| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Umowy zlecenia będzie można zawierać tylko z przedsiębiorcą

Umowy zlecenia będzie można zawierać tylko z przedsiębiorcą

Umowy zlecenia i umowy o dzieło będzie można zawierać jedynie z przedsiębiorcą - wynika z prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy nad nowym Kodeksem pracy.

– Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy pracuje m.in. nad domniemaniem stosunku pracy, który zakłada, że każdą pracę zarobkową będzie można wykonywać tylko na podstawie umowy o pracę albo na podstawie samozatrudnienia. Umowy zlecenia i umowy o dzieło będzie można zawierać jedynie z przedsiębiorcą – tłumaczyła w Polskim Radiu 24 ekspert Pracodawców RP prof. Monika Gładoch.

Jak podkreśliła prof. Monika Gładoch, najważniejsze oczekiwania pracodawców to jasność, przejrzystość przepisów i „uwzględnienie tego, że żyjemy w nowym otoczeniu gospodarczym i że są potrzebne pewne elastyczne rozwiązania dotyczące organizacji i warunków pracy takie jak np. instytucje job sharing czy rozwinięcie idei telepracy”.

INFORAKADEMIA poleca: 10 przykazań RODO dla pracodawców

 – Komisja założyła duży element współdziałania ze związkami zawodowymi. Jest podział pracy, czyli jednego etatu na kilku pracowników oraz zespołowa praca, czyli zadaniowość w obrębie zespołu – wyjaśniała.

Dodała, że jeśli chodzi o umowę o pracę tendencja w komisji są całkowicie odwrotne do stanowiska związków zawodowych. – Komisja pracuje nad domniemaniem stosunku pracy, która zakłada, że każdą pracę zarobkową będzie można wykonywać tylko na podstawie umowy o pracę albo na podstawie samozatrudnienia. Umowy zlecenia i umowy o dzieło będzie można zawierać jedynie z przedsiębiorcą – podsumowała prof. Gładoch.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »