Kategorie

"Moc jest w ludziach" - Kongres Kadrowy

"Moc jest w ludziach" - Kongres Kadrowy
"Moc jest w ludziach" - Kongres Kadrowy
Rekrutacje pracowników największym wyzwaniem działów kadrowych. Taki wniosek płynie z ogólnopolskiego badania Sage, którego wyniki zaprezentowano na tegorocznym Kongresie Kadrowym „Moc jest w ludziach”.

Pierwsza edycja Kongresu Kadrowego, który odbył się 31 maja w Warszawie zgromadziła blisko 100 specjalistów z obszaru kadrowo-płacowego. Podczas wydarzenia ogłoszono wstępne wyniki ogólnopolskiego badania Sage „Wyzwania, opinie i potrzeby specjalistów kadr i płac”*, które wyraźnie pokazują, że obecnie mamy do czynienia z umacniającym się rynkiem pracownika. W konsekwencji ponad połowa respondentów wskazała, że to rekrutacja wykwalifikowanych kadr stanowi dzisiaj największe wyzwanie dla służb kadrowo-płacowych. 

40 proc. badanych uznała, że jednym z wyzwań jest konieczność radzenia sobie z presją płacową. Kłopoty sprawiają kadrowcom także takie obszary jak sprawozdawczość zewnętrzna (38 proc.) i ewidencja czasu pracy – 32 proc. badanych. Z drugiej strony oczekiwania specjalistów kadrowo-placowych jako pracowników, nie odbiegają od powszechnych trendów na rynku pracownika. Ma to swoje odzwierciedlenie w potrzebie systematycznego udoskonalania swoich kompetencji – niemal 80 proc. respondentów zależy na rozwoju osobistym i szkoleniach.

- Przedsiębiorcy stoją dziś przed dużym wyzwaniem. Zatrudnienie i utrzymanie pracownika wymagają dużej elastyczności wobec jego potrzeb i ambicji. Ludzie oczekują rozwoju zawodowego, coraz uważniej planują kariery. Nie wystarczy już zaplecze socjalne – powiedział podczas Kongresu Piotr Ciski, Dyrektor Zarządzający Sage Polska i jednocześnie gospodarz wydarzenia. Chętnie o tym mówię, bo Sage jest w tej komfortowej sytuacji, że już nie odczuwamy niedogodności na tych polach. W naszej organizacji sprawdziło się miękkie zarządzanie. Zaufaliśmy naszym pracownikom, oddaliśmy w ich ręce dużo większy zakres odpowiedzialności i możliwość decydowania, w jaki sposób zadania będą realizowane. Efektem jest znaczny wzrost zaangażowania, lepsza wydajność oraz spadek rotacji zatrudnienia. Moc jest w ludziach i wystarczy ją uruchomić – dodał.

W ramach Kongresu Kadrowego odbyło się szereg prelekcji tematycznych z udziałem ekspertów z obszarów kadrowo-płacowych, prawnych, jak i psychologii biznesu.

Prelekcja „Powrót do pracy po długich nieobecnościach” wygłoszona przez ekspert prawa pracy i rachunkowości, Dyrektor Zarządzającą Grand Thorton, Monikę Smulewicz odnosiła się do zadań, jakie stoją przed przedsiębiorcą w ramach utrzymania pracownika. Prelegentka wskazała na konieczność traktowania pracownika po partnersku. Według ekspert, przedsiębiorcy dający pracownikom czas, szanujący nawet dłuższą niemożność wykonywania pracy – poza ustawowo przewidzianymi – zyskują zaufanie, wdzięczność zatrudnionego, a tym samym lepszą opinię na rynku pracy.

Prelekcja „Zarządzanie wachlarzem świadczeń płacowych i pozapłacowych”, którą poprowadził ekspert z zakresu bezpieczeństwa prawnego, Paweł Ziółkowski odnosiła się do prawnych możliwości przedsiębiorców w tym zakresie. Obok kwestii prawnych, prelegent zwrócił uwagę na możliwość włączenia pracowników w kwestie planowania świadczeń, ze względu na różne potrzeby i indywidualne zapatrywania dotyczące korzyści finansowych i niefinansowych.

Braki kadrowe? Czas na zarządzanie możliwościami ludzkimi!

Do prelegentów na czas debaty dołączyli Wojciech Eichelberger – psycholog biznesu i psychoterapeuta oraz Cezary Karolczyk – ekspert obszaru kadrowo-płacowego. Uczestniczący w debacie pt. „Zarządzanie możliwościami ludzkimi” specjaliści zaproponowali nowe spojrzenie na relacje pracodawca-pracownik i proste sposoby na wprowadzenie. Główne wnioski z rozmowy można ująć w czterech punktach:

Pokolenie ZET – według ekspertów nastawienie młodych ludzi do pracy, jako jednego z elementów życia, nie zaś głównego celu wnosi wiele równowagi do organizacji. Różnice pokoleniowe występują w każdej dekadzie, próba zmiany nastawienia młodszych pokoleń i przekonania do działania według potrzeb starszego pokolenia nigdy nie odnosi sukcesu. Akceptacja potrzeb ZET-ki, które skupiają się na rozwoju osobistym i doświadczaniu otwiera przed biznesem nowe możliwości. Kto chce się rozwijać wykonuje swoją pracę najlepiej jak potrafi, dokształca się na własną rękę, jest niezawodny, a to przecież definicja wykwalifikowanego i zadowolonego pracownika, tego najbardziej efektywnego.

Starsi i młodsi w zespole – dywersyfikacja wieku zatrudnionych wydaje się niektórym przedsiębiorcom niekorzystna; niemniej coraz rzadziej w ogłoszeniach o pracę wymagany jest wiek „do”. Rynek pracownika dyktuje warunki i pracodawcy rezygnują coraz częściej z podobnego czynnika i zatrudniają osoby starsze, emerytów. Przynosi to firmom wymierne korzyści: mieszane wiekowo zespoły są efektywniejsze. Młodsi pracownicy wnoszą organiczną umiejętność pracy z nowymi technologiami, szybkość działania i reakcji; starsi uzupełniają zespół doświadczeniem, refleksją i niezawodnością. Ważnym elementem polityki dywersyfikacji wieku zatrudnionych jest element integracji pokoleń w działaniu – delegowanie zróżnicowanych wiekowo do realizacji wspólnych zadań.

Żeby przyśpieszyć, trzeba zwolnić – wysoka konkurencyjność na rynku, rozwój technologii wymuszają na biznesie coraz szybsze tempo pracy. Niemniej aby uzyskać przewagę konkurencyjną i utrzymać tempo, pracodawcy powinni szczególną uwagę poświęcić przygotowaniu zespołu i zbadaniu jego możliwości. Potrzeba na to czasu, zbudowania relacji – nie tylko w formie umowy. Organizacje, które wpisują w biznes integrację z pracownikami, czas na rozmowy, miejsce na odpoczynek, indywidualne warunki pracy – zyskują najwięcej. 

Pozwolić robić swoje – zaufanie do pracownika i oddawanie realizacji zadań w jego ręce, jego sposobem zwiększa poziom odpowiedzialności za powierzone zadanie. Pracownik zna swoje możliwości najlepiej. Ten sprawdzony, po przejściu okresu próbnego i adaptacji w firmie będzie wiedział, co i w jakim czasie należy wykonać. Podbudowany zaufaniem przyłoży więcej starań do współpracy z zespołem. Kontrolowanie na zasadach budowania statusu zadań – rozmowy i wsparcia przyśpiesza prace i daje pracodawcom informacje zwrotne: w czym pracownik się sprawdza, w jakim obszarze potrzebuje szkolenia. Przedsiębiorcom ułatwia to budowanie ścieżek kariery zatrudnionych, a pracownikom daje ogromną satysfakcję.

Wsparcie firm w automatyzacji procesów kadrowo-płacowych zapewniane przez nowoczesne oprogramowanie daje przedsiębiorcom czas na budowanie biznesu poprzez budowę relacji z pracownikami. Podczas Kongresu goście mogli zapoznać się z funkcjonowaniem nowego oprogramowania dla służb kadrowo-płacowych Sage Kadry i Płace ONE Payroll.

Moc jest w ludziach – wystarczy ją obudzić!

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Płaca minimalna a gospodarka - podcast premiera

  Jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna? Czym skutkuje brak godziwego wynagrodzenia? Premier wystartował z autorskim podcastem.

  Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

  Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.