| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2013 r. pozostaną bez zmian

Składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2013 r. pozostaną bez zmian

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r.

W projekcie przyjęto analogiczne do obowiązujących w 2012 r. rozwiązania w zakresie wysokości i struktury opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników na 2013 r.

Bez zmian pozostanie zatem wysokość miesięcznej składki za każdą osobę podlegającą ubezpieczeniu, która wyniesie 1 zł za każdy pełny hektar przeliczeniowy użytków rolnych w gospodarstwie rolnym i 1 zł w gospodarstwach rolnych o powierzchni poniżej 1 hektara przeliczeniowego użytków rolnych. Na niezmienionym poziomie 9% pozostanie również wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne domowników rolników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, przy czym podstawę wymiaru składki będzie stanowić kwota 33,4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale poprzedniego roku, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa GUS.

W gospodarstwach rolnych o powierzchni poniżej 6 hektarów przeliczeniowych użytków rolnych, przyjętych do ustalenia wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne rolników, składkę będzie opłacał KRUS, a od 6 hektarów przeliczeniowych użytków rolnych – rolnik. Składki domowników rolników prowadzących wyłącznie działy specjalne produkcji rolnej również opłaci rolnik prowadzący taką działalność. Rolnicy będą opłacać składkę w KRUS w okresach kwartalnych, w terminach określonych dla składek na ubezpieczenie społeczne rolników, poczynając od 1 stycznia 2013 r. W zakresie nieuregulowanym niniejszą ustawą zastosowanie znajdą – tak jak dotychczas – przepisy ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a także – co doprecyzowano uzasadniając, że ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej... nie reguluje zasad ubezpieczenia rolniczego w sposób kompleksowy – ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Projekt ustawy znajduje się obecnie w uzgodnieniach.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK