Zalecenia dotyczące jakości staży
REKLAMA
REKLAMA
Partnerzy społeczni w ramach dialogu autonomicznego zainicjowali prace zmierzające do przygotowania wspólnego dokumentu, zawierającego zalecenia dotyczące jakości staży na otwartym rynku pracy. Zaleceniom tym mogą towarzyszyć ilustrujące je dobre praktyki stosowane przez polskich pracodawców, jak również rekomendacje legislacyjne.
REKLAMA
Inspiracją dla stworzenia takiego dokumentu będą Polskie Ramy Jakości Staży, opracowane i przyjęte przez PSZK. Dokument jest dostępny tutaj.
Zachęcamy Państwa do dzielenia się ewentualnymi uwagami odnośnie do wskazanego dokumentu, jak i poza niego wykraczającymi, a także doświadczeniami, dobrymi praktykami, czy też propozycjami zmian w obowiązujących przepisach prawnych obejmujących problematykę praktyk lub staży. Państwa głos może stanowić istotny wkład w dyskusję nad ostateczną wersją zaleceń, które rekomendowane będą przez polskich partnerów społecznych – organizacje pracodawców i związki zawodowe.
Ważna pozycja: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)
Prosimy o kierowanie wszelkich pytań i uwag w przedmiotowej sprawie do osoby koordynującej prace z ramienia Pracodawców RP – Moniki Zaręby, e-mail: m.zareba@pracodawcyrp.pl, tel.: (22) 518 87 59.
Problem niedopasowania kompetencyjnego stanowi istotne zagrożenie dla rozwoju oraz budowania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw, na którą niebagatelny wpływ ma efektywne zarządzanie kapitałem ludzkim, zwłaszcza w kontekście rosnącego tempa rozwoju nauki i technologii oraz dynamiki przemian społeczno-gospodarczych (obejmujących m.in. trendy demograficzne). Próbując sprostać tym wyzwaniom, partnerzy społeczni uznali za celowe stworzenie wspólnego dokumentu –w trosce o wysokiej jakości staże i praktyki, które firmom zapewniają dopływ odpowiednio wykwalifikowanych kadr, natomiast młodym ludziom umożliwiają płynne przejście ze sfery edukacji do rynku pracy.
Wypracowane ostatecznie przez partnerów społecznych zalecenia będą miały charakter dokumentu niewiążącego, o charakterze dobrej praktyki. Nie jest jednak wykluczone, że „miękkim” zaleceniom towarzyszyć będą stosowne rekomendacje legislacyjne dotyczące różnych rodzajów staży.
Niniejsza inicjatywa stanowi element wdrażania „Ramowego Planu Działań na rzecz zatrudnienia młodych”, wypracowanego wspólnie przez europejskich partnerów społecznych i opublikowanego w czerwcu 2013 r.
Porozmawiaj o tym na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat