Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karty podarunkowe i inne świadczenia pozapłacowe – zatrzymaj pracownika, zadbaj o jego motywację

Subskrybuj nas na Youtube
  • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe
Według badań przeprowadzonych przez Brigham Young University nagrody pieniężne są mniej motywujące od świadczeń pozamaterialnych, czyli np. kart podarunkowych. Co więcej, galopująca inflacja sprawiła, że wysokość przelewów z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, które do tej pory oferowane były np. jako dofinansowanie na święta, przestała być atrakcyjna.

To dlatego coraz więcej pracodawców decyduje się na zakup kart podarunkowych dla swoich pracowników. Dodatkowym benefitem dla obdarowanych może być fakt, że od takiej formy nagrody nie będą musieli odprowadzać podatku – pod pewnymi warunkami.

Co sprawia, że pracownicy odchodzą z pracy?

Istnieje wiele czynników wpływających na podejmowanie decyzji o odejściu z pracy. Według badania z 2022 r. realizowanego przez Monitor Rynku Pracy 48 proc. ankietowanych jako powód swojego odejścia wskazało wyższe wynagrodzenie u innego pracodawcy, a 34 proc. korzystniejszą formę zatrudnienia w innej firmie. Dane te wskazują, że warunki finansowe i potrzeba poczucia stabilizacji są priorytetowe i bardziej istotne niż np. możliwości rozwoju czy miła atmosfera w pracy. Taki trend może wynikać z trudnej sytuacji ekonomicznej w Polsce i bardzo wysokiej inflacji. Istnieje jednak kilka innych dobrych metod na zatrzymanie wartościowego pracownika w swoich szeregach. Można do nich zaliczyć na przykład dodatkowe benefity w postaci kart podarunkowych na zakupy lub usługi.

Budowanie dobrego PR-u w oczach zatrudnionych

Według raportu opublikowanego przez Antal aż 9 na 10 pracodawców finansuje lub współfinansuje swoim pracownikom różnego rodzaju usługi: opiekę medyczną, karty na siłownie, kursy językowe, szkolenia itp. Ponadto niemal 41% badanych wskazało benefity pozapłacowe jako jeden z ważniejszych czynników określających atrakcyjność pracodawcy.

Oferowanie okolicznościowych kart podarunkowych może okazać się zatem doskonałym sposobem na budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy, motywowanie pracownika i tworzenie dobrego PR-u na zewnątrz firmy. Informacje o atrakcyjnych benefitach dla pracowników szybko roznoszą się pocztą pantoflową i motywują do wzięcia udziału w rekrutacji. Dla firmy oznacza to wymierne korzyści w postaci większego wyboru kandydatów podczas prowadzenia naboru na nowe stanowiska.

Karta podarunkowa a zwolnienie z podatku PIT

Dofinansowanie pracownika, czy to w postaci nagrody jubileuszowej, czy dodatkowych świadczeń z innych okazji, jak np. zbliżające się święta, w świetle prawa jest związane z obowiązkiem podatkowym. Warto jednak pamiętać, że jeżeli nagrody materialne i pozamaterialne są finansowane ze środków przeznaczonych na prowadzenie działalności lub z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, można potraktować je jako świadczenia socjalne, które do pewnej kwoty nie podlegają opodatkowaniu. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT limit nieopodatkowanych świadczeń nie może jednak przekroczyć 1000 złotych. Jeżeli pracodawca zdecyduje się na wręczenie pracownikowi karty podarunkowej, której wartość przekroczy tę kwotę, nadwyżka będzie opodatkowana.

Aktualne trendy w świadczeniach pozapłacowych

Pandemia COVID-19 wpłynęła na propagowanie zdrowego trybu życia. Izolacja i praca zdalna dla wielu osób były jednocześnie okresem stagnacji fizycznej. To właśnie w tym czasie większą popularnością zaczęły się cieszyć usługi trenerów personalnych i zajęć fitness organizowanych online. Obecnie powszechny stał się model pracy hybrydowej. Pracodawcy przywiązują coraz większą wagę do efektywności pracy. Zapobieganie siedzącemu trybowi życia oraz dbanie o kondycję fizyczną i psychiczną pracowników dla wielu firm stało się priorytetem. Wiele działów HR decyduje się nie tylko na proponowanie rozszerzonych pakietów fitness, lecz także oferuje pracownikom karty podarunkowe do wykorzystania w sklepach sportowych.

decathlon

fot. materiały prasowe

Karta podarunkowa to również oszczędność na zwolnieniach

Bardzo ciekawych informacji dostarczają wyliczenia Benefit Systems z 2018 roku. Z zaprezentowanych w nich danych wynika, że propagowanie aktywności fizycznej wśród pracowników wpływa na poprawę ich zdrowia i, co za tym idzie, na oszczędności wynikające z braku zwolnień lekarskich. Według wyliczeń jest to kwota rzędu 2000 złotych na jedną osobę zatrudnioną.

Dlaczego warto wybrać – i jak zamówić – kartę podarunkową Decathlon?

Karta podarunkowa Decathlon dla pracowników jest dobrym pomysłem na zapewnienie dodatkowego benefitu z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Kartę honoruje ponad 60 sklepów stacjonarnych oraz sklep online. Środki z karty podarunkowej Decathlon są ważne przez dwa lata i można je wykorzystać na wszystkie produkty i usługi oferowane przez firmę. Marka w swoim asortymencie ma produkty przeznaczone do uprawiania aż 90 dyscyplin sportowych. Karty podarunkowe dostępne są online na stronie: kartapodarunkowadlabiznesu.decathlon.pl.

Ile kosztuje karta podarunkowa Decathlon?

Decathlon oferuje swobodny wybór wysokości zasilenia karty podarunkowej. Może to być kwota do wykorzystania w przedziale od 20 do 1000 złotych. W przypadku chęci sfinalizowania transakcji na wyższą kwotę różnicę dopłaca posiadacz karty.

decathlon

fot. materiały prasowe

Karta podarunkowa Decathlon dla firmy – zalety

Karta podarunkowa Decathlon jest kartą wielokrotnego użytku. Podczas jednej transakcji posiadacz karty może wykorzystać maksymalnie sześć kart podarunkowych. W gestii pracodawcy pozostaje limit przyznany na karcie. Można zdecydować się na wiele kart zasilanych tą samą kwotą i swobodnie przyznawać je pracownikom. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeden pracownik otrzymał na przykład trzy karty podarunkowe o tej samej wartości, a inny jedną lub dwie. Można również zamówić karty o różnym limicie – w zależności od potrzeb pracodawcy. Istnieje też możliwość wyboru rodzaju karty podarunkowej Decathlon. Może to być dostępna w 24 godziny karta elektroniczna lub przesłana w ciągu trzech dni roboczych jej ekologiczna, fizyczna forma. Na specjalne życzenie karty są personalizowane – na przykład logotypem firmy lub imieniem i nazwiskiem obdarowywanego pracownika.

Rosnąca świadomość społeczeństwa w zakresie zdrowego stylu życia jest tym, co warto wykorzystać w praktyce. Inwestycja w kartę podarunkową Decathlon może być jednym z lepszych pomysłów na atrakcyjne i mile widziane pozapłacowe wynagradzanie pracowników – nie tylko na święta.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy?

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy można go skrócić? Warto wiedzieć, gdy planujemy złożyć wypowiedzenie.

Urlop wypoczynkowy 2025 i 2026 [dla pracownika poniżej i powyżej 18 roku życia, w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych]

Jednym z praw przysługujących pracownikom jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop jest udzielany w wymiarze zależnym od stażu pracy pracownika i – w pewnym sensie – jego wykształcenia. Wpływ na wymiar urlopu może mieć także wiek pracownika i niepełnosprawność.

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

MRPiPS: negatywnie opiniuje petycję w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców

Poznaliśmy długo wyczekiwaną odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców, w szczególności jednocześnie zatrudnionych na część etatu. Stanowisko wyrażone przez resort pracy nie jest zadowalające dla przedsiębiorców. Nie takiej odpowiedzi oczekiwali.

Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

Tylko 169 zł. Tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r., ale nie dla wszystkich

Tylko 169 zł. Tak, tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ubezpieczonych. Niby stawka jest niska, ale z drugiej strony w przyszłości emerytura czy renta też będzie niska. Czy warto?

Nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026

Od 1 kwietnia 2025 r. odszkodowania z ZUS są wyższe. Ile ZUS wypłaci za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu? Oto nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026.

Aktywnie w żłobku. Maksymalny koszt pobytu dziecka w żłobku wynosi 2200 zł

2200 zł - tyle wynosi wysokość kosztu pobytu dziecka w żłobku w okresie od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. Jest to maksymalna stawka uprawniająca rodziców do skorzystania ze świadczenia „aktywnie w żłobku”.

Bez refundacji dla cukrzyków, a koszt leczenia to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mamy odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia

Zgodnie z Konstytucją RP każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Jak się jednak okazuje to zdrowie jest chronione w różnym stopniu w stosunku do różnych osób. Niestety sytuacja niektórych osób cierpiących na cukrzycę nie poprawi się w najbliższym czasie. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że nie planuje poszerzenia populacji uprawnionej do korzyści i dofinansowań związanych z cukrzycą.