REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lewiatan o posulatach związkówców

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Rozpoczęły się strajki związkowców w stolicy. Żądają oni zrealizowania swoich postulatów, m.in. zlikwidowania elastycznego czasu pracy, obniżenia wieku emerytalnego czy ograniczenia stosowania umów krótkoterminowych. Konfederacja Lewiatan uważa, że ich spełnienie byłoby niekorzystne dla gospodarki, przedsiębiorców i pracowników.

Podwyższenie płacy minimalnej

Płaca minimalna w Polsce rośnie najszybciej w Europie. Jest nadal niska w porównaniu z krajami zachodnioeuropejskimi, ale najwyższa w całej Europie Wschodniej. Jest wyższa niż np. w Czechach, Słowacji, Estonii, Litwie, Łotwie, Chorwacji, czy na Węgrzech. Jeżeli płaca minimalna rośnie szybciej niż wydajność pracy to pracownicy o niskich kwalifikacjach, szczególnie w regionach najuboższych, tracą pracę. Pracodawcy nie będą zatrudniać osób, które nie zarobią na siebie i do pensji których trzeba byłoby dopłacać.

REKLAMA

Autopromocja

Obniżenie wieku emerytalnego i przywrócenie możliwości wcześniejszego odchodzenia na emeryturę osób wykonujących prace w szczególnych warunkach. Ponieważ żyjemy coraz dłużej i przeciętny okres pobierania emerytury zbliżył się do 20 lat podniesienie wieku emerytalnego było nieuchronne. Obecnie pracuje zaledwie 15 mln Polaków, a 9 mln pobiera emerytury i renty. Składki płacone przez pracujących wystarczają zaledwie na wypłacanie połowy emerytur i rent.

Ograniczenie możliwości stosowania krótkoterminowych umów o pracę

Postulując ograniczenie w zatrudnianiu na umowy czasowe związkowcy pracujący w kopalniach, czy elektrowniach zapominają, że w wielu branżach przedsiębiorstwa nie mają ciągłości zamówień i nie mogą zapewnić wszystkim pracownikom ciągłości pracy. Na stałe zatrudnienie mogą liczyć jedynie ci, bez których firma nie może się obejść. Przykładowo, firmy szyjące odzież czy produkujące mrożonki, przedsiębiorstwa usługowe, jak hotele, restauracje czy biura podróży, muszą zatrudniać elastycznie, inaczej by nie przetrwały. Gdybyśmy zabronili zatrudniania na umowy krótkoterminowe, to być może tylko mała część pracujących dostałaby umowy stałe, a pozostali albo trafiliby na bezrobocie, albo zostali zatrudnieni na czarno. Ale pracodawcy są gotowi do dialogu, aby ograniczyć nadużywanie umów krótkoterminowych.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Wycofanie się z ustawy uelastyczniającej czas pracy

Dzięki możliwości elastyczniejszego organizowania produkcji w dostosowaniu do uzyskiwanych zamówień, możliwe będzie zmniejszenie zwolnień pracowników. Największe korzyści odniosą firmy o dużych wahaniach zamówień i zatrudnieni w nich pracownicy. Pracownicy uzyskają większą stabilność zatrudnienia za cenę zróżnicowanej, w poszczególnych miesiącach, intensywności pracy. Przedsiębiorstwa będą mogły łatwiej dostosować się do zmieniających się warunków, a kiedy wzrosną zamówienia wydadzą mniej na zatrudnienie i szkolenie nowych pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odwołanie ministra pracy

W demokratycznym kraju to nie związkowcy powinni decydować o tym, którego ministra trzeba zwolnić, a którego zatrudnić. Bez względu na ocenę pracy Władysława Kosiniaka- Kamysza, jak i funkcjonowania Komisji Trójstronnej, najważniejszy jest dialog między rządem, pracodawcami i związkami zawodowymi. Pracodawcy od momentu opuszczenia Komisji przez związki zawodowe apelują o powrót do stołu negocjacyjnego i rozpoczęcie rozmów bez żadnych warunków wstępnych. Organizacje pracodawców podkreślają również, że gotowe są do podjęcia rozmów w ramach tzw. dialogu autonomicznego, czyli dwustronnego, bez udziału strony rządowej.

Oskładkowanie umów zleceń i wynagrodzeń rad nadzorczych

Taka propozycja wpłynie na zwiększenie kosztów pracy w Polsce. Mimo to pracodawcy ją poprą. Pod warunkiem, że rozwiązanie oskładkowania umów zleceń do wysokości płacy minimalnej oraz objęcia systemem składkowym członków rad nadzorczych zaproponowane przez rząd, będzie jednym z wielu działań na rzecz upowszechnienia systemu emerytalnego i rentowego oraz doprowadzi do likwidacji przywilejów emerytalnych. Pracodawcy opowiadają się za całkowicie powszechnym systemem, w którym uczestniczą na równych prawach - górnicy, rolnicy, pracownicy służb mundurowych, sędziowie i prokuratorzy. Wszyscy powinni otrzymywać emeryturę uzależnioną od wielkości wpłaconych składek i długości pobierania emerytury. Pracodawcy zaproponują, aby nowe przepisy miały co najmniej 24 miesięczny okres vacatio legis. Chodzi o to, by wzrost kosztów pracy wywołany tą zmianą nie dotknął już zawartych długoterminowych kontraktów publicznych i prywatnych.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70000 zł odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA