Składki ZUS za osoby powracające z urlopu macierzyńskiego
REKLAMA
17 stycznia 2013 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy przewidujący nowelizację Kodeksu pracy. Dotyczy on m.in.:
REKLAMA
- wydłużenia urlopu macierzyńskiego,
- zagwarantowania pracownikowi okresu ochronnego przed wypowiedzeniem,
- zapewnienia pracodawcy zwolnienia z obowiązku ponoszenia składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe pracownikom, którzy rozpoczynają świadczenie pracy u dotychczasowego pracodawcy po ukończeniu urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.
Obecnie urlop macierzyński w podstawowym wymiarze wynosi 20 tygodni i podlega zwiększeniu w przypadku narodzin większej liczby niż jedno dziecko. Analogiczna regulacja obowiązuje w stosunku do dzieci przysposabianych.
Posłowie proponują wydłużenie urlopu do:
- 52 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 63 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
- 65 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
- 67 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
- 69 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Należy pamiętać, że obecnie okres urlopu macierzyńskiego jest w zakresie uprawnień pracowniczych traktowany jak okres rzeczywistego świadczenia pracy, dlatego pracownica nabywa za ten okres prawo do urlopu wypoczynkowego. Ponadto pracownica korzystająca z urlopu macierzyńskiego może wystąpić z wnioskiem o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (art. 163 § 3 k.p.).
Po urlopie macierzyńskim pracownik, w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia (art. 186 § 1 k.p.). Ten rodzaj urlopu może być wykorzystany w całości bądź też maksymalnie w czterech częściach.
Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym czasie – za zgodą pracodawcy, po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy (art. 1863 k.p.).
Jeśli pracownik na co najmniej 30 dni wcześniej powiadomi pracodawcę o rezygnacji z urlopu wychowawczego (najlepiej w formie pisemnej ze wskazaniem daty powrotu do pracy), zgoda pracodawcy na skrócenie urlopu wychowawczego nie jest potrzebna. Pracodawca ma 30 dni na przygotowanie stanowiska pracy dla pracownika powracającego z urlopu wychowawczego i po tym terminie nie może odmówić przyjęcia go do pracy.
W związku z tym, aby ułatwić pracodawcy, a także pracownikowi powrót z urlopu, posłowie zaproponowali, by ponoszona przez pracodawcę część składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe pracowników była przez okres 12 miesięcy od daty powrotu pracownika z urlopu finansowana z budżetu państwa. Warunkiem skorzystania z tego uprawnienia będzie rozpoczęcie pracy u dotychczasowego pracodawcy po ukończeniu urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego wykorzystanego co najmniej w 50% przysługującej długości.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA