REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki wynagrodzeń w Policji - dodatek kontrterrorystyczny

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Podwyżki wynagrodzeń w Policji - dodatek kontrterrorystyczny
Podwyżki wynagrodzeń w Policji - dodatek kontrterrorystyczny
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dla kogo podwyżki w Policji od kwietnia 2023 r.? Czym jest dodatek kontrterrorystyczny? W jakiej wysokości dodatek kontrterrorystyczny? Co się zmienia i czy dla każdego?

Nowe przepisy - podwyżka wynagrodzeń w Policji od kwietnia 2023 r.

Od 7 kwietnia 2023 r. obowiązują podwyżki wynagrodzeń w Policji, bo obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego z dnia 4 kwietnia 2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 653, dalej: rozporządzenie).

Autopromocja

Kogo dotyczą podwyżki w policji?

Zmiana nastąpiła w § 15a ust. 2 i 3 w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1236, ze zm.).

Kwietniowe podwyżki w Policji nie dotyczą niestety wszystkich policjantów. Jedynie tych policjantów, którzy pełnią służbę na stanowisku etatowym w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA” lub w samodzielnym pododdziale kontrterrorystycznym Policji. Dotychczas już tym policjantom przysługiwał dodatek kontrterrorystyczny w wysokości 500 złotych.

Zmiany w dodatku kontrterrorystycznym - ile, jaka podwyżka? 

Zmiana polega na tym, że  policjantowi:

 • pełniącemu służbę na stanowisku etatowym w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA”;
 • uczestniczącemu bezpośrednio w działaniach kontrterrorystycznych
 • lub wspierających działania jednostek organizacyjnych Policji w warunkach szczególnego zagrożenia
 • lub wymagających użycia specjalistycznych sił i środków oraz specjalistycznej taktyki działania

dodatek kontrterrorystyczny, który był dotychczas w wysokości 500 zł podwyższa się do kwoty nie niższej niż 2000 złotych i nie wyższej niż 2500 złotych. Podwyżka w stosunku do tych policjantów jest więc obowiązkowa, użyto bowiem w rozporządzeniu słowo: "podwyższa się".

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Niemniej jednak, policjantowi:
 • pełniącemu służbę na stanowisku etatowym w samodzielnym pododdziale kontrterrorystycznym Policji;
 • uczestniczącemu bezpośrednio w działaniach kontrterrorystycznych
 • lub wspierających działania jednostek organizacyjnych Policji w warunkach szczególnego zagrożenia
 • lub wymagających użycia specjalistycznych sił i środków oraz specjalistycznej taktyki działania

dodatek kontrterrorystyczny który był dotychczas w wysokości 500 zł  można podwyższyć do kwoty 2000 złotych. Podwyżka w stosunku do tych policjantów nie jest obowiązkowa, nie użyto bowiem w rozporządzeniu słowa: "podwyższa się", a "można podwyższyć".

Czy taki dodatek, podobne jak inne podwyżki powstrzymają policjantów od masowych odejść ze służby - nie wydaje się. Stan kadrowy wśród policyjnych specjalsów nie przedstawia się dobrze. W samym CPKP "BOA" brakowało, zgodnie ze stanem na 1 marca 2023 r. 69 funkcjonariuszy (czyli ponad 28 proc. składu), z kolei w garnizonach, czyli w poszczególnych SPKP - 120 (prawie 16 proc.) Co wążne, w stosunku do 31 grudnia 2022 roku, liczba policjantów w SPKP spadła o 37, a w CPKP o 11.

Stanowisko resortu

Zmiany mają  objąć  prawie 700 funkcjonariuszy  a  resort  wyliczył  koszt zmian w tym roku (za 9 miesięcy) na ponad 6 mln złotych. Resort wskazuje, że: "Z uwagi na to, że dotychczasowa wysokość dodatku kontrterrorystycznego nie była wystarczająca do osiągnięcia zamierzonego celu, zasadne jest, aby zaproponowane rozwiązania weszły w życie najszybciej jak to tylko możliwe" - i tak się stało. Jendak czy to pomoże w utrzymaniu zatrudnienia - zobaczymy.

Kalkulator uposażenia policjanta

Na stronie internetowej: Kalkulator uposażenia funkcjonariusza (policja.pl) można znaleźć kalkulator uposażenia policjanta. Kalkulator służy do wyliczenia szacunkowego uposażenia i innych świadczeń w 2023 r. Wersja z dnia 1 marca 2023 r. została opracowana na podstawie obowiązujących przepisów. 

Trzeba pamiętać, że przychód roczny policjanta w służbie zwiększa się o dodatkowe należności m.in.: nagrody motywacyjne i za zastępowanie policjantów (L4), nagrody jubileuszowe równoważnik w zamian za umundurowanie świadczenia socjalne (dopłata do wypoczynku, przejazd raz w roku) dojazdy do służby równoważnik za brak lokalu równoważnik za remont lokalu należności za przeniesienia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

  Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

  REKLAMA

  Podwyżki w sferze budżetowej. Nawet 16000 zł miesięcznie będą zarabiać pracownicy kolejnej instytucji

  Podwyżki wynagrodzeń w najbliższym czasie otrzymają pracownicy Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Zarobki w tej instytucji wzrosną z poziomu 5000–15000 zł do 6000–16000 zł. Pracownicy CUPT dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Działalność socjalna. Wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.

  Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego tworzącego zfśs. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w 2024 r.?

  REKLAMA