas w wysokości 500 zł  można podwyższyć do kwoty 2000 złotych. Podwyżka w stosunku do tych policjantów nie jest obowiązkowa, nie użyto bowiem w rozporządzeniu słowa: "podwyższa się", a "można podwyższyć".

Czy taki dodatek, podobne jak inne podwyżki powstrzymają policjantów od masowych odejść ze służby - nie wydaje się. Stan kadrowy wśród policyjnych specjalsów nie przedstawia się dobrze. W samym CPKP "BOA" brakowało, zgodnie ze stanem na 1 marca 2023 r. 69 funkcjonariuszy (czyli ponad 28 proc. składu), z kolei w garnizonach, czyli w poszczególnych SPKP - 120 (prawie 16 proc.) Co wążne, w stosunku do 31 grudnia 2022 roku, liczba policjantów w SPKP spadła o 37, a w CPKP o 11.

Stanowisko resortu

Zmiany mają  objąć  prawie 700 funkcjonariuszy  a  resort  wyliczył  koszt zmian w tym roku (za 9 miesięcy) na ponad 6 mln złotych. Resort wskazuje, że: "Z uwagi na to, że dotychczasowa wysokość dodatku kontrterrorystycznego nie była wystarczająca do osiągnięcia zamierzonego celu, zasadne jest, aby zaproponowane rozwiązania weszły w życie najszybciej jak to tylko możliwe" - i tak się stało. Jendak czy to pomoże w utrzymaniu zatrudnienia - zobaczymy.

Kalkulator uposażenia policjanta

Na stronie internetowej: Kalkulator uposażenia funkcjonariusza (policja.pl) można znaleźć kalkulator uposażenia policjanta. Kalkulator służy do wyliczenia szacunkowego uposażenia i innych świadczeń w 2023 r. Wersja z dnia 1 marca 2023 r. została opracowana na podstawie obowiązujących przepisów. 

Trzeba pamiętać, że przychód roczny policjanta w służbie zwiększa się o dodatkowe należności m.in.: nagrody motywacyjne i za zastępowanie policjantów (L4), nagrody jubileuszowe równoważnik w zamian za umundurowanie świadczenia socjalne (dopłata do wypoczynku, przejazd raz w roku) dojazdy do służby równoważnik za brak lokalu równoważnik za remont lokalu należności za przeniesienia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

REKLAMA

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA