Do końca lutego pracodawcy muszą wystawić zaświadczenie dla ZUS o zarobkach emeryta
REKLAMA
Obowiązujące przepisy nakładają określone obowiązki na emerytów i rencistów dorabiających do swoich świadczeń. Zobowiązani są oni niezwłocznie powiadomić ZUS o podjęciu działalności zarobkowej wpływającej na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia i o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu.
Natomiast po zakończeniu roku kalendarzowego, w terminie do końca lutego następnego roku zobowiązani są oni poinformować o kwocie przychodu osiągniętego w całym minionym roku kalendarzowym. W tym celu powinni złożyć zaświadczenie płatnika składek (w odniesieniu np. do pracowników) lub własne oświadczenie – w przypadku opłacania za siebie składek na ubezpieczenia społeczne (np. przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą). Obowiązek poinformowania ZUS o przychodzie ciąży odpowiednio na pracodawcy i zleceniodawcy, a w przypadku osoby pełniącej służbę – na właściwej komórce kadrowej. Płatnik składek powinien dopilnować, aby zatrudniona u niego osoba uprawniona do świadczenia powiadomiła organ rentowy o przychodzie. Jeśli świadczeniobiorca dostarczył do ZUS taką informację, płatnik nie musi dodatkowo tego robić.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat