reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest już faktem. Wprowadziła ona zmiany w zakresie warunków niezbędnych do spełnienia dla uzyskania prawa do renty rodzinnej po obywatelach polskich zatrudnionych poza granicami Polski przez 15 listopada 1991 roku.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dostosowuje prawo do wyroku TK z 5 lipca 2010 r. Zakwestionowane przez Trybunał rozwiązanie dotyczyło wymogu stałego miejsca zamieszkania na obecnym obszarze Polski, przy ustalaniu prawa do renty rodzinnej po obywatelach polskich zatrudnionych za granicą przed 15 listopada 1991 r. Chodzi o rentę po osobach zatrudnionych w organizacjach międzynarodowych, zagranicznych instytucjach i zakładach, do których zostali skierowani w ramach współpracy międzynarodowej lub za zgodą władz polskich.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Nowelizacja polega na zniesieniu kryterium miejsca zamieszkania w Polsce przy uznawaniu okresów zatrudnienia obywateli polskich, którzy przed 1991 r. pracowali za granicą oraz na obszarach, które obecnie należą do Polski, ale w czasie zatrudnienia nie należały, a także okresów pracy przymusowej. Zgodnie z nowelizacją okresy te nie będą uwzględniane jedynie wówczas, gdy z ich tytułu jest wypłacana renta zagraniczna inna niż z ubezpieczenia dodatkowego.

Sejm VII kadencji uchwalił ustawę 19 kwietnia 2013 r., a prezydent podpisał ją 12 czerwca r.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace

Nowelizacja wchodzi w życie 23 lipca 2013 r.

Źródło: sejm.gov.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama