REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady przeprowadzania kontroli

Paweł Łukaszuk

REKLAMA

20 września 2012 r. opublikowano projekt rozporządzenia regulującego przeprowadzanie kontroli pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Zmiany polegają m.in. na rozszerzeniu katalogu podmiotów podlegających kontroli na podstawie przepisów rozporządzenia.

Nowe rozporządzenie w sprawie trybu i sposobu przeprowadzania kontroli przez organy upoważnione do kontroli na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma zastąpić obecnie obowiązujące rozporządzenie MPiPS z 14 marca 2008 r. w sprawie trybu i sposobu przeprowadzania kontroli (...) – DzU nr 53, poz. 323. Zmiana została wymuszona przez nowelizację upoważnienia do wydania aktu wykonawczego. W związku z tym stare rozporządzenie zachowuje moc obowiązującą do dnia wejścia w życie nowych przepisów (omawiany projekt rozporządzenia), nie dłużej jednak niż przez 18 miesięcy od 9 września 2012 r., czyli od dnia wejścia w życie ustawy z 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 986).

REKLAMA

Autopromocja

Większość zmian zawartych w nowym rozporządzeniu ma charakter doprecyzowujący i porządkujący. Projektodawca rozszerzył m.in. katalog podmiotów podlegających kontroli w zakresie prawidłowości realizacji przepisu art. 22 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Przepis ten dotyczy obniżenia wpłat na PFRON z tytułu zakupu usługi, z wyłączeniem handlu, lub produkcji pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Ponadto w projekcie doprecyzowano normy prawne dotyczące treści upoważnienia oraz przeprowadzania kontroli w siedzibie podmiotu kontrolowanego. W tym zakresie zmieniony został m.in. § 11 rozporządzenia. Wynika z niego, że kontrolujący dokonują ustaleń stanu faktycznego na podstawie zebranych w toku kontroli dowodów. Dowodami są w szczególności: dokumenty, zabezpieczone przedmioty, wyniki oględzin, pisemne wyjaśnienia i oświadczenia, zeznania świadków, opinie biegłych.

REKLAMA

Projektodawcy podkreślają, że w trakcie przeprowadzania czynności kontrolnych okazuje się, iż pracownicy podmiotu kontrolowanego świadczą pracę również w innych niż siedziba podmiotu miejscach pracy. Dlatego projekt zawiera także przepisy, na podstawie których w uzasadnionych przypadkach kontrola będzie mogła być przeprowadzona również w miejscu świadczenia pracy przez pracowników kontrolowanego pracodawcy. Tak jak dotychczas kontrola będzie się odbywała w obecności pracodawcy lub osoby przez niego upoważnionej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projektowane rozporządzenie zawiera także przepisy precyzujące możliwość korzystania podczas kontroli z opinii biegłych. Wynika z nich, że w przypadku konieczności zasięgnięcia opinii dotyczącej zagadnień objętych kontrolą organ podczas kontroli, jak też po jej zakończeniu będzie mógł zwrócić się do biegłego o wydanie takiej opinii.

Istotna dla pracodawcy jest również zmiana polegająca na zobowiązaniu pracodawcy do zapewnia kontrolującym wstępu i możliwości swobodnego poruszania się po terenie kontrolowanego zakładu pracy. Dodatkowo kontrolowany przedsiębiorąca będzie zobowiązany do zapewnienia osobie kontrolującej m.in.: samodzielnego, zamykanego pomieszczenia, jeżeli będzie to niezbędne do przeprowadzenia kontroli, oraz wydzielonego miejsca do przechowywania dokumentów i zabezpieczonych przedmiotów.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA