REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie w przemyśle rośnie

REKLAMA

Zatrudnienie w przemyśle rośnie. We wrześniu br. indeks PMI dla Polski wzrósł do 53,1 pkt. z 52,6 pkt. w sierpniu i 51,1 pkt w lipcu. To kolejna poprawa od lipca 2013 r. - podał HSBC.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

REKLAMA

Autopromocja

Kondycja polskiego przemysłu poprawia się z miesiąca na miesiąc - tak tej części, która produkuje na rynek krajowy, jak i tych firm, które sprzedają na eksport. Jeszcze w czerwcu br. wskaźnik PMI znajdował się poniżej 50,0 pkt (49,3), a we wrześniu jest już na poziomie charakterystycznym dla okresów dobrej koniunktury gospodarczej (53,1). Bardzo ważne są jednak informacje płynące ze składowych PMI, przede wszystkim z nowych zamówień, zmiany zapasów i pozycji zakupowych, zmian kosztów produkcji, a przede wszystkim zmian zatrudnienia. Firmy wskazują na wzrost nowych zamówień tak na rynku krajowym, jak na eksport, co potwierdza, że spożycie indywidualne zaczęło rosnąć w tempie wyższym niż w pierwszej połowie roku, a także że inwestycje powoli ruszają. Mimo słabszych niż w Polsce poziomów wskaźnika PMI u naszych głównych partnerów handlowych (ale całkiem dobrych, poza Francją) - eksporterzy także sygnalizują wzrost zamówień. Malejące zapasy wskazują, że sprzedaż rośnie szybciej niż produkcja. Firmy kolejny (3.) miesiąc z rzędu zwiększają aktywność zakupową. Na pewno pozytywnie wpłynie to na wzrost PKB, zapasy są bowiem komponentem tego wzrostu. Niepokoją jedynie sygnały wzrostu kosztów produkcji (głównie w wyniku wzrostu cen ropy naftowej) i ciągle malejących cen wyrobów gotowych, co w efekcie daje niższą rentowność sprzedaży.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Najważniejsze jednak, że wyraźnie wzrósł wskaźnik zatrudnienia, co sygnalizuje, że przemysł ruszył do przodu na dobre. Gdyby firmy nie oceniały sytuacji w gospodarce jednoznacznie pozytywnie, nie zwiększałyby zatrudnienia. Uważam, że ten silny wzrost zatrudnienia wynika z „krótkiej ławki" na rynku pracy. Mimo bowiem wysokiego poziomu bezrobocia (13 proc. w sierpniu br.) i ciągle ponad 2 mln. osób pozostających bez pracy, znalezienie w tej grupie pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach, kompetencjach i cechach jest trudne, a wraz z rosnącym popytem na pracę - będzie coraz trudniejsze. Przedsiębiorcy chcą zatem wyprzedzająco w stosunku do swoich potrzeb zatrudniać pracowników, aby zasilić swoje kadry najlepszymi osobami pozostającymi dzisiaj na rynku pracy. Tegoroczne badania Konfederacji Lewiatan „Monitoring kondycji sektora MSP" (współfinansowane przez UE w ramach EFS) wskazują bowiem jednoznacznie, że poza doświadczeniem firmy szukają pracowników z ugruntowaną wiedzą zawodową, samodzielnych, odpowiedzialnych i kreatywnych. Może się zatem okazać, że w 2. połowie roku bezrobocie nie będzie rosło. Pytanie tylko jak „zagospodarować" młodych ludzi wchodzących właśnie na rynek pracy w tej poprawiającej się sytuacji w gospodarce, bowiem - jak twierdzą przedsiębiorcy - właśnie wiedzy zawodowej, samodzielności, odpowiedzialności i kreatywności im niestety brakuje.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzisiejszy wskaźnik PMI daje nadzieję nie tylko na poprawę sytuacji na rynku pracy, ale także na wyraźniejsze przyspieszenie wzrostu gospodarczego w 2. połowie roku. PKB powinno wzrosnąć w 3. i 4. kwartale br. o nie mniej niż 1,8-2 proc.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

REKLAMA

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r. Czy osobie pracującej przy komputerze może przysługiwać 60 minut przerwy? Kto może liczyć na dłuższe przerwy? Kiedy pracodawca jest obowiązany ich udzielić?

Wypłata dodatku jest już pewna - prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają 2520 zł dodatku dopełniającego.

REKLAMA

31 października mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Do 31 października należy opłacić należnych składek za rolników, małżonków i domowników za czwarty kwartał 2024 r.

Tylko 152 godziny pracy w listopadzie 2024 roku

Listopad to miesiąc z najniższą liczbą godzin pracy w całym 2024 roku. W żadnym innym miesiącu nie pracowaliśmy tylko 152 godziny. W którym miesiącu jest najwięcej pracy? Jak to było w poprzednich latach w listopadzie i jak będzie w 2025 roku?

REKLAMA