| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w przepisach dotyczących grup szczególnie chronionych

Zmiany w przepisach dotyczących grup szczególnie chronionych

Trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy. Jedną z proponowanych zmian jest rozszerzenie katalogu grup pracowników chronionych przed zwolnieniem. Co na to pracodawcy?

Przy okazji prac w Radzie Dialogu Społecznego nad zaproponowaną przez prezydenta nowelizacją Kodeksu pracy pojawił się pomysł, by dokonać przeglądu przepisów przewidujących szczególną ochronę przed zwolnieniem dla wybranych, uprzywilejowanych grup pracowników. Obecnie ich liczba z pewnością przekracza czterdzieści. Weryfikacja przepisów ochronnych to karta przetargowa pracodawców za jedną ze zmian proponowanych w projekcie nowelizacji, jaką ma być uzupełnienie Kodeksu pracy o przepisy chroniące przed rozwiązaniem stosunku pracy w przypadku „innych członków najbliższej rodziny” opiekujących się dzieckiem zamiast matki.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Okazuje się jednak, że hasło przeglądu regulacji zakazujących bądź obostrzających możliwość zwolnienia pracownika jest rozumiane odmiennie przez partnerów społecznych. Organizacje pracodawców chcą zmniejszenia liczby chronionych – m.in. o rodziców na urlopach wychowawczych czy społecznych inspektorów pracy, natomiast związki zawodowe rozszerzenia ochrony na kolejne grupy pracowników – m.in. na sygnalistów, czyli osoby, które zgłaszają nieprawidłowości w funkcjonowaniu firmy.

W takich realiach konsensus niewątpliwie trudno będzie osiągnąć. Przy czym każda z grup ma tu mocne argumenty. Pracodawcy wskazują, że na zbytnim uprzywilejowaniu niektórych pracowników traci cała firma, a także ci zatrudnieni, którzy takiej ochrony nie mają (m.in. dlatego są im oferowane umowy śmieciowe). Z kolei związkowcy bronią status quo, wskazując, że pracownik musi mieć ustawową ochronę w sytuacji, gdy naraża się pracodawcy ze względu na pełnioną funkcję.

O tym, że zmiany w przepisach dotyczących grup szczególnie chronionych są potrzebne, przekonują eksperci. Ich zdaniem przegląd tych regulacji powinien nastąpić na podstawie takich kryteriów, jak np. współmierność ochrony wobec ryzyka zwolnienia w związku z wykonywaną funkcją. ⒸⓅ

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »