Zmiany dostosowujące podwyższanie wieku emerytalnego do nowej ustawy o emeryturach i rentach z FUS
REKLAMA
Przygotowany przez MPiPS projekt ustawy zakłada m.in. uchylenie przepisów przewidujących obowiązek albo możliwość rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem z powodu osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego, któremu okres zatrudnienia umożliwia nabycie uprawnień emerytalnych. Dotyczy to urzędników państwowych mianowanych, inspektorów kontroli skarbowej, mianowanych kontrolerów NIK, komorników, ekspertów urzędów patentowych, zawodowych kuratorów sądowych, pilotów morskich, radców podległych Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, pracowników mianowanych wykonujących czynności kontrolne PIP, urzędników służby cywilnej oraz farmaceutów – kierowników aptek.
REKLAMA
W projekcie przewidziano także zachowanie w mocy przepisów pozwalających na rozwiązanie stosunku pracy ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego 67 lat z nauczycielem mianowanym.
Projekt ustawy przewiduje wygaśnięcie stosunku pracy z końcem roku akademickiego mianowanego nauczyciela akademickiego, mianowanego nauczyciela akademickiego posiadającego tytuł naukowy profesora, zatrudnionego na stanowisku profesora nadzwyczajnego lub zwyczajnego w uczelni publicznej, a także docenta, w wieku 65 lat, jeśli nabył prawo do emerytury.
Jeśli natomiast z ukończeniem 65. roku życia nauczyciel/profesor/docent nie nabył prawa do emerytury, wygaśnięcie stosunku pracy nastąpi z końcem roku akademickiego, w którym nabył to prawo, nie później jednak niż z końcem roku akademickiego, w którym ukończył 67. rok życia. Zarówno mianowany nauczyciel, jak i mianowany nauczyciel akademicki przechodzący na emeryturę w związku z osiągnięciem 67. roku życia nie będą mogli zostać ponownie mianowani.
Ponadto dotychczasowy wiek emerytalny zastąpiono nowym wiekiem emerytalnym w przepisach dotyczących posłów i senatorów pobierających emeryturę i uposażenie poselskie oraz sędziów przechodzących w stan spoczynku uprawnionych do odprawy. Do nowego wieku emerytalnego dostosowano również przepisy o pomocy społecznej przez zmianę definicji „niezdolność do pracy z tytułu wieku” oraz przez wydłużenie okresu opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby, które rezygnują z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania osobistej opieki nad ciężko chorym członkiem rodziny. Projekt znajduje się obecnie w uzgodnieniach zewnętrznych (resortowych i społecznych) i ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat