REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po decyzji TK politycy o święcie Trzech Króli i dniach wolnych od pracy

REKLAMA

Sprawa dni wolnych od pracy będzie musiała być ponownie rozpatrzona po wtorkowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego - uważa Jerzy Kozdroń (PO). SLD i Ruch Palikota postulują likwidację dnia wolnego w święto Trzech Króli. Za pozostawieniem tego święta są PiS i PSL.

Trybunał orzekł we wtorek, że przepis pozbawiający pracownika dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości. Obowiązek oddawania pracownikom takiego dnia uchylono po wprowadzeniu od 2011 r. wolnego w święto Trzech Króli (6 stycznia).

REKLAMA

Autopromocja

Poseł PO Jerzy Kozdroń - który w tej sprawie reprezentował Sejm przed TK - uważa, że święto Trzech Króli należy pozostawić jako dzień wolny od pracy, jednak należałoby zastanowić się jak skonstruować przepisy, by jednak pracownicy nie mogli odbierać dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy.

"Zabieranie Trzech Króli nie będzie chyba wchodziło w grę. Sejm, czy klub parlamentarny będzie musiał jednak podejść po raz wtóry do problemu tych dodatkowych dni wolnych od pracy" - powiedział PAP Kozdroń.

Jego zdaniem "jest coś niezdrowego w tym rozwiązaniu", że pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w dzień wolny od pracy. "Mamy 52 niedziele w roku, do tego równolegle wprowadziliśmy 52 dni wolne od pracy, jeśli do tego dodamy 13 dni świąt to mamy 1/3 roku wolne" - wyliczał Kozdroń. Według niego państwo na dorobku nie powinno tak dużo wypoczywać.

Inna opinię ma przedstawiciel koalicyjnego PSL. Zdaniem Jana Łopaty (PSL) orzeczenie TK to żadna tragedia. "Mówiąc szczerze, tego się spodziewaliśmy. Ekonomiści wyliczą oczywiście ile jednego dnia można wyprodukować tego czy tamtego, ale Polacy na tle Europy i tak pracują znacznie dłużej niż inne nacje" - powiedział PAP poseł Stronnictwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem polityka PSL, nie należy w tej sytuacji rozważać likwidacji wolnego w święto Trzech Króli. "Nie dotykajmy tego, niech już tak zostanie. Po wielu latach przywrócono coś, co było (Polakom) należne" - ocenił Łopata. Przypomniał, że decyzja o tym, aby Trzech Króli nie było w Polsce dniem wolnym od pracy zapadła w czasach PRL.

Powrót sytuacji, gdy święto Trzech Króli nie jest dniem wolnym od pracy postulują natomiast SLD i Ruch Palikota. Poseł Sojuszu Stanisław Wziątek zwrócił uwagę, że każdy dodatkowy dzień wolny od pracy to straty dla gospodarki. "Rozsądniejsze byłoby to, żeby zrezygnować z tego dodatkowego wolnego dnia, który został w nadzwyczajny sposób wprowadzony" - powiedział PAP polityk SLD.

Łukasz Gibała z Ruchu Palikota stwierdził, że skutkiem wyroku TK będą kolejne dni wolne od pracy. Ocenił, że w przypadku kraju na dorobku, jakim jest Polska, nie jest to dobre, bo spowoduje obniżenie PKB.

Zdaniem Gibały, najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby koalicja PO-PSL - po wyroku Trybunału - nie ograniczyła się tylko do uchylenia przepisów odbierających pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w dzień wolny od pracy, ale też zaproponowała zniesienie dnia wolnego w święto Trzech Króli.

Z kolei zdaniem posła PiS Przemysława Wiplera takiego wyroku Trybunału należało oczekiwać. "Była miażdżąca opinia prokuratora generalnego i konstytucjonalistów, więc można było się takiego, a nie innego wyroku spodziewać. Teraz trzeba szybko dostosować prawo pracy do tego orzeczenia" - powiedział poseł PiS.

"Nie można zjeść ciastka i mieć ciastka. Zamiast uczciwie dać ludziom świętować Trzech Króli próbowano chachmęcić w prawie" - dodał.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA