Do 22 lutego można złożyć skargę na ZUS
REKLAMA
Trybunał Konstytucyjny na posiedzeniu 13 listopada 2012 r. orzekł niezgodność z konstytucją art. 103a ustawy emerytalnej w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r. (sygn. K 2/12). Przepis ten nałożył obowiązek rozwiązania stosunku pracy (w celu nabycia prawa do wypłaty emerytury) na osoby, które nabyły prawo do świadczenia przed 1 stycznia 2011 r. Do 30 września 2011 r. osoby te musiały wybrać między wykonywaniem zatrudnienia a pobieraniem świadczenia emerytalnego. Jeśli do tego czasu nie rozwiązały stosunku pracy, ZUS zawiesił im prawo do emerytury od 1 października 2011 r.
Kontrowersyjna regulacja utraciła moc z chwilą ogłoszenia sentencji wyroku w Dzienniku Ustaw (co nastąpiło 22 listopada 2012 r.). Od tego czasu osoby uprawnione do emerytury przyznanej przed 1 stycznia 2011 r. i zawieszonej po 30 września 2011 r., nawet jeśli nie rozwiązały stosunku pracy, mogą ubiegać się o podjęcie wypłaty świadczenia.
Ogłoszenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r. nie wpływa natomiast na sytuację osób, które nabyły prawo do emerytury po wejściu w życie zakwestionowanych przez Trybunał przepisów, tj. po 31 grudnia 2010 r. Jeśli nie rozwiązały one stosunku pracy nawiązanego przed przejściem na to świadczenie i w związku z tym ZUS zawiesił im prawo do emerytury, nadal nie mogą otrzymywać przyznanego świadczenia. Trybunał nie zakwestionował bowiem w odniesieniu do tej grupy osób konstytucyjności regulacji zakazującej łączenia pracy z pobieraniem emerytury.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat