Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sektorowe rady ds. kompetencji tworzą przyszłe kadry!

  • Artykuł sponsorowany
pracownicy
shutterstock
Sektorowe rady ds. kompetencji to miejsca współpracy biznesu, edukacji, nauki i instytucji branżowych. Analizują sytuację w danej branży i na tej podstawie przygotowują rekomendacje, w których wskazują, jakich kwalifikacji brakuje w poszczególnych sektorach. Następnie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznaje dofinansowanie na usługi szkoleniowe i doradcze wynikające z przyjętych rekomendacji. Obecnie PARP prowadzi konkurs na wybór podmiotów, którym powierzy organizację i prowadzenie sektorowych rad ds. kompetencji (SRK). Konkurs potrwa do 25 lutego 2025 roku. 

– Sektorowe rady ds. kompetencji są oddolnymi inicjatywami, w których każdy sektor sam decyduje, kto powinien włączyć się w prace rady. Obowiązkowo jednak w skład rad muszą wejść m.in. przedstawiciele przedsiębiorców i instytucji edukacyjnych. Członkowie rad tworzą wspólne projekty służące lepszemu przygotowaniu przyszłych kadr – wyjaśnia Daniel Nowak, ekspert z Departamentu Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach w PARP. – Taki system jest w stanie wesprzeć przedsiębiorców zarówno właściwymi rozwiązaniami gospodarczymi, jak i odpowiednio przygotowanymi, wyedukowanymi zespołami pracowników. Zacieśniona współpraca na linii biznes – edukacja przyczynia się do zmniejszania luk kompetencyjnych, co przynosi wymierne korzyści dla firm i obywateli.

Wyjść naprzeciw oczekiwaniom

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) na przestrzeni lat wielokrotnie spotykała się z przedsiębiorcami, którzy przyznawali, że mają trudności w pozyskaniu kadry o wymaganych kompetencjach. Te negatywne tendencje potwierdzały badania Bilansu Kapitału Ludzkiego (BKL), realizowane przez PARP i Uniwersytet Jagielloński. Jego wyniki z lat ubiegłych wskazywały, że trzy czwarte przedsiębiorców deklarowało problem ze znalezieniem kandydatów do pracy odpowiadających ich potrzebom. Twierdzili, że nie mają czasu na uczenie kandydatów podstawowych umiejętności, deklarowali jednak możliwość ich doszkalania. 

Z tych samych badań wynikało, że ok. 30% pracodawców nie inwestowało w rozwój swoich pracowników, natomiast 25% spośród tych pracodawców, którzy korzystali z edukacji pozaformalnej, nie była zadowolona z jej efektów. Jako główną przyczynę braku zainteresowania podnoszeniem kompetencji swoich zespołów przedsiębiorcy wskazywali brak oferty odpowiadającej na ich potrzeby.

– Niedostępność osób z odpowiednimi kompetencjami jest dla przedsiębiorców tak samo dużym ograniczeniem w rozwoju firmy jak niedostępność kapitału. Wynika z ogromnych zmian na rynku i oznacza konieczność ciągłego podnoszenia kompetencji. Obecnie obserwujemy duży wzrost zapotrzebowania na pracowników z nowymi umiejętnościami i wysokim poziomem kompetencji – mówi Daniel Nowak z PARP i dodaje: – System rad sektorowych w Polsce stanowi odpowiedź na konieczność zwiększenia dopasowania kompetencyjnego pracowników do wymagań gospodarki.

Warto zaznaczyć, że działalność SRK jest zbieżna z inną inicjatywą realizowaną przez PARP na rzecz podniesienia kompetencji. Mowa o konkursie „Pracodawca Jutra”, w którym m.in. nagradzane są firmy współpracujące z sektorem edukacji. Dzięki konkursowi możliwa jest wymiana dobrych praktyk w zakresie zarządzania ludźmi w organizacjach oraz tworzenia przyjaznego środowiska pracy, kształtowanego technologią oraz innowacjami.

Cele i zadania systemu rad sektorowych (SRK)

Celem systemu rad sektorowych jest zmniejszenie niedopasowania kompetencyjnego na rynku pracy. Jest on osiągany poprzez działania realizowane przez SRK, obejmujące szeroki zakres zadań, tj.:

  • identyfikowanie luk kompetencyjnych zarówno obecnych, jak i przyszłych, z uwzględnieniem przewidywanych zmian w sektorze;
  • formułowanie rekomendacji w zakresie dostosowania kadr gospodarki do aktualnych potrzeb przedsiębiorców w danym sektorze gospodarki;
  • wsparcie legislacyjne – przygotowywanie propozycji zmian prawnych, które mogą poprawić jakość kształcenia zawodowego;
  • inicjowanie współpracy edukacyjno-zawodowej – wsparcie praktyk, staży oraz współtworzenie podstawy programowej dla edukacji zawodowej;
  • inicjowanie współpracy przedsiębiorców z uczelniami i administracją publiczną w celu zintegrowania tych środowisk;
  • monitorowanie sektora – analiza sytuacji w branży oraz jej przyszłych potrzeb, z uwzględnieniem wpływu cyfryzacji, automatyzacji oraz zmian środowiskowych.

System SRK łączy świat biznesu i edukacji

Rady sektorowe przygotowują ramy prawne dla efektywnego i praktycznego kształcenia specjalistów. Zachęcają przedsiębiorców do angażowania się w kształcenie poprzez organizację praktyk i staży oraz współtworzenie podstawy programowej dla kształcenia zawodowego. W ramach systemu budowane jest partnerstwo przedsiębiorstw z instytucjami rynku pracy i edukacji oraz administracją publiczną, co pozwala na dostarczanie wiarygodnych danych o potrzebnych kwalifikacjach w poszczególnych sektorach i zwiększa skuteczność działań edukacyjnych, a także pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego.

Organizację i prowadzenie rady sektorowej powierza Prezes PARP. W skład rad mogą wchodzić przedstawiciele przedsiębiorstw, sektora edukacyjnego, instytutów badawczych, firm szkoleniowych oraz ministerstw. Wspólnie pracują nad tym, aby zapewnić wysoki poziom kształcenia, odpowiadający na aktualne i przyszłe potrzeby rynku pracy. Dodatkowo SRK prowadzą dialog z decydentami politycznymi, przez co wpływają na kształt regulacji prawnych, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju danego sektora. 

Ekspercki i szeroki skład rad pozwala na rzetelną identyfikację luk kompetencyjnych w sektorze i ich prognozowanie. Są one podstawą do podejmowania przez administrację publiczną decyzji opartych na dowodach, przy zachowaniu współpracy wszystkich uczestników systemu – komentuje Małgorzata Łuczak, ekspertka z Departamentu Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach PARP.

Trwa konkurs PARP na organizację SRK. Koniec pierwszej rundy aplikacyjnej już 7 października!

Do 25 lutego 2025 r. przyjmowane są wnioski w konkursie, który ma wyłonić podmioty odpowiedzialne za organizację i prowadzenie sektorowych rad ds. kompetencji (SRK). Jednocześnie przypominamy, że nabór został podzielony na trzy rundy:

  • od 17 lipca 2024 r. do 7 października 2024 r.,
  • od 8 października 2024 r. do 2 stycznia 2025 r.,
  • od 3 stycznia 2025 r. do 25 lutego 2025 r., do godz. 16.00.

Po upływie terminu konkretnego przedziału czasowego nastąpi ocena wniosków złożonych w danym okresie. Takie rozwiązanie ma skrócić czas rozpatrywania wniosków w danej rundzie aplikacyjnej. 

Wyłonione w konkursie podmioty będą mogły jako jedyne wnioskować o wsparcie finansowe ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027 (FERS) na realizację projektów obejmujących identyfikację i monitorowanie potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych w sektorach. Wnioskodawca jednak będzie musiał zapewnić własne środki na organizację i prowadzenie sektorowej rady ds. kompetencji, czyli zadania związane np. z ustaleniem regulaminu rady, składu członkowskiego, itd. 

Na ten cel w obecnej perspektywie finansowej przeznaczono około 480 mln zł, w tym dla podmiotów prowadzących rady zarezerwowano ok. 100 mln zł, reszta będzie przeznaczona dla przedsiębiorców sektorów na szkolenia i doradztwo wynikające z rekomendacji rad.

– Naszym celem jest wyłonienie podmiotów, które najlepiej spełniają wymagania dotyczące zarządzania, monitorowania i wspierania działań rady w danym sektorze, dlatego PARP realizuje konkurs w dwóch trybach: otwartym i zamkniętym. W trybie zamkniętym zaproszenia skierowaliśmy do podmiotów, które już wcześniej prowadziły rady sektorowe. Tryb otwarty umożliwia ubieganie się o powierzenie organizacji i prowadzenia SRK nowym podmiotom zainteresowanym danym sektorem – mówi Marzena Cieślak, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach z PARP.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru otwartego znajdują się na stronie internetowej PARP.

parp

parp

 

fot. materiały prasowe

 

Autopromocja
Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.