REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Moc jest w ludziach" - Kongres Kadrowy

Subskrybuj nas na Youtube
"Moc jest w ludziach" - Kongres Kadrowy

REKLAMA

REKLAMA

Rekrutacje pracowników największym wyzwaniem działów kadrowych. Taki wniosek płynie z ogólnopolskiego badania Sage, którego wyniki zaprezentowano na tegorocznym Kongresie Kadrowym „Moc jest w ludziach”.

Pierwsza edycja Kongresu Kadrowego, który odbył się 31 maja w Warszawie zgromadziła blisko 100 specjalistów z obszaru kadrowo-płacowego. Podczas wydarzenia ogłoszono wstępne wyniki ogólnopolskiego badania Sage „Wyzwania, opinie i potrzeby specjalistów kadr i płac”*, które wyraźnie pokazują, że obecnie mamy do czynienia z umacniającym się rynkiem pracownika. W konsekwencji ponad połowa respondentów wskazała, że to rekrutacja wykwalifikowanych kadr stanowi dzisiaj największe wyzwanie dla służb kadrowo-płacowych. 

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

40 proc. badanych uznała, że jednym z wyzwań jest konieczność radzenia sobie z presją płacową. Kłopoty sprawiają kadrowcom także takie obszary jak sprawozdawczość zewnętrzna (38 proc.) i ewidencja czasu pracy – 32 proc. badanych. Z drugiej strony oczekiwania specjalistów kadrowo-placowych jako pracowników, nie odbiegają od powszechnych trendów na rynku pracownika. Ma to swoje odzwierciedlenie w potrzebie systematycznego udoskonalania swoich kompetencji – niemal 80 proc. respondentów zależy na rozwoju osobistym i szkoleniach.

- Przedsiębiorcy stoją dziś przed dużym wyzwaniem. Zatrudnienie i utrzymanie pracownika wymagają dużej elastyczności wobec jego potrzeb i ambicji. Ludzie oczekują rozwoju zawodowego, coraz uważniej planują kariery. Nie wystarczy już zaplecze socjalne – powiedział podczas Kongresu Piotr Ciski, Dyrektor Zarządzający Sage Polska i jednocześnie gospodarz wydarzenia. Chętnie o tym mówię, bo Sage jest w tej komfortowej sytuacji, że już nie odczuwamy niedogodności na tych polach. W naszej organizacji sprawdziło się miękkie zarządzanie. Zaufaliśmy naszym pracownikom, oddaliśmy w ich ręce dużo większy zakres odpowiedzialności i możliwość decydowania, w jaki sposób zadania będą realizowane. Efektem jest znaczny wzrost zaangażowania, lepsza wydajność oraz spadek rotacji zatrudnienia. Moc jest w ludziach i wystarczy ją uruchomić – dodał.

W ramach Kongresu Kadrowego odbyło się szereg prelekcji tematycznych z udziałem ekspertów z obszarów kadrowo-płacowych, prawnych, jak i psychologii biznesu.

REKLAMA

Prelekcja „Powrót do pracy po długich nieobecnościach” wygłoszona przez ekspert prawa pracy i rachunkowości, Dyrektor Zarządzającą Grand Thorton, Monikę Smulewicz odnosiła się do zadań, jakie stoją przed przedsiębiorcą w ramach utrzymania pracownika. Prelegentka wskazała na konieczność traktowania pracownika po partnersku. Według ekspert, przedsiębiorcy dający pracownikom czas, szanujący nawet dłuższą niemożność wykonywania pracy – poza ustawowo przewidzianymi – zyskują zaufanie, wdzięczność zatrudnionego, a tym samym lepszą opinię na rynku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prelekcja „Zarządzanie wachlarzem świadczeń płacowych i pozapłacowych”, którą poprowadził ekspert z zakresu bezpieczeństwa prawnego, Paweł Ziółkowski odnosiła się do prawnych możliwości przedsiębiorców w tym zakresie. Obok kwestii prawnych, prelegent zwrócił uwagę na możliwość włączenia pracowników w kwestie planowania świadczeń, ze względu na różne potrzeby i indywidualne zapatrywania dotyczące korzyści finansowych i niefinansowych.

Braki kadrowe? Czas na zarządzanie możliwościami ludzkimi!

Do prelegentów na czas debaty dołączyli Wojciech Eichelberger – psycholog biznesu i psychoterapeuta oraz Cezary Karolczyk – ekspert obszaru kadrowo-płacowego. Uczestniczący w debacie pt. „Zarządzanie możliwościami ludzkimi” specjaliści zaproponowali nowe spojrzenie na relacje pracodawca-pracownik i proste sposoby na wprowadzenie. Główne wnioski z rozmowy można ująć w czterech punktach:

Pokolenie ZET – według ekspertów nastawienie młodych ludzi do pracy, jako jednego z elementów życia, nie zaś głównego celu wnosi wiele równowagi do organizacji. Różnice pokoleniowe występują w każdej dekadzie, próba zmiany nastawienia młodszych pokoleń i przekonania do działania według potrzeb starszego pokolenia nigdy nie odnosi sukcesu. Akceptacja potrzeb ZET-ki, które skupiają się na rozwoju osobistym i doświadczaniu otwiera przed biznesem nowe możliwości. Kto chce się rozwijać wykonuje swoją pracę najlepiej jak potrafi, dokształca się na własną rękę, jest niezawodny, a to przecież definicja wykwalifikowanego i zadowolonego pracownika, tego najbardziej efektywnego.

Starsi i młodsi w zespole – dywersyfikacja wieku zatrudnionych wydaje się niektórym przedsiębiorcom niekorzystna; niemniej coraz rzadziej w ogłoszeniach o pracę wymagany jest wiek „do”. Rynek pracownika dyktuje warunki i pracodawcy rezygnują coraz częściej z podobnego czynnika i zatrudniają osoby starsze, emerytów. Przynosi to firmom wymierne korzyści: mieszane wiekowo zespoły są efektywniejsze. Młodsi pracownicy wnoszą organiczną umiejętność pracy z nowymi technologiami, szybkość działania i reakcji; starsi uzupełniają zespół doświadczeniem, refleksją i niezawodnością. Ważnym elementem polityki dywersyfikacji wieku zatrudnionych jest element integracji pokoleń w działaniu – delegowanie zróżnicowanych wiekowo do realizacji wspólnych zadań.

Żeby przyśpieszyć, trzeba zwolnić – wysoka konkurencyjność na rynku, rozwój technologii wymuszają na biznesie coraz szybsze tempo pracy. Niemniej aby uzyskać przewagę konkurencyjną i utrzymać tempo, pracodawcy powinni szczególną uwagę poświęcić przygotowaniu zespołu i zbadaniu jego możliwości. Potrzeba na to czasu, zbudowania relacji – nie tylko w formie umowy. Organizacje, które wpisują w biznes integrację z pracownikami, czas na rozmowy, miejsce na odpoczynek, indywidualne warunki pracy – zyskują najwięcej. 

Pozwolić robić swoje – zaufanie do pracownika i oddawanie realizacji zadań w jego ręce, jego sposobem zwiększa poziom odpowiedzialności za powierzone zadanie. Pracownik zna swoje możliwości najlepiej. Ten sprawdzony, po przejściu okresu próbnego i adaptacji w firmie będzie wiedział, co i w jakim czasie należy wykonać. Podbudowany zaufaniem przyłoży więcej starań do współpracy z zespołem. Kontrolowanie na zasadach budowania statusu zadań – rozmowy i wsparcia przyśpiesza prace i daje pracodawcom informacje zwrotne: w czym pracownik się sprawdza, w jakim obszarze potrzebuje szkolenia. Przedsiębiorcom ułatwia to budowanie ścieżek kariery zatrudnionych, a pracownikom daje ogromną satysfakcję.

Wsparcie firm w automatyzacji procesów kadrowo-płacowych zapewniane przez nowoczesne oprogramowanie daje przedsiębiorcom czas na budowanie biznesu poprzez budowę relacji z pracownikami. Podczas Kongresu goście mogli zapoznać się z funkcjonowaniem nowego oprogramowania dla służb kadrowo-płacowych Sage Kadry i Płace ONE Payroll.

Moc jest w ludziach – wystarczy ją obudzić!

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

REKLAMA