reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Świadczenia rodzinne - zmiany dotyczące przekroczenia progu dochodowego

Świadczenia rodzinne - zmiany dotyczące przekroczenia progu dochodowego

Świadczenia rodzinne i dodatki do nich przysługują rodzinom, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 574 zł (664 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem). Po przekroczeniu progu dochodowego traci się prawo do świadczeń. Proponowana zmiana w ustawie ma jednak wprowadzić zasadę "złotówka za złotówkę", która w takim przypadku będzie obniżała kwotę przysługującego świadczenia.

Przekroczenie progu dochodowego do świadczeń rodzinnych

Rodziny, które przekroczą próg dochodowy, nie stracą świadczeń rodzinnych, jak było do tej pory; będą je nadal otrzymywać, ale pomniejszone o kwotę, o jaką przekroczyły kryterium - wynika z projektu noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych, którym we wtorek zajmie się rząd. Jest to realizacja zapowiedzi z expose premier Ewy Kopacz. Projekt przygotował resort pracy i polityki społecznej.

Projekt nazywany jest "złotówka za złotówkę", jednak nazwa ta niezupełnie oddaje zasadę, którą ma wprowadzić; zasada "złotówka za złotówkę" obowiązywać będzie po przekroczeniu kryterium dochodowego o co najmniej 20 zł.

Teraz, gdy rodzina przekroczy próg dochodowy (574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem), traci prawo do świadczeń.

Polecany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Cel zmian

Jak tłumaczył minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, projekt ma zachęcać do podejmowania prób poprawy sytuacji rodziny, a jednocześnie dawać gwarancję, że gdy osoby pobierające świadczenia rozpoczną pracę, z dnia na dzień nie stracą wsparcia finansowego państwa".

Świadczenia rodzinne i dodatki

"Złotówka za złotówkę" dotyczy świadczeń rodzinnych i dodatków do nich: becikowego, z tytułu samotnej opieki nad dzieckiem, korzystania z urlopu wychowawczego, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji niepełnosprawnego dziecka, rozpoczęcia roku szkolnego, nauki dziecka poza miejscem zamieszkania.

Przekroczenie kryterium dochodu

Z projektu wynika, że przy przekroczeniu kryterium dochodu świadczenia będą wypłacane w wysokości różnicy między przeciętną, miesięczną wysokością wszystkich świadczeń, o które ubiega się rodzina, a jej dochodem. Rodzina będzie miała obowiązek informowania o zmianach mających wpływ na wysokość otrzymywanych świadczeń.

W uzasadnieniu do projektu resort podaje przykłady, w jaki sposób będzie wyliczana suma świadczeń przy przekroczeniu progu dochodowego, np. osoby samotnie wychowującej dziecko. Mogłaby ona ubiegać się o zasiłek wraz z dodatkami w sumie w wysokości 647 zł miesięcznie - to zarazem maksymalna kwota, o którą łączny dochód może przekroczyć kryterium dochodowe.

Zadaj pytanie: FORUM

Dziś kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń wynosi 574 zł na osobę, zatem w przypadku rodziny dwuosobowej łączny dochód nie może być większy niż 1148 zł miesięcznie; tymczasem dochód tej rodziny to łącznie 1308 zł, zatem kryterium dochodowe zostało przekroczone o 160 zł.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama