reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w zakresie obowiązków informacyjnych wobec PIP

Zmiany w zakresie obowiązków informacyjnych wobec PIP

9 września 2012 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy zmieniającej Kodeks pracy. Dotyczy on m.in. zwolnienia pracodawców z obowiązku zgłaszania Państwowej Inspekcji Pracy informacji o miejscu i rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw ma na celu wyeliminowanie procedur obowiązujących przy rejestracji podmiotu gospodarczego: rejestracji w Państwowej Inspekcji Pracy i rejestracji w Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zdaniem projektodawców zaproponowane zmiany powinny spowodować znaczne skrócenie okresu oczekiwania na rozpoczęcie działalności.

Wszystkie projektowane zmiany mają na celu:

  • ułatwienie podmiotom, których dane podlegają jednoczesnemu obowiązkowi wpisu do różnych rejestrów i ewidencji, prowadzonych przez organy administracji publicznej, rozpoczynania i prowadzenia działalności, w tym działalności gospodarczej, przez wyeliminowanie obowiązku składania do Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszeń (oraz ich zmian), bez uszczerbku dla sprawnego wykonywania zadań przez Państwową Inspekcję Pracy i Państwową Inspekcję Sanitarną,
  • umożliwienie podmiotom innym niż osoby fizyczne rozpoczynające działalność gospodarczą wcześniejszego rozpoczęcia prowadzenia działalności, przez skrócenie terminu wydawania przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzenia o nadaniu NIP z 14 do 3 dni.

Projektodawcy w art. 1 ustawy nowelizującej przewidują uchylenie przepisu nakładającego na pracodawców obowiązek zgłaszania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej danych dotyczących miejsca, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności oraz zmian w tym zakresie (art. 209 k.p.), łącznie z przepisem zawierającym sankcję za niespełnienie tego obowiązku (art. 283 § 2 pkt 1 k.p.).

Obecnie pracodawca rozpoczynający działalność jest zobowiązany w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia tej działalności zawiadomić na piśmie właściwego okręgowego inspektora pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Obowiązek ten ciąży na pracodawcy odpowiednio w razie zmiany miejsca, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, zwłaszcza zmiany technologii lub profilu produkcji, jeżeli zmiana technologii może powodować zwiększenie zagrożenia dla zdrowia pracowników (art. 209 k.p.).

Zgłoszenia dokonuje się w siedzibie właściwego Okręgowego Inspektoratu Pracy osobiście (należy pamiętać o uzyskaniu urzędowego potwierdzenia złożenia zgłoszenia wraz z potwierdzeniem daty). Zgłoszenie można również wysłać listem poleconym lub dokonać je drogą elektroniczną. Do dokonania elektronicznego zgłoszenia konieczne jest posiadanie konta e-mail, na które będzie adresowana wszelka korespondencja. Wysłanie e-formularza zgłoszenia pracodawcy do inspektoratu pracy nastąpi dopiero po prawidłowym jego wypełnieniu. Wysłany formularz otrzymuje indywidualny numer identyfikacyjny, a osoba wysyłająca dostaje zwrotną informację wraz z odnośnikiem do dokumentu. Dokument zawiera wszystkie przesłane za pomocą formularza dane wraz z przydzielonym przez system numerem identyfikacyjnym, co stanowi potwierdzenie ich przekazania do PIP.

Niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku zgłoszenia stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny od 1000 zł do 30 000 zł (art. 283 § 2 pkt 1 k.p.).

Należy pamiętać, że wymieniony wyżej obowiązek informacyjny określony w art. 209 k.p. aktualizuje się z chwilą, gdy przedsiębiorca uzyska przymiot pracodawcy, tzn. z chwilą zatrudnienia pierwszego pracownika.

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama