reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zasiłek rodzinny a alimenty

Zasiłek rodzinny a alimenty

Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wskazała, że brak możliwości uzyskania zasiłku rodzinnego przez rodzica samotnie wychowującego dziecko, który otrzymuje alimenty na mocy ugody sądowej z drugim rodzicem, zamiast wyroku sądu, jest niekonstytucyjny. Zdaniem MPiPS, taki rodzic również ma prawo do zasiłku.

Lipowicz podkreśla, że jest to tym bardziej uzasadnione, ponieważ w polskim systemie prawnym model postępowania cywilnego preferuje polubowne rozstrzyganie sporów, a art. 10 Kodeksu postępowania cywilnego wręcz nakłada na sąd obowiązek dążenia do ugodowego załatwienia sprawy, jeżeli tylko zawarcie ugody jest dopuszczalne.

Stanowisko MPiPS

Z oceną Rzecznika nie zgadza się resort pracy. W wyjaśnieniach przesłanych PAP przekonuje, że przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych "nie wskazują na nierówne traktowanie osób wychowujących dziecko i nie wyłączają z kręgu osób uprawnionych do tego świadczenia samotnych rodziców, którzy prawo dziecka do alimentów potwierdzą innym niż wyrok sądu dokumentem, pochodzącym lub zatwierdzonym przez sąd (np. postanowieniem sądu o zatwierdzeniu ugody)".

Zobacz również: Dodatki do zasiłku rodzinnego

Zdaniem MPiPS taki samotny rodzic również będzie miał ma prawo do uzyskania zasiłku rodzinnego po spełnieniu pozostałych warunków ustawowych.

Resort wskazuje przy tym na zapis rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne. Wskazano w nim, że do wniosku o zasiłek rodzinny należy dołączyć: odpis orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej lub odpis zatwierdzonej przez sąd ugody zawartej przed mediatorem zobowiązujących do alimentów.

Kryterium dochodowe

Jak informuje MPiPS, zasiłek rodzinny jest podstawowym świadczeniem rodzinnym, z którego w całym kraju korzysta obecnie ponad 934 tys. rodzin. O tym, czy zasiłek rodzinny przysługuje, decyduje m.in. kryterium dochodowe. Obecnie jest to 574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem; dochód rodziny w przeliczeniu na osobę oblicza się poprzez zsumowanie dochodów członków rodziny, podzielenie sumy przez liczbę miesięcy, w których zostały one osiągnięte, a następnie podzielenie wyniku na liczbę osób w rodzinie.

Obecnie zasiłek rodzinny wynosi: 77 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia; 106 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia; 115 zł na dziecko w wieku powyżej 18. roku życia do ukończenia 24. roku życia.

Zobacz: Urlop ojcowski 2015

Inne świadczenia rodzinne to: jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna.

Kwoty kryteriów dochodowych uprawniających do zasiłku rodzinnego, a także wysokość poszczególnych świadczeń rodzinnych podlegają weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Ostatnia weryfikacja miała miejsce 1 listopada 2012 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama