REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie w przemyśle rośnie

REKLAMA

Zatrudnienie w przemyśle rośnie. We wrześniu br. indeks PMI dla Polski wzrósł do 53,1 pkt. z 52,6 pkt. w sierpniu i 51,1 pkt w lipcu. To kolejna poprawa od lipca 2013 r. - podał HSBC.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

REKLAMA

Autopromocja

Kondycja polskiego przemysłu poprawia się z miesiąca na miesiąc - tak tej części, która produkuje na rynek krajowy, jak i tych firm, które sprzedają na eksport. Jeszcze w czerwcu br. wskaźnik PMI znajdował się poniżej 50,0 pkt (49,3), a we wrześniu jest już na poziomie charakterystycznym dla okresów dobrej koniunktury gospodarczej (53,1). Bardzo ważne są jednak informacje płynące ze składowych PMI, przede wszystkim z nowych zamówień, zmiany zapasów i pozycji zakupowych, zmian kosztów produkcji, a przede wszystkim zmian zatrudnienia. Firmy wskazują na wzrost nowych zamówień tak na rynku krajowym, jak na eksport, co potwierdza, że spożycie indywidualne zaczęło rosnąć w tempie wyższym niż w pierwszej połowie roku, a także że inwestycje powoli ruszają. Mimo słabszych niż w Polsce poziomów wskaźnika PMI u naszych głównych partnerów handlowych (ale całkiem dobrych, poza Francją) - eksporterzy także sygnalizują wzrost zamówień. Malejące zapasy wskazują, że sprzedaż rośnie szybciej niż produkcja. Firmy kolejny (3.) miesiąc z rzędu zwiększają aktywność zakupową. Na pewno pozytywnie wpłynie to na wzrost PKB, zapasy są bowiem komponentem tego wzrostu. Niepokoją jedynie sygnały wzrostu kosztów produkcji (głównie w wyniku wzrostu cen ropy naftowej) i ciągle malejących cen wyrobów gotowych, co w efekcie daje niższą rentowność sprzedaży.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Najważniejsze jednak, że wyraźnie wzrósł wskaźnik zatrudnienia, co sygnalizuje, że przemysł ruszył do przodu na dobre. Gdyby firmy nie oceniały sytuacji w gospodarce jednoznacznie pozytywnie, nie zwiększałyby zatrudnienia. Uważam, że ten silny wzrost zatrudnienia wynika z „krótkiej ławki" na rynku pracy. Mimo bowiem wysokiego poziomu bezrobocia (13 proc. w sierpniu br.) i ciągle ponad 2 mln. osób pozostających bez pracy, znalezienie w tej grupie pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach, kompetencjach i cechach jest trudne, a wraz z rosnącym popytem na pracę - będzie coraz trudniejsze. Przedsiębiorcy chcą zatem wyprzedzająco w stosunku do swoich potrzeb zatrudniać pracowników, aby zasilić swoje kadry najlepszymi osobami pozostającymi dzisiaj na rynku pracy. Tegoroczne badania Konfederacji Lewiatan „Monitoring kondycji sektora MSP" (współfinansowane przez UE w ramach EFS) wskazują bowiem jednoznacznie, że poza doświadczeniem firmy szukają pracowników z ugruntowaną wiedzą zawodową, samodzielnych, odpowiedzialnych i kreatywnych. Może się zatem okazać, że w 2. połowie roku bezrobocie nie będzie rosło. Pytanie tylko jak „zagospodarować" młodych ludzi wchodzących właśnie na rynek pracy w tej poprawiającej się sytuacji w gospodarce, bowiem - jak twierdzą przedsiębiorcy - właśnie wiedzy zawodowej, samodzielności, odpowiedzialności i kreatywności im niestety brakuje.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzisiejszy wskaźnik PMI daje nadzieję nie tylko na poprawę sytuacji na rynku pracy, ale także na wyraźniejsze przyspieszenie wzrostu gospodarczego w 2. połowie roku. PKB powinno wzrosnąć w 3. i 4. kwartale br. o nie mniej niż 1,8-2 proc.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA