| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Na czym polegają Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

Na czym polegają Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

Pracownicy sami zadeklarują, ile chcą odkładać na emeryturę - od 2 do 4 proc. wynagrodzenia w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych - tak wynika z projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że trwają już końcowe prace nad ostatecznym kształtem projektu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Przekazanie projektu do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych powinno nastąpić "w najbliższym czasie".

To jedna ze sztandarowych reform zapowiadanych przez Mateusza Morawieckiego. Dzięki programowi wzrosnąć mają nasze oszczędności, a w konsekwencji także przyszłe emerytury. 

– Te zmiany są potrzebne, ale wciąż nie znamy szczegółów – mówi Łukasz Kozłowski, Główny Ekonomista Pracodawców RP. Kozłowski dodaje, że obecnie pracodawcy są utrzymywani w stanie niepewności, a trzeba wiedzieć, że reforma, choć potrzebna, spowoduje wzrost kosztów po stronie pracodawców. –  Warto ten wzrost kosztów zaplanować. Jeśli termin wejścia w życie reformy jest przesuwany, rodzi to niepewność i uniemożliwia planowanie działalności – podkreśla.

Zgodnie z założeniami do projektu, wszyscy pracownicy automatycznie zapisywani będą do Pracowniczych Planów Kapitałowych, a część ich pensji odkładana będzie na emeryturę. Pracownicy będą mieli możliwość rezygnacji udziału w programie. A ci, którzy pozostaną, sami zadeklarują, ile chcą odkładać na przyszłość - od 2 do 4 proc. wynagrodzenia. 

Do naszych oszczędności dorzucą się też pracodawcy. W ich przypadku minimalna składka wyniesie 1,5 proc. naszej pensji, ale może wzrosnąć o kolejne 2,5 proc. Wysokość dodatkowej składki pracodawca będzie mógł uzależnić m.in. od stażu pracy pracownika. Od tych składek nie będzie musiał odprowadzać pieniędzy na ubezpieczenie społeczne.

Polecamy: Zmiany w prawie pracy 2017/2018

Zdaniem eksperta Pracodawców RP, oszczędzanie w PPK jest potrzebne z punktu widzenia przyszłych emerytów i całej gospodarki, gdyż obecny system zapewnia przyszłe emerytury trochę poniżej minimum socjalnego.

–  Dlatego konieczne jest odłożenie środków, aby utrzymać określony poziom życia emerytów. Ponadto jest to kapitał długoterminowy, finansujący w stabilny sposób inwestycje kapitałowe w firmach i umacniający giełdę – dzięki temu firmy będą miały pewniejszy dostęp do stabilnych źródeł finansowania –  ocenia Kozłowski.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »