Kwota wolna od egzekucji i potrąceń z emerytury w 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Senat nie zaproponował w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy zakładają, że 75 proc. kwoty najniższych emerytur ma być wolne od potrąceń.
REKLAMA
Za nowelizacją głosowało 83 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Zgodnie z ustawą, świadczeniobiorca - emeryt lub rencista - otrzyma co najmniej 75 proc. swojego świadczenia nawet przy zbiegu egzekucji komorniczych (z wyjątkiem roszczeń alimentacyjnych). Ustawa dotyczy tylko emerytów i rencistów, którzy pobierają najniższe świadczenia.
Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki powiedział podczas dyskusji nad nowelą, że jej celem jest ochrona emerytów i rencistów, otrzymujących najniższe świadczenia, osób - jak dodał wiceminister - zadłużonych, które są objęte postępowaniami egzekucyjnymi w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych.
Jak wyjaśnił, do tej pory 50 proc. najniższego świadczenia emerytalno-rentowego było wolne od egzekucji i potrąceń.
Ustawa nie zmienia zasad prowadzenia egzekucji, np. kosztów egzekucji. Według autorów, głównym celem zmiany przepisów w ustawie o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych jest zapewnienie minimum egzystencji osobom, wobec których są prowadzone egzekucje.
Ustawa ma wejść w życie po sześciu miesiącach od opublikowania jej w dzienniku ustaw.
Polecamy serwis: Księgowość
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat