REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po decyzji TK politycy o święcie Trzech Króli i dniach wolnych od pracy

REKLAMA

Sprawa dni wolnych od pracy będzie musiała być ponownie rozpatrzona po wtorkowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego - uważa Jerzy Kozdroń (PO). SLD i Ruch Palikota postulują likwidację dnia wolnego w święto Trzech Króli. Za pozostawieniem tego święta są PiS i PSL.

Trybunał orzekł we wtorek, że przepis pozbawiający pracownika dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości. Obowiązek oddawania pracownikom takiego dnia uchylono po wprowadzeniu od 2011 r. wolnego w święto Trzech Króli (6 stycznia).

Autopromocja

Poseł PO Jerzy Kozdroń - który w tej sprawie reprezentował Sejm przed TK - uważa, że święto Trzech Króli należy pozostawić jako dzień wolny od pracy, jednak należałoby zastanowić się jak skonstruować przepisy, by jednak pracownicy nie mogli odbierać dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy.

"Zabieranie Trzech Króli nie będzie chyba wchodziło w grę. Sejm, czy klub parlamentarny będzie musiał jednak podejść po raz wtóry do problemu tych dodatkowych dni wolnych od pracy" - powiedział PAP Kozdroń.

Jego zdaniem "jest coś niezdrowego w tym rozwiązaniu", że pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w dzień wolny od pracy. "Mamy 52 niedziele w roku, do tego równolegle wprowadziliśmy 52 dni wolne od pracy, jeśli do tego dodamy 13 dni świąt to mamy 1/3 roku wolne" - wyliczał Kozdroń. Według niego państwo na dorobku nie powinno tak dużo wypoczywać.

Inna opinię ma przedstawiciel koalicyjnego PSL. Zdaniem Jana Łopaty (PSL) orzeczenie TK to żadna tragedia. "Mówiąc szczerze, tego się spodziewaliśmy. Ekonomiści wyliczą oczywiście ile jednego dnia można wyprodukować tego czy tamtego, ale Polacy na tle Europy i tak pracują znacznie dłużej niż inne nacje" - powiedział PAP poseł Stronnictwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem polityka PSL, nie należy w tej sytuacji rozważać likwidacji wolnego w święto Trzech Króli. "Nie dotykajmy tego, niech już tak zostanie. Po wielu latach przywrócono coś, co było (Polakom) należne" - ocenił Łopata. Przypomniał, że decyzja o tym, aby Trzech Króli nie było w Polsce dniem wolnym od pracy zapadła w czasach PRL.

Powrót sytuacji, gdy święto Trzech Króli nie jest dniem wolnym od pracy postulują natomiast SLD i Ruch Palikota. Poseł Sojuszu Stanisław Wziątek zwrócił uwagę, że każdy dodatkowy dzień wolny od pracy to straty dla gospodarki. "Rozsądniejsze byłoby to, żeby zrezygnować z tego dodatkowego wolnego dnia, który został w nadzwyczajny sposób wprowadzony" - powiedział PAP polityk SLD.

Łukasz Gibała z Ruchu Palikota stwierdził, że skutkiem wyroku TK będą kolejne dni wolne od pracy. Ocenił, że w przypadku kraju na dorobku, jakim jest Polska, nie jest to dobre, bo spowoduje obniżenie PKB.

Zdaniem Gibały, najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby koalicja PO-PSL - po wyroku Trybunału - nie ograniczyła się tylko do uchylenia przepisów odbierających pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w dzień wolny od pracy, ale też zaproponowała zniesienie dnia wolnego w święto Trzech Króli.

Z kolei zdaniem posła PiS Przemysława Wiplera takiego wyroku Trybunału należało oczekiwać. "Była miażdżąca opinia prokuratora generalnego i konstytucjonalistów, więc można było się takiego, a nie innego wyroku spodziewać. Teraz trzeba szybko dostosować prawo pracy do tego orzeczenia" - powiedział poseł PiS.

"Nie można zjeść ciastka i mieć ciastka. Zamiast uczciwie dać ludziom świętować Trzech Króli próbowano chachmęcić w prawie" - dodał.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA