REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlopy dla rodziców w Sejmie

REKLAMA

Roczny urlop rodzicielski, dzielony między mamę i tatę, dostępny także dla pracowników nie pracujących na etatach. To główne założenia rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy. Przedstawia go dziś w Sejmie minister pracy i polityki socjalnej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Powiedział on, że z urlopu będzie mogło skorzystać oboje rodziców. Jeśli urodzi się więcej niż jedno dziecko, to urlop może wynieść nawet 71 tygodni. Urlop będzie można wykorzystać w częściach nie krótszych niż tydzień, będzie go też można łączyć z pracą na część etatu. Z nowych rozwiązań będą mogli skorzystać wszyscy rodzice dzieci urodzonych od początku roku. Dotyczy to także osób samozatrudnionych i funkcjonariuszy służb mundurowych. 

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz: Urlop rodzicielski w 2014 r.

Zdaniem ministra, proponowane zmiany są rewolucyjne i zbliżają Polskę do krajów o najlepszej polityce prorodzinnej. Kosiniak-Kamysz dodał, że nowelizacja jest tylko częścią rządowych działań na rzecz rodziny. Zaapelował przy tym do posłów o utworzenia jak najszerszej koalicji, popierającej projekt.

Poseł Ryszard Zbrzyzny, który przedstawił projekt SLD, powiedział, że umożliwia on wykorzystanie urlopu rodzicielskiego do trzeciego roku życia dziecka. Także w myśl tego projektu, z 26 tygodni urlopu będą mogli korzystać również ojcowie.

Polecamy również: Forum Kadry - Urlop rodzicielski

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rząd początkowo chciał, aby z dłuższego urlopu mogli korzystać tylko rodzice dzieci urodzonych po 16 marca tego roku. Zaprotestowały przeciwko temu matki dzieci urodzonych wcześniej, zwane "matkami pierwszego kwartału". Pod koniec kwietnia premier Donald Tusk zaakceptował ich postulaty. Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, przewidujący rozszerzenie grupy uprawnionych do dłuższego urlopu rodzicielskiego. Sejm pracuje dziś nad tą nowelizacją, a także nad projektami ustaw w tej sprawie, przygotowanymi wcześniej przez Prawo i Sprawiedliwość, Solidarną Polskę i Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

REKLAMA

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

REKLAMA